Cumartesi, Nisan 4, 2020
Ana Sayfa Pazarlama SEO Pazarlama Arama Motoru Pazarlamasının Önemi ve Faydaları

Arama Motoru Pazarlamasının Önemi ve Faydaları

Arama motorları, aradıklarımızı en hızlı ve kolay yoldan bulmamızı sağlayan araçlardır. Bir arama yaptığınızda karşınıza iki sonuç çıkmaktadır. Doğal aramalar ve ücretli aramalar

Arama Motoru Pazarlamasının Önemi ve Faydaları

1. Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Nedir?

Arama motorları, aradıklarımızı en hızlı ve kolay yoldan bulmamızı sağlayan araçlardır. Bir arama yaptığınızda karşınıza iki sonuç çıkmaktadır. Doğal aramalar ve ücretli aramalar olarak iki grupta toplayabiliriz. İşte burada ücretli aramalar, arama motoru pazarlaması ile karşımıza çıkmaktadır.

Arama motoru pazarlaması ya da Search Engine Marketing isimlerinin kısaltılması olan SEM, Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında yapılan aramalar sonucunda, web sitenizi ve ya ürününüzü hedeflediğiniz kitlelere ulaştırma imkanı sağlayan ücretli reklam faaliyetleridir.

Arama motoru pazarlaması için seçebileceğiniz bir kaç alternatif bulunmaktadır. Ancak seçim yapmadan önce hangi arama motorunun daha yüksek oranda kullanıldığını bilmeniz gerekiyor. Dünyada %63.8 Google, %21,3  Bing, %12,4 Yahoo arama motoru kullanılıyor.  Türkiye’de %92 Google, %5 Yandex, %1  Bing arama motoru kullanımı gözlenmektedir. Bu rakamları analitik bir yaklaşımla yorumlayarak arama motoru pazarlama stratejinizi oluşturabilirsiniz. Yahoo Türkiye’deki pazara henüz girmediği için onu bu yazıya eklemedim.

Arama motoru pazarlaması için tercihlerinize yardımcı olmak için, seçenekleri aşağıda sunuyorum.

Google: Google’ın arama motoru pazarlamasında sağladığı hizmetin adı Adwords’tür.

Yandex: Yandex, arama motoru pazarlamasında Yandex Direct hizmetini kullanıcılarına sunmuştur.

Bing: Bing kullanıcılarına Bing.ads hizmeti sağlamaktadır.

2. Neden Arama Motoru Pazarlaması?

Siteniz, ürün ve ya hizmetinizi, makalelerinizi sosyal medya üzerinde ve diğer işlemler ile tanıtıyor olabilirsiniz. Ancak yüksek trafiğe ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda, reklam geliri elde etmek, satış odaklı çalışmaları arttırmak gibi ihtiyaçlarınızı arama motoru pazarlamacılığı ile çözebilirsiniz.

Günlük hayatta hepimiz ihtiyacımız olan bilgilere arama motorları sayesinde hızlı bir şekilde ulaşıyoruz. Kullanıcı sayısı oldukça yüksek olan bu platformda ihtiyacınız olan hedef kitleye ulaşmak arama motoru pazarlamacılığı ile mümkün olmaktadır.

3. Arama Motoru Pazarlamasının Faydaları?

  • Yönetmesi kolay bir platforma sahip olan Arama Motoru Pazarlaması size anlık trafik sağlamaktadır.
  • Sitenizin görünürlüğünü arttırarak marka bilinci oluşturabilirsiniz.
  • Hedef kitlenize düşük maliyetlerle, sizin belirlemiş olduğunuz koşullarda ulaşmanızı sağlar.
  • Reklamların hakimiyeti sizdedir. İstediğiniz zaman üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.
  • Harcamış olduğunuz reklam maliyetini analiz edebilir ve karlılık, reklam etkinliği ve analizi gibi birçok veri elde edersiniz.
  • Hangi arama sonuçlarında görüneceğinizi anahtar kelimeler yardımıyla siz belirlersiniz

4. Arama Motoru Pazarlaması ve Uzmanlık

Arama motoru pazarlama uzmanlığı, deneyerek elde edilen tecrübeler ile elde edilir. Her bir reklam planı için birbirinden farklı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak alanda uzmanlaşmak için mevcut kaynakları kullanarak yapacağınız araştırma ve okuma faaliyetleri sayesinde bilgi sahibi olmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca bu süreçte dikkat etmeniz gereken kritik birkaç konuya değinmek istiyorum.

