Perşembe, Ocak 23, 2020
Ana Sayfa Dijital Araçlar WordPress 5.3 Güncellemesi Nasıl Yapılır?

WordPress 5.3 Güncellemesi Nasıl Yapılır?

WordPress‘in 12 Kasım’da yayınlanan en güncel sürümü “WordPress 5.3 Kirk” kullanıma sunuldu. WordPress 5.3 güncellemesi nasıl yapılır konusuna geçmeden önce yeni gelen WordPress güncellemesinin getirdiği yeni özelliklere gelin birlikte bakalım…

WordPress 5.3 Güncellemesi Özellikleri

Caz enstrümantalisti Rahsaan Roland Kirk onuruna WordPress 5.3 sürümüne “Kirk” adı verilmiş. Peki bu yeni WordPress güncellemesi ne gibi değişikliklerle geliyor?

Yazı Editörü Güncellemesi

WordPress 5.3 güncellemesi ile yazıların daha şık ve özgün hale getirilmesi ve kullanıcıların yazıların düzenlenmeleri noktasında daha fazla özellik sunması için yazı editörüne ek özellikler eklenmiş durumda. Görsel düzenlemeleri ve iyileştirmeleleri, arayüzdeki değişiklikler, form alanlarındaki değişiklikler, renk şemaları ve gezinme modu dahil 150 farklı yeni özellik sizleri bekliyor.

Genişletilmiş Tasarım Esnekliği

Yazı içerisindeki sütun düzenlemeleri, renklendirme, yazı şablonları, arka plan düzenlemeleri ayarlamaları artık WordPress 5.3 ile desteklenecek.

Ayrıca resimler üzerinde döndürme işlemleri, sorunların çözümleri ile ilgili kontrol ekranı ve güvenlik için yönetici girişi yaptığınızda mail doğrulama isteme gibi güncellemeler de WordPress 5.3 ile gelen yeni özellikler arasındadır.

Geliştiricilere özel olarak ise WordPress 5.3 güncellemesi, tarih ve zaman dilimleri artık daha sağlıklı çalışmasına olanak sağlamakla birlikte, PHP ile çalışılabilirliğin arttırılması için yeni bir API sunuyor.

Son olarak, WordPress 5.3 güncellemesi, PHP 7.4 ile tamamen uyumlu halde çalışmaktadır. Bu nedenle WordPress tüm kullanıcıları PHP’nin en güncel sürümünü kullanmalarını tavsiye ediyor.

WordPress 5.3 Güncellemesi Nasıl Yapılır? – Adım Adım WordPress Güncellemesi

WordPress 5.3 güncellemesi ile gelen tüm yeni özelliklerden faydalanmak için kullandığınız WordPress sürümünü 5.3‘e yükseltmeniz gerekiyor. Aslında bu işlemi WordPress üzerinden yapmak oldukça kolay.

WordPress kullanıcılarının ekranlarındaki uyarılar sayesinde güncelleme için gerekli adımlar takip edilebilir.

WordPress yönetim panelinden Başlangıç>Güncellemeler kısmından aşağıdaki ekrana ulaşabilir ve “Şimdi Güncelle” butonuna basarak gerekli güncellemeleri yapabilirsiniz.

WordPress 5.3 Güncellemesi Nasıl Yapılır - Adım Adım WordPress 5.3 Güncellemesi
WordPress 5.3 Güncellemesi Nasıl Yapılır – Adım Adım WordPress 5.3 Güncellemesi

Ancak yukarıdaki yöntem ile ilgili sorun yaşayan kullanıcılardan biri de siz iseniz, 2.yöntemi kullanarak WordPress 5.3 güncellemesini manuel olarak yapabilirsiniz.

Öncelikle, WordPress güncellemeleri WordPress ile ilgili tüm dosya ve klasörleri etkileyecektir. Bu nedenle bu işlemi yapmadan önce yedekleme yapmanızı öneririz.

Yedekleme ile ilgili detaylı bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Yedekleme yaptıktan sonra işleme başlamadan önce tüm eklentileri devre dışı bırakın ve WordPress 5.3 güncellemesini indirin.

WordPress 5.3 güncellemesini bu link üzerinden indirebilirsiniz.

WordPress 5.3 Güncellemesi İndirme
WordPress 5.3 Güncellemesi İndirme

Veritabanı ve WordPress dosyalarının yedeklerini aldık, eklentileri devre dışı bıraktık ve WordPress 5.3 güncellemesinin dosyalarını indirdik.

Daha sonra FTP’nize giriş yapın. Ve eski WordPress dosyalarınızı silin;

Bu kısma gelmek için FTP’ye giriş yaptıktan sonra public_html klasörünü seçin.

WordPress 5.3 Güncellemesi Nasıl Yapılır - Adım Adım WordPress 5.3 Güncellemesi - FTP Ayarları
WordPress 5.3 Güncellemesi Nasıl Yapılır – Adım Adım WordPress 5.3 Güncellemesi – FTP Ayarları

Bu işlemi yaparken wp-includes  ve wp-admin dizinlerini silin. Ancak.htaccess – (Dosya) ( farklı bir düzenleme yaptıysanız) ve wp-includes/languages (Klasör) – farklı dil kullanıyorsanız – bu iki dizinin silinmemesine dikkat edin.

Daha sonra indirdiğiniz WordPress 5.3 güncellemesi .zip dosyasını uygun bir yere çıkartın ve silmiş olduğunu wp-includes  ve wp-admin klasörlerini bu zip dosyasından FTP’nize yükleyin.

WordPress 5.3 Güncellemesi Nasıl Yapılır - Adım Adım WordPress 5.3 Güncellemesi - WordPress Güncelleme Dosyası
WordPress 5.3 Güncellemesi Nasıl Yapılır – Adım Adım WordPress 5.3 Güncellemesi – WordPress Güncelleme Dosyası

wp-content dosyanızı kesinlikle silmeyin. Çıkarmış olduğunuz zip klasörü içerisinden FTP’nize atın ve eski dosyanın üzerine yaz seçeneğini işaretleyin.

Diğer tüm dosyaları da FTP’nin içine atın. Hepsi bu kadar. Bu işlem sonunda eklentileri aktif hale getirmeyi ve eğer cache programı kullanıyorsanız önbelleği temizlemeyi unutmayın.

Not: Başarısız bir WordPress 5.3 güncelleme yaptıysanız; .maintenance dosyasını FTP üzerinden silin. Bu “başarısız güncelleme” mesajının kalkmasını sağlayacaktır.

KaynakWordPress
Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dijital Pazarlama Dünyası – Strateji, Dijital Varlık Oluşturma, SEO, SEM

Dijital Pazarlama Dünyası Dijital pazarlama dünyasında her markanın kendine has hedefleri bulunmaktadır. Bir marka olarak hedeflerinizi belirlemeniz ve belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için yapacağınız çalışmaları analiz...

Dijital Pazarlama ve Renk Psikolojisi

Dijital Pazarlama ve Renk Psikolojisi Renk psikolojisi ve algısı, dijital pazarlamanın en ilginç ve en tartışmalı alanlarından biridir. Sorun her zaman analizin derinliği olmuştur. Renklerin insanlar üzerindeki...

Google Adwords (Ads) İçin Doğru ve En İyi Anahtar Kelimeleri Seçme

Adwords İçin Doğru ve En İyi Anahtar Kelimeleri Seçme Bir dijital pazarlama uzmanı veya adayı iseniz bilmeniz gereken en önemli konulardan birisi Google Adwords için doğru...

Dijital Pazarlamanın Temel Taşı: Hedef Kitle Belirleme

Dijital Pazarlamanın Temel Taşı: Hedef Kitle Belirleme Bir firma için dijital pazarlama açısından en kritik konulardan birisi de hedef kitle belirlemektir. Genellikle “hedef kitleniz kim”...

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti Günümüzde İnternet ve sosyal medya kullanımının artması ile birlikte markalar reklamlarını bu alana kaydırmakla birlikte televizyon reklamları dijital reklamların...

BU HAFTA