Facebook Reklamları Hakkında Her Şey

Çok geniş bir kitleye ulaşma imkanı sunan Facebook'ta 5 milyondan fazla marka aylık olarak reklam yayınlamaktadır.

0

Facebook Reklamları Hakkında Her Şey

Facebook 2 milyardan fazla aktif aylık kullanıcıya sahip olan, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu konumunu yıllardır korumaktadır. Sahip olduğu kullanıcıların çoğunun da Facebook’u mobil olarak kullandıkları için markalar sponsorlu reklam harcamalarının büyük bir kısmını Facebook‘a ayırmaktadır.

Çok geniş bir kitleye ulaşma imkanı sunan Facebook’ta 5 milyondan fazla marka aylık olarak reklam yayınlamaktadır.

Bu yazımızda Facebook reklamlarının nasıl çalıştığını ve Facebook Reklam Optimizasyonu ile ilgili bir dizi temel stratejiyi ayrıntılarıyla açıklayacağız. Haydi başlayalım…

Neden Facebook Reklamları?

Markaların ürün / hizmetlerine daha fazla trafik çekmek ve satışlarını artırmak için Facebook pazarlamasını kullanmasının nedenleri şunlardır:

 1. Facebook‘un 2018 itibariyle 2 milyar kullanıcıya sahip olması bu platformu reklam açısından oldukça çekici kılmaktadır.
 2. Kullanıcılar Facebook‘ta diğer platformlara nazaran daha çok vakit geçiriyor.
 3. Daha fazla kullanıcı mobil cihazlarla Facebook‘a erişmektedir.
 4. Demografik olarak, Facebook‘u “25-34” yaş arasındaki bireyler yoğun olarak kullanmaktadır.
 5. Facebook, kullanıcılarını çok detaylı analiz etmektedir. Facebook, kullanıcılarının nasıl davrandığını ve sürekli olarak ne istediklerini iyi analiz ettiği için, reklamverenlere oldukça detaylı hedefleme seçenekleri sunmaktadır.
 6. Facebook, reklamverenlere başarılı reklam kampanyaları oluşturmalarına yardımcı olmak için reklam yönetim sistemini sürekli geliştiriyor.
 7. Facebook, video tabanlı içeriğe büyük yatırım yapıyor : Video, ürün / hizmetlerinizi tanıtmak için potansiyel müşterilerle bağlantı kurmanın gittikçe yaygın ve etkili bir yolu haline geliyor ve Facebook bu alanda kendini sürekli geliştiriyor.
 8. Facebook‘un kullandığı yeni algoritma nedeniyle organik erişim oldukça azaldı.

Facebook Reklamının Temel Unsurları

Facebook reklamlarının 3 temel bileşeni bulunmaktadır:

 1. Kampanya : Reklam amacı/hedefi – Facebook yayınlarınızı güçlendirmek, web sitenizdeki dönüşümleri artırmak, kullanıcıları harici bir web sayfasına yönlendirmek ve kullanıcıların uygulamanızı yüklemesini sağlamak da dahil olmak üzere farklı amaçlara hizmet edecek reklam kampanya seçenekleri sunmaktadır.
 2. Reklam grubu : Hedef kitle ve bütçe ayarlarıReklam hedeflemelerinin yapıldığı bölüm – Aşağıda hedefleme seçeneklerine birkaç örnek verilmiştir:
  • Konum
  • Yaş
  • Cinsiyet
  • Dil
  • Eğitim Seviyesi
  • Çalışma alanı
  • Eğitim durumu
 3. Reklam : Reklam mesajı ve görselinin eklendiği ve son halinin verildiği bölümdür – Bu kısımda reklamların nerede görüleceği de belirlenmektedir.

Facebook 3 farklı reklam yerleşimi seçeneği sunmaktadır:

Facebook Reklam Konumları
Facebook Reklam Konumları

Reklam konumunu da belirledikten sonra reklamınızı yayınlamaya artık hazırsınız. Peki diğer reklamlar arasında sizin reklamınız hangi sıraya göre gösterilecek?

Facebook Reklam Sıralamasını Neye Göre Belirliyor?