Arama motoru pazarlaması ilgili bilmeniz gereken bir çok terim mevcut. Bu terimleri öğrenmeniz konuyu daha iyi anlamanıza ve uygulamanıza yardımcı olacaktır.

Hedef kitle seçimini, belirleyeceğiniz reklam bütçelerini analitik yaklaşımlar çerçevesinde oluşturmalısınız. Konu ile ilgili matematiksel denklemleri kullanarak oluşturacağınız plan, sizi daha iyi noktalara taşıyacaktır.

En önemli konulardan birisi de arama motoru optimizasyonu(SEO), Search Engine Optimization’dur. Yazının girişinde bahsetmiş olduğum, arama motoru sonuçlarında karşınıza çıkan doğal aramaların optimizasyon işlemlerini kapsamaktadır. Arama motoru pazarlaması, SEO’suz olmaz. Arama motoru optimizasyonu, arama motoru pazarlamasının bir alt kümesidir. Akılda kalıcı bir örnekle bu konuyu açıklamak istiyorum. Bir site yöneticisi olduğunuzu düşünün. Web sitenize trafik çekmek için arama motoru pazarlama hizmetlerini kullanmaya başladınız. Ziyaretçiler sitenize geldiğinde, gelme amaçlarına ulaşacak kolay adımları onlara sunmazsanız, bir daha sitenizi ziyaret etmeyeceklerdir. Bu da başarısız bir arama motoru pazarlama faaliyeti olacaktır. Bu nedenle SEO sizin için çok önemlidir.

Arama motoru pazarlaması ile ilgili son olarak, yukarıda size önerilen bilgilere sahip olmadan bu faaliyetleri bir süre daha ertelemeniz yönünde olacaktır. Ben bu yazıda teknik detaylara girmeden sistemin mantığını anlatmak istedim.

Hoşçakalın…

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

3 YORUMLAR

  1. Arama motoru pazarlamasının en önemli etkilerinden bir tanesi rakiplerin yapmış olduğu reklam kampanyalarından da verim alabilme ihtimali. Çünkü reklam filmini izleyen tüketiciler doğrudan Google aramasına yönleniyorlar. Bu da arama motoru pazarlaması sürecini iyi kurgulayan dijital pazarlama uzmanı için rakipten pay çalmak anlamına geliyor. Çok dikkatli kurgulanılması gereken bir süreç.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dijital Pazarlamanın Temel Taşı: Hedef Kitle Belirleme

Dijital Pazarlamanın Temel Taşı: Hedef Kitle Belirleme Bir firma için dijital pazarlama açısından en kritik konulardan birisi de hedef kitle belirlemektir. Genellikle “hedef kitleniz kim”...

AdWords Express Nedir? – Nasıl Kullanılır? – Video Anlatım

AdWords Express Nedir? - Nasıl Kullanılır? Google Adwords Express, adwords'teki yüksek teknik bilgi ve nispeten karışık panele gerek kalmadan, basit bir şekilde firmaların Google'da reklam...

Dijital Reklam Dünyası

Dijital Reklam Dünyası İnternetin hızlı bir şekilde gelişmesi birçok yeniliği beraberinde getirdi. Dijital Çağ’da internetin girmediği bir alandan söz edemez olduk. Tabi bu gelişmeler, özellikle...

Dijital Pazarlamada Matematiksel Modelleme

Dijital Pazarlamada Matematiksel Modelleme İyi bir dijital pazarlama planı -ki bu aynı zamanda kampanya planlamasının bir alt alanıdır- tahminlerden, şuna şu kadar olsun, buna şu...

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir?

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir? Dijital Pazarlama, günümüzdeki teknolojik imkanların kullanılarak yapılan tanıtım, reklam ve satış işlemlerinin yürütüldüğü sistemdir. Bu sistemin daha iyi anlaşılması...

BU HAFTA