Cumartesi, Ekim 19, 2019
Ana Sayfa Pazarlama Dijital Pazarlama Reklam Performansını Arttırmanın 9 Yolu

Reklam Performansını Arttırmanın 9 Yolu

Reklam performansı artan rekabet ortamı ve yapılan bazı ufak hatalar nedeniyle olumsuz etkileniyor ve reklam yatırımlarının geri dönüşünü beklentilerin altında kalıyor. Dijital pazarlama performansınızı arttırmak için yapmanız gereken basit ama etkili adımlara gelin birlikte bakalım.

Reklam Performansı Nasıl Arttırılır?

Reklam performansı artan rekabet ortamı ve yapılan bazı ufak hatalar nedeniyle olumsuz etkileniyor ve reklam yatırımlarının geri dönüşünü beklentilerin altında kalıyor. Dijital pazarlama performansınızı arttırmak için yapmanız gereken basit ama etkili adımlara gelin birlikte bakalım.

Ufak bir hatırlatma olarak aşağıda bahsedeceğimiz tüm yöntemler eldeki verilerin analizi ile yapılmıştır.

Reklam Konumunuzu Kontrol Edin

Reklamınız doğru konuma sahip değilse bu durum PPC dünyasında ciddi bir dezavantaj oluşturur. Kullanıcıların bir siteye girmesi için en popüler alan üst sıralardır.  Arama ağı reklamlarında trafiğin yaklaşık % 85’ini en üst konumda bulunan siteler çekmektedir. İçeriğiniz ne kadar iyi ve ilgi çekici olursa olsun reklam konumu doğru ayarlanmadığı sürece elde edilecek trafik az olacaktır.

Reklam Uzantılarına Önem Verin

Reklam metninin ilgi çekici olması gerekiyor elbette. Ancak reklamın içerisinde daha fazla detay vermek ve bağlantılar eklemek reklam performansını arttırmaktadır.

Yapılan araştırmalar, kullanıcıların %90’ının çevrimiçi incelemelere önem verdiğini göstermektedir.

Görüntülü Reklam Ağı - Reklam Performansı Arttırma Yöntemleri
Görüntülü Reklam Ağı – Reklam Performansı Arttırma Yöntemleri

Görüntülü Reklam Ağını Kullanın

Görüntülü Reklam Ağı, her ay toplam 180 milyar gösterim elde etmekte ve tüm küresel İnternet kullanıcılarının %80’ine ulaşabilecek potansiyele sahiptir.

Görüntülü Reklam Ağı, reklam performansını arttırmak için çok faydalı bir yöntemdir ve çeşitli içerik sağlayıcılar, görüntülü reklamlar ile elde edilen trafiğin %300 oranında artırdığını belirtmiştir.

Google Optimize Kullanın

Google Optimize , Google Ads’ten en iyi şekilde yararlanmak için tasarlanmış bir araçtır. Reklamverenlerin maliyetlerini azaltarak dönüşüm elde etmelerini sağlar.

Google’ın kendi istatistiklerine göre, Google Optimize kullanarak tasarlanan reklam kampanyaları, dönüşümlerde ortalama % 21 artış sağlarken, işlem başına maliyetlerini de % 14 oranında azalmaktadır.

Reklam-Perfromansı-Arttırma-Yöntemleri
Reklam-Perfromansı-Arttırma-Yöntemleri

Mobile Odaklanın

Mobil reklamlar, arama reklamları arasında oldukça fazla trafik sağlayan bir reklam modelidir. Araştırmalar, mobil arama yapan kullanıcıların % 70’inin bir işletmeyi doğrudan Google’da aradığını göstermektedir. Reklam performansınızı arttırmak için mobile ağırlık verebilirsiniz.

Yerel Reklamlar Düzenleyin

Müşterilerinizin ziyaret edebileceği bir mağazanız varsa, yerel reklamlar oldukça faydalı bir yöntem olacaktır.

Google, yerel arama yapan kullanıcıların %72’sinin 6 kilometre içindeki bir mağazayı ziyaret ettiğini ve yerel aramaların %28’i satın alım işlemiyle sonuçlandığını belirttiği raporu dikkate alacak olursak bu yöntemi kullanmakta fayda var.

Reklam Yayınlama Saatlerinizi Optimize Edin

Reklam faaliyetlerinde zamanlama esastır ve edinme başına maliyet (EBM) ise hedef kitlenizin çevrimiçi olduğu zamanlarda onlarla iletişime geçmenize bağlıdır.

Bu durum en düşük EBM‘nin çalışma saatlerine uyduğu B2B reklamcılık için geçerlidir. Bu noktada yapılan araştırmaları paylaşmayı doğru bulmuyorum. Neden diye soracak olursanız eğer, her markanın veya işin hedef kitlesi farklıdır. En etkin saatler adı altında belirtilen saatleri bir kenara bırakmanızı ve kendi hedef kitlenizin aktif olduğu saatleri analiz etmenizi öneririm. Bunun için reklam saatlerinizi sürekli değiştirin ve elde edilen tıklamaları ve dönüşümleri karşılaştırın. En ideal saati yakaladığınızda bir süre devam edin. Daha sonra kitlenizin zaman içinde büyüyeceğini düşünürsek, belirli periyotlarda bu analizi tekrarlamanız sizin için yararlı olacaktır.

Reklam Verilerini Doğru Analiz Edin

Hubspot, Google Ads kampanyalarını analiz eden markaların dönüşümlerini 17 kat daha fazla arttırabileceğini söylüyor.

Google Etiket Yöneticisi gibi uygulamalar, kullanıcıların kampanya başarısını izlemenin yanı sıra, kampanyaları yürütmek ve gerekli müdahaleleri yapmak için en uygun zamanlara dair öngörülerde bulunmalarını sağlamaktadır.

Marka Bilinirliğini Arttırın

Marka bilinirliği markaya olan güvenle ilişkilidir. Daha çok kullanıcıya ulaşmak ve asıl önemli nokta olan onları elde tutmanızı sağlayacak reklam çalışmaları yapmalısınız. Bu noktada müşteri sadakati oluşturma stratejisi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen okurlarımız “Müşteri Sadakati Nasıl Elde Edilir?” adlı yazımızı okuyabilirler.

Marka bilinirliği oluşturma konusunda Google’ın araştırması arama reklamlarının, etkili bir şekilde kullanıldığında marka bilincini %80 artırma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.

Umarım tüm bu bahsettiklerimiz, Google Ads kampanyalarınızı en iyi şekilde nasıl kullanabileceğinizi anlamanıza ve yorumlamanıza yardımcı olur. Sizin yaptığınız başka performans iyileştirme çalışmalarınız varsa bize iletebilirsiniz.

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dijital Pazarlamada Matematiksel Modelleme

Dijital Pazarlamada Matematiksel Modelleme İyi bir dijital pazarlama planı -ki bu aynı zamanda kampanya planlamasının bir alt alanıdır- tahminlerden, şuna şu kadar olsun, buna şu...

2018 Dijital Pazarlama Trendleri

2018 Dijital Pazarlama Trendleri 2018 yılı da dijital pazarlama alanı için birçok yenileri içeriyor. Dijital pazarlama trendleri süratle evriliyor. Öyle ki bu değişiklikler bazı firmaları zirveye taşırken, bazılarını dibe...

Kaliteli İçerik Oluşturmak için 7 Ücretsiz Araç

Kaliteli İçerik Oluşturma Araçları Bildiğiniz gibi içerik, bir web sitesi için damardaki kan gibi önemlidir. Kaliteli ve özgün içerik web sitesine can verir, kalite katar. Esasında bloğunuzun...

Google AdWords (Ads) Video Reklam Optimizasyonu

Google AdWords (Ads) Video Reklam Optimizasyonu Video reklamlar potansiyel müşterilerle iletişim kurmak için etkili bir yoldur. Video reklam yayınlamadan önce şu iki hususa dikkat etmeniz gerekli:...

Müşteri Sadakati Nasıl Elde Edilir?

Etkili ve başarılı bir dijital pazarlama stratejisi belirleyip uygulamaya aldınız diyelim. Hedefleriniz doğrultusunda gerekli çalışmaları yaptınız ve başarılı bir kampanya yönetimi sonrasında neye odaklanmanız...

BU HAFTA