Facebook reklam sıralamasını belirlemek için bir açık artırma sistemi kullanmaktadır. Açık arttırma sistemi toplamda 3 faktöre dayanmaktadır:

1) Reklamverenin Teklifi – reklamverenin reklam için ödemek istediği para miktarı,

2) Kampanya Modeli – Reklam için seçilen kampanya modeline göre gerçekleşmesi beklenen eylem (trafik arttırma, uygulama yükletme vb.)

3) Reklamın Kalitesi ve alaka düzeyi – Kullanıcının benzer reklamlarla etkileşiminin yanı sıra mevcut reklamın (olumlu veya olumsuz) geri bildirimi

Facebook bu üç faktörlü sıralama sistemi ile reklam sıralaması yapmaktadır. Sıra geldi reklamı yayınlamadan önce yapmanız gerekenlere..

Etkili Facebook Reklamı Oluşturma Stratejileri

Kullanıcıları müşterilere dönüştüren ilgi çekici Facebook reklamları oluşturmanıza yardımcı olmak için kullanabileceğiniz 7 temel strateji vardır.

1. Hedef Kitle Analizi

Facebook reklamlarınızı doğru kitleye ulaştırmak için yapacağınız hedeflemeler başarıyı elde etmek için oldukça önem arz eder.

Hedef kitlenizin ihtiyaçları, ilgi alanları, deneyimleri ve hedefleri hakkında detaylı analizler yaparak doğru bir hedefleme yöntemi oluşturabilirsiniz.

Hedefleme yaparken ayrıca göz önünde bulundurulması gereken dinamikler; cinsiyet, yaş, yer, iş yeri ve finansal kazanç gibi demografik özellikleri ve kullanılan mobil cihaz ve işletim sistemi türü, önceki satın alma geçmişi vb.

Hedef kitlenin nasıl belirleneceğine dair daha ayrıntılı bilgi için “Dijital Pazarlamanın Temel Taşı: Hedef Kitle Belirleme” yazımızı okuyabilirsiniz.

Facebook’un hedefleme özellikleri oldukça gelişmiştir: Örneğin, Facebook kullanıcıların çok spesifik özelliklerine/davranışlarına göre hedefleme imkanı sunmaktadır:

 • Yaptıkları Paylaşımlar;
 • Kullandıkları Uygulamalar
 • İlgilendikleri Reklamlar;
 • Katıldığı Facebook sayfaları vb.

Facebook’un “ayrıntılı hedefleme” platformu hakkında ayrıntılı bilgi için bu linke tıklayabilirsiniz.

2. Sade ve Anlaşılır İçerik

Facebook reklamınız olabildiğince açık ve basit olmalı ve hedef kitlenize / hedeflerinize uygun olmalıdır.

3. Müşteri Memnuniyetleri

Araştırmalar, kullanıcıların tavsiye / öneri içeren reklamlara çok olumlu yanıt verdiğini göstermektedir. Bu nedenle müşterilerinizin olumlu yorumlarını potansiyel müşterilerinize göstermeniz oldukça yüksek dönüşüm oranlarına ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

4. Kaliteli ve Özgün Görsel İçerik 

Reklamlarınızın olabildiğince profesyonel görünmesini sağlayın:

Yüksek kaliteli görüntüler ve videolar kullanın; mümkün olduğunca kendi tasarımlarınızı reklamlarda kullanmanızı tavsiye ederim.

5. Harekete Geçirici Mesajlar Kullanın

Reklam hedefinin amacı, kullanıcıları harekete geçirmek yani, bir şeyi yapmak için görenleri ikna etmektir. Bu nedenle mesajlarınızda kullanıcıların istediğiniz eylemi gerçekleştirmelerini sağlayacak harekete geçirici mesajlar kullanın.

6. Deneme Yanılma Yöntemi

Başarılı reklam yönetimi ve maksimum yatırım getirisine sahip bir Facebook reklamı oluşturmak için birkaç denemeden geçmeniz gerekeceği neredeyse kesin.

Başka bir deyişle, neyin daha etkili olduğunu belirlemeniz için test etmeniz, yeniden test etmeniz ve optimize etmeniz çok önemlidir.

Facebook, aynı anda birden çok kez reklam yayınlamayı mümkün kılar, böylece A / B ayrıklık testine girmenizi sağlar .

CEVAP VER

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz