Sosyal Medya Monitoring (Takip ve Analiz) Nedir? | Faydaları Nelerdir?

Sosyal Medya Monitoring; “Web site, blog, mikro-blog, sosyal medya platformları, görsel içerik paylaşımları(fotoğraf, video) gibi etkileşime ve paylaşıma dayalı online platformlarda marka, kişi veya kurumlar hakkında söylenenlerin takip ve analiz edilmesidir.

0

Sosyal Medya Monitoring (Takip ve Analiz)

Sosyal Medya Monitoring; “Web site, blog, mikro-blog, sosyal medya platformları, görsel içerik paylaşımları(fotoğraf, video) gibi etkileşime ve paylaşıma dayalı online platformlarda marka, kişi veya kurumlar hakkında söylenenlerin takip ve analiz edilmesidir.”

Markalar sosyal medyada, kendi kontroller ve takipleri dışında gelişen olaylardan haberdar olmak istemektedir. Marka hakkında neler konuşulduğunu, kullanıcıların sosyal medyaya markanıza olan tutumlarından haberdar olmanız, bir kriz ve olumsuz bir durum ile karşılaştığınızda, doğru strateji üretmenizi sağlar.  Günümüzde tüm olumsuz paylaşımlar ya da şikayetler, doğrudan markanın profil sayfasında paylaşılmamaktadır. Kimi kullanıcı düşüncelerini ya da şikayetlerini kendi profillerinde paylaşabilir. Bu yüzden sosyal medyada var olan her marka kendi hakkında neler konuşulduğunu öğrenmek için sosyal medyayı dinlemeli/izlemelidir.

Sosyal Medya Monitoring ya da sosyal medya izleme/takibi, tüm bu farkındalık çalışmalarının genel adıdır. Sosyal medyada kim marka ile ilgili ne konuşuyor veya neler söylüyor gibi soruların cevabını için markalar sosyal medya monitoring servisi kullanılmaktadır.

Sosyal Medya Monitoring Nasıl Çalışır?

Sosyal medya monitoring, anahtar kelime bazlı çalışmaktadır. Seçilen anahtar kelimelerin internet ortamı üzerinde geçtiği kaynaklar taratılıp tespit edilir ve analizi gerçekleştirilir.

İzleme servisi, belirtilen sosyal medya platformları ve web sitelerini tarayarak anahtar kelime bazında içerikleri ve mesajları tespit eder. Elde edilen içerikler işlenip düzenlenerek rapor haline getirilir.

 Sosyal Medya Monitoring Faydaları

  • İtibar Yönetimi
  • Müşteri Memnuniyeti Oluşturma
  • Olası Sosyal Medya Krizlerinin Önüne Geçme
  • Sosyal Medya Kampanyalarının Başarısını Değerlendirme
  • Rakip Analizi
  • Müşteri Tercihlerinin Analiz Edilmesi

Sosyal Medya Monitoring Nasıl Yapılır?

Sosyal medya monitoring işlemi, 4 aşamada gerçekleştirilir.

 1) Anahtar Kelimelerin Belirlenmesi

  • Marka, kurum ya da sektör düzeyinde ilgili kelime listesinin oluşturulması

2) Belirlenen Anahtar Kelimeler Üzerinden Tarama ve Tespitlerin Gerçekleşmesi

3) Elde Edilen Verilerin İşlenerek Ayrıştırılması(Duygu Analizi)

  • İçeriğin olumlu, olumsuz yada nötr olduğunun belirlenme süreci
  • İçeriklerin kategorize edilmesi

4) Raporlama

SOSYAL MEDYA TAKİP ARAÇLARI

Sensekit

Sensekit, sosyal medya platformlarında ve diğer online mecralarda anahtar kelimeler aracılığıyla gerçek zamanlı olarak paylaşım ve içerikleri tarama, takip ve raporlama işlemlerini yapan Türkiye merkezli bir sosyal medya takip aracıdır. Elde edilen verileri kategorize ederek marka ya da rakiplerle ilgili müşteri deneyimlerini, düşüncelerini ve duygularını bir tek bir platform aracılığıyla sunan bir platformdur. Ayrıca içerik analizi ve kullanıcı aktiviteleri ile ilgili detaylı rapor sunmaktadır.

BoomSonar

BoomSonar; web site ve sosyal medya platformlarının takibi, ölçümlemesi, raporlaması ve online itibar yönetimi ile ilgili hizmet veren Türkiye merkezli bir sosyal medya takip aracıdır. Elde edilen veriler derinlemesine kategorize edilir.  BoomSonar ile online aktivitelerin ne zaman ve nerede olduğunu takip edilebilir, bölgesel kampanyaları gerçek zamanlı izleyebilirsiniz. Platformda anahtar kelimelerle oluşturulan alarmlar sayesinde tarafınıza E-Mail, SMS ve Whatsapp üzerinden bilgilendirme yapılmaktadır.

Brand24

Brand24, belirtilen anahtar kelimeleri kullanarak, birçok mecrada taramalar yapıp sonuçları kendi uygulaması ya da E-Mail yoluyla bildiren bir sosyal medya takip aracıdır. Brand24, çoklu kullanıcı sistemine sahiptir.  Mobil kullanıma uygunluğu sayesinde anlık sonuçlar vermektedir. Ayrıca panel üzerinde infografik tarzı bir rapor otomatik olarak da oluşturulabilmektedir.

Google Alert

Google Alerts, anahtar kelimeler üzerinden yaptığı taramaları mail yoluyla sunan takip araçlarından birisidir. Özellikle spesifik kelimeler üzerinde daha başarılı sonuçlar üretmektedir.

Social Mention

Google Alerts’in bir benzeri olan Social Mention, Facebook, Twitter, Youtube ve diğer popüler sosyal medya platformlarını tarayarak, anahtar kelime bazında size günlük mail gönderimi sağlamaktadır. Social mention, anahtar kelimelerin sosyal medya platformları üzerinde paylaşım sıklıklarını, paylaşım yapan kullanıcıların bilgilerini, kullanıcıların beğenisi ve paylaşım oranları gibi bilgiler sunmaktadır.

Mention

Mention, gerçek zamanlı olarak anahtar kelimeler üzerinden haber sitelerinde, sosyal medya platformlarında, forum ve bloglarda ya da diğer web sitelerinde, yayınlanmış her içeriği takip etmek için kullanılabilecek bir takip aracıdır.

Mention içeriğin kaynağına, diline veya zaman kriterine göre ekran görüntüleri alır ve elde edilen verileri analiz eder. Mobil uyumlu bir platformdur ve anlık bildirim sağlar.

Buzz Sumo

Anahtar kelimeler üzerinden yapılan sorgulama sayesinde, sosyal medya platformlarında ilgili anahtar kelimelerle alakalı en çok paylaşılan içerik türlerini sırasıyla gösteren bir medya takip aracıdır. Sosyal medya sitelerinde gündemi takip etme imkanı sağlar. Markanız ile ilgili bir paylaşım içeriği hazırlarken, en çok paylaşılan içerikleri inceleyerek, elde ettiğiniz sonuçlara göre bir strateji belirleyebilirsiniz. Ayrıca rakip analizi için de kullanılabilmektedir.

Ayrıca belirlediğiniz anahtar kelimler ile ilgili düzenli olarak, anahtar kelimeleriniz hakkında yapılan paylaşımları, beğenileri yine Google Alerts gibi mail yoluyla öğrenebilirsiniz.

Sysomos

Sysomos, anlık ve sınırsız erişim sağlayarak sosyal medya platformlarında tarama yaparak bilgi toplanmasına imkan vermektedir. Aynı zamanda sosyal medyada yapılan paylaşımların yapısını inceleyerek duygu analizi yapar ve kullanıcının cinsiyet, yaş ve lokasyon bilgisi gibi çeşitli veriler sunmaktadır.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBacklink Hizmetleri
Sonraki İçerikSosyal Medyanın Blog Trafiğine Etkisi
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz