Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti

Günümüzde İnternet ve sosyal medya kullanımının artması ile birlikte markalar reklamlarını bu alana kaydırmakla birlikte televizyon reklamları dijital reklamların önündeydi.

0
Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti

Günümüzde İnternet ve sosyal medya kullanımının artması ile birlikte markalar reklamlarını bu alana kaydırmakla birlikte televizyon reklamları dijital reklamların önündeydi.

Dijital reklamların daha etkin kullanılabilmesi, hedefleme özelliklerinin geliştirilmesi ile daha spesifik reklam yapabilme imkanının artması kampanya planlamalarında bütçe dijital reklamlara daha fazla ayrılmaya başladı. Bunun en somut örneğini piyasa araştırma şirketi eMarketer’in yayınladığı raporda görüyoruz.

eMarketer’in Amerika’da yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre Amerika’da televizyon reklam satışları son 10 yılda ilk kez geriledi ve dijital reklamların gerisinde kaldı.

Televizyon reklamları, 2016 yılında Amerika’da 71,29 milyar dolara ulaşarak tarihin en yüksek seviyesini gördü ancak 2017 yılı itibariyle %1,5 oranında düşüş göstererek 70,22 milyar dolara geriledi. Bu rakamlara baktığımızda son 10 yılda ilk kez gerileme yaşandığı görülmektedir.

Yine rapora göre 2016 yılında 72.20 milyar dolar satış elde eden dijital reklam harcamaları 2017 yılında ise %35 artış göstererek 90.39 milyar doların üzerine çıktı.

Tüm bu gelişmeler televizyona olan ilginin sayısal ve demografik açıdan giderek azaldığını ve ilginin diğer mecralara kaydığını göstermektedir.

Dijital reklamlar ve televizyon reklamları arasındaki satış eğiliminin 2018 yılında da devam ettiği ve yıl sonunda dijital reklam harcamalarının 107,3 milyar dolara ulaşacağı öngörülmektedir. Televizyon reklam harcamalarında ise düşüşün devam etmesi ve %0,5 oranında gerilemesi beklentiler arasında.

Televizyon Reklamları Neden Geriledi?

Uzmanlar televizyon reklamlarındaki gerilemenin mevsimsel bir etki olmadığını, genç nüfusun televizyon izlemekten çok dünyanın en büyük ikinci arama motoru kabul edilen Youtube, yeni dizileri ile dikkat çeken Netflix gibi mecralara daha çok ilgi duymasından kaynaklandığını belirtiyor.

Yapılan demografik inceleme sonucunda;

BENZER:  Web Site Trafiği Öğrenme Yöntemi - 3 Alternatif

Amerika’da televizyon programlarını izleyen 18-34 yaş arasındaki genç izleyicilerinin sayısı yılın ilk çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre %13 azaldı. Sayı önceki yıl ise bir önceki yıla göre yüzde 9,8 azalmıştı. Aynı zamanda aynı kitlenin televizyon izleme süreleri de azaldı. 18-34 yaş grubunun 2018’in birinci çeyreğinde haftalık ortalama 16 saat televizyon izlediği ve geçen yılın aynı döneminde bu sürenin 19 saat 17 dakika olduğu belirtilmekte.

Haftalık televizyon izleme süreleri ortalama olarak;

  • 18-34 yaş grubunda 3 saat 17 dakika,
  • 35-49 yaş grubunda 1 saat 36 dakika,
  • 50-64 yaş grubunda 14 dakika azaldı.
  • 65+ yaş grubunda ise bu süre 3 dakika arttı.

2017-2018 televizyon sezonunda en çok izlenen 10 eğlence programından 9’unu izleyen kitlenin yaş ortalaması ise 50’nin üzerinde.

Tüm bu veriler ilerleyen zamanda televizyona olan ilginin azalacağı, düşüş eğiliminin gittikçe artacağı ve dijital pazarlamanın geleceği konusunda oldukça faydalı bilgiler sunmaktadır.

Kampanya planlaması yaparken bu gelişmeleri göz önüne almanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz