Cuma, Nisan 3, 2020
Ana Sayfa Dijital Araçlar Google Ads 3 Adımda Google Adwords'te (Ads) Kampanya Oluşturma - Resimli Anlatım

3 Adımda Google Adwords’te (Ads) Kampanya Oluşturma – Resimli Anlatım

Bu yazımızda Dijital Pazarlamanın artık en ucuz ve etkili yollarından birisi olan ve hatta pazarlamanın geleceği için muhakkak öğrenilmesi veya bir uzman desteği alınması gereken Google Adwords'te, 3 adımda nasıl kolayca kampanya oluşturulur bunu resimli olarak anlatacağız.

Google Adwords’te (Ads) Kampanya Oluşturma

Dijital pazarlama artık vazgeçilmez uzmanlık alanlarından birisi haline gelmeye başlıyor. Büyümek ve rekabet gücünüzü sürdürebilmek için her gün yüz binlerce hatta milyonlarca insanın geçtiği bir cadde olan sanal alemde olmak zorundasınız. Pazarlamanın geleceği öngörmek artık o kadar da zor değil. (Bakınız: Dijital Pazarlama Trendleri 2018)

Küçük işletmelerin büyüme hızlarını ve satışlarını arttırmaları artık çok daha kolay. Ama yakın gelecekte pazarlamanın geleceğine gözlerini kapamış işletmelerin de küçülmeleri, bir o kadar kolay olacak gibi görünüyor.

Bu yazımızda dijital pazarlamanın artık en ucuz ve etkili yollarından birisi olan ve hatta pazarlamanın geleceği için muhakkak öğrenilmesi veya bir uzman desteği alınması gereken Google Adwords’te, 3 Adımda Nasıl Kolayca Kampanya Oluşturulur bunu resimli olarak anlatacağız.

Konu başlıklarımız şu şekilde:

  1. Adım: Kampanya Oluşturun
  2. Adım: Reklam Gruplarını Oluşturun
  3. Adım: Reklamları Oluşturun

Hadi birinci konu başlığımızdan başlayalım.

1. Adım: Kampanyayı Oluşturun

Kampanyalar genellikle zaman içinde bir başlangıç ​​ve bitişe sahiptir. Ayrıca belirli hedefleri ve hedef kitlesi vardır. Zira şu yazımızda belirttiğimiz gibi “herkese ulaşmak, müşteri yapmaya çalışmak ütopiktir ve oldukça da maliyetlidir. Bu yüzden istediğiniz konum, yaş aralığı, cinsiyet, eğitim, ilgi alanları ve daha başka birçok özellik bakımından değerlendirilmiş hedef kitlesi seçmek ve iletişim dilini belirlemek, spesifikleştirmek çok önemlidir.”

Bunu temel bilgiyi ilettikten sonra panelimize bakalım. Google adwords panelimizde “Kampanyalar” sekmesinde “+KAMPANYA” butonuna tıklıyoruz. Karşımıza reklam seçenekleri çıkacak burada kendimize uygun olan adwords reklam türünü seçiyoruz.

Google Adwords’te Kampanya Oluşturma

Örneğin biz “Yalnızca Arama Ağı” reklamını seçmiş olalım. Karşımıza “kampanya ayarlarını” yapabileceğimiz bir ekran gelecek. Burada “kampanyamıza vereceğimiz ismi, seçtiğimiz kampanya türü için kullanılacak özellikleri, kampanyanın yayınlanacağı lokasyonu, dil tercihlerimizi, reklam teklif stratejimizi, reklam uzantılarımızı…vb” kendimize göre ayarlıyoruz. Ardından “Kaydet ve Devam Et” butonuna tıklıyoruz.

Google Adwords Kampanya Ayarları

2. Adım: Reklam Gruplarını Oluşturun

Kaydet ve devam et butonuna tıkladıktan sonra karşımıza şöyle bir ekran gelecek.

Google Adwords Reklam Grubu Oluşturma

Bu ekranda reklama tıklayan insanları yönlendireceğimiz açılış sayfamızı (bu genelde bir ürünün veya hizmetin sayfası olur) giriyoruz.

Bir kampanyanın altında birden fazla reklam grubu olabilir. O yüzden her reklam grubumuza bir isim vererek, müşterilerimizin bizi bulmasını istediğimiz anahtar kelimeleri giriyoruz. Anahtar kelimelerimizi seçerken Google Anahtar Kelime Aracından veya alternatif anahtar kelime rekabet ve aranma hacmini analiz edebileceğimiz bir araçtan faydalanmamız çok yerinde olacaktır.

3. Adım: Reklamları Oluşturun

Reklam gruplarımızı oluşturduktan sonra yine kaydet ve devam et diyoruz. Bu sefer de bizi aşağıdaki gibi bir reklam oluşturma ekranı karşılayacak.

Google Adwords Reklam Grubu Oluşturma Ekranı

Bu ekranda yine açılış sayfamızı, reklam başlığımızı ve açıklama metnimizi girmemiz için alanlar göreceğiz. Biz alanları doldurdukça sağ tarafta canlı olarak masaüstü ve mobil olarak reklamımızın nasıl gözüktüğünü izleyebiliriz.

Başlık 1 ve 2‘de 30 karakter ve açıklama metni alanında ise 80 karakter kısıtımızın var olduğunu da unutmadan söyleyelim.

Bu kısmı da tamamladıktan sonra reklamımızı inceliyoruz ve kampanyamızı bitiriyoruz.

Evet, reklamımız kullanıma hazır. 🙂

Google Adwords Reklamları için Birkaç Temel Tavsiye

Tavsiyelerimde ilki bir konu ile ilgili 3 farklı reklam grubu oluşturmanız ve bu reklam gruplarının performansını bir süre izlemenizdir. Duruma göre performansı en güçlü olan reklam grubu ile yola devam edebilir ve diğer reklam gruplarını silebilirsiniz. (En iyi performans gösteren anahtar kelimeleri ve reklam grubunu anlamak için google adwords reklam kredisini kullanabilirsiniz.)

Ayrıca anahtar kelimelerinizin ve oluşturdu iseniz reklam uzantılarınızın da performanslarını takibe alın ve kötü olanlarını pasife alıp (silmeyin, bilgi hazinedir!), daha iyi olanlarını bulmaya/oluşturmaya çalışın.

Anahtar kelimelerin bir reklam grubunda 10-15 civarında olması kafidir. Bütçeniz ve satış karlılığınıza göre kelimeleri spesifikleştirip/genelleştirebilirsiniz! Anahtar kelimelerinizin kalite puanları yükseldikçe reklam gösteriminiz artar ve tıklama başı maliyetiniz (TBM) düşer. Bu yüzden kalite puanı mantığını anlamaya ve yükseltmeye çalışın. Şu yazımız size yardımcı olacaktır. (Google Adwords Çalışma Mantığı ve Kalite Puanı)

Muhakkak negatif anahtar kelimelerinizi ekleyin. Görüntülü Reklam için seçili bazı kategorilerdeki (cinsel içerikli, kumar siteleri..vb) sitelerde reklam yapmayın.!

Google Adwords Negatif Anahtar Kelime Ekleme

Evet, 3 Adımda Google Adwords’te Kampanya Oluşturma isimli yazımızın da burada sonuna geldik.

Görüşlerinizi bizimle yorum olarak paylaşırsanız, sevinirim.

Başarılar.

Cengizhan SALİH
Konvansiyonel ve dijital medya kampanyalarının planlanması ve icra edilmesi üzerine çalışan ve https://dijilopedi.com'un kurucularından olan Cengizhan SALİH, dijital pazarlama özelinde SEO, AdWords, PPC, Analytics ve Sosyal Medya Reklamları konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

1 YORUM

  1. Sadece trafik almak istiyorsak nasıl bir bütçe stratejisi ve anahtar kelime kullanmak gerekir?

    Bazı kelimelerin tıklama fiyatları çok yüksek fakat sonraki tıklamalarda fiyatlar düşüyor. Fiyatı düşen kelimeye daha yüksek bütçe ayırmak gerekir mi?

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir?

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir? Dijital Pazarlama, günümüzdeki teknolojik imkanların kullanılarak yapılan tanıtım, reklam ve satış işlemlerinin yürütüldüğü sistemdir. Bu sistemin daha iyi anlaşılması...

Dijital Pazarlamada Matematiksel Modelleme

Dijital Pazarlamada Matematiksel Modelleme İyi bir dijital pazarlama planı -ki bu aynı zamanda kampanya planlamasının bir alt alanıdır- tahminlerden, şuