Instagram Satışları Nasıl Arttırılır?

Instagram satışlarınızı arttırmanız için hesabınızı optimize etmeniz oldukça önemli bir adım olacaktır. Hesap optimizasyonu için aşağıdaki 10 adımı takip edebilirsiniz

0
Instagram Satış - Instagram Satışları Nasıl Arttırılır ?

Instagram Satışlarını Arttırma

Dünyada 1 milyar, Türkiye’de ise 36 milyon kullanıcıya sahip, her gün 95 milyon fotoğraf ve video yüklenen popüler sosyal medya platformu olan instagram’ın sürekli olarak yenilediği alışveriş özellikleri son günlerde oldukça dikkat çekiyor. Alışveriş özelliğinin keşfet bölümü ile bağlantılı hale gelmesi, hikayeler bölümüne alışveriş özelliği eklenmesi gibi özellikler satıcıların işini oldukça kolaylaştırmakta ve kullanıcılar için de daha pratik bir alışveriş deneyimi sunmakta.

Özellikle genç nüfus tarafından daha çok kullanılan instagram’da daha fazla müşteri edinmek ve daha fazla gelir elde etmek isteyen markalar/satıcılar nasıl bir yol izlemeli?

Instagram satışlarınızı arttırmanız için hesabınızı optimize etmeniz oldukça önemli bir adım olacaktır. Hesap optimizasyonu için aşağıdaki 10 adımı takip edebilirsiniz:

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Öncelikle yapılması gereken ilk iş hedef kitlenin belirlenmesidir. Üretilecek içeriğin belirlenmesi, kullanılacak dilin kararlaştırılması, etkin paylaşım saatlerinin analiz edilmesi ve pazarlamanın olmazsa olmazı doğru içeriği doğru kişiye göstermeniz için hedef kitle analizi yapmadan bir sonraki adıma geçmeyin.

Kaliteli İçerikler Paylaşın

Öncelikli olarak hedefiniz sağlam ve kaliteli içerikler oluşturarak sayfanızı takip eden kitleyi elde tutmak olmalıdır. Günlük olarak yaptığınız paylaşımların Instagram paylaşım ölçülerine uygun ve kalitesi yüksek fotoğraflardan oluşması gerekiyor. Kullandığınız ekipman ve fotoğraf üzerinde yapacağınız düzenlemeler kitleyi elde tutmanızı ve takipçi artışını sağlayacaktır.

Etiketleri Etkin Kullanın

Satışını yaptığınız ürünleri kullanıcılarınız nasıl aratıyor? Ya da siz sattığınız ürünü arayan bir kullanıcı olsaydınız o ürünü hangi kelimelerle arardınız? Gibi sorulara cevap niteliğinde olan tag listesi oluşturun posta başına verilen 30 hashtag sınırının tamamını kullanın. Bu sayede kullanıcıların size keşfet bölümünden ulaşmasını sağlayarak daha çok kitleye ulaşabilirsiniz. Hashtag keşif araçları kullanmak için Leetags ve TopTags vb. araçları kullanabilirsiniz.

Hikayeler Bölümünü Etkin Kullanın

Sattığınız ürünlerin kısa ve tanıcı videolarını hikayeler bölümünde paylaşın. Son dönemde paylaşımlardan çok hikayeler daha çok ziyaret ediliyor. Bilinirliği arttırmak ve daha çok satış yapmak için hikayeler bölümü oldukça önemli.

Hesabınızı İşletme Profiline Taşıyın

Instagram’da bir iş profilinizin olduğundan emin olun. Bu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu linkten detaylı anlatıma ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam Verin

Instagram’da hemen her gün karşımıza bir ürün reklamı çıkıyor. Instagram’da satışlarınızı arttırabilmek için görünürlüğü arttırmanız gerekiyor. Instagram verilerine göre; tüketicilerin %72’si bir ürünün fotoğrafını Instagram’da gördüklerinde o ürünü satın alma ihtimallerinin arttığını söylerken, %38’i de sıklıkla Instagram’da gördüğü ürünleri satın aldıklarını belirtiyor. Bu istatistiklerden hareketle satışlarınızı arttırmak için reklam vermeyi deneyin.

Sponsorlu reklam dışında Instagram fenomeni olan hesaplarla iletişime geçerek kendi sayfalarında reklamınızı yayınlatabilirsiniz. Bu bilinirliği arttıracak etkili diğer bir reklam çalışmasıdır.

Farkınızı Ortaya Koyun

Instagram’ın sahip olduğu kurumsal ya da bireysel satıcı sayısı 25 milyondan fazla olduğunu belirterek aynı ürünü satan onlarca satıcının olduğu bir platformda yukarıdaki adımları uygulayarak rakiplerinizin önüne geçin. Bu adımların dışında kullanıcıların neden sizi tercih etmeleri gerektiğini gösteren özelliklerinizi açıkça belirtin.

Müşteri Yorumlarını Paylaşın

Müşterileriniz ile olan iletişiminizi ve alışveriş sonrası memnuniyetlerini belirttikleri mesajları sayfanızda paylaşın. Bu paylaşımlar potansiyel müşterilerinizin size olan güvenini arttıracaktır.

Etkinlik Düzenleyin

Sayfanızın bilinirliğini arttırmak ve daha geniş kitleye ulaşmak için takipçileriniz ile birlikte çekilişler düzenleyebilir ve hediye ürünler verebilirsiniz. Bu bilinirliği arttırmak ve takipçilerinizin reklamınızı yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Sayfanızın Linkini Paylaşın

Son olarak sayfanızın linkini takipçisi yüksek hesapların paylaşımlarının yorum kısmına yazabilirsiniz. Sayfanızı merak edenler bu link üzerinden hesabınızı ziyaret edebilir ve müşteriniz haline gelebilir.

Tüm bu önerileri kullanarak Instagram satışlarınızı arttırabilir ve daha geniş kitleye ulaşabilirsiniz. Tüm okurlarımıza iyi satışlar dileriz 🙂

CEVAP VER

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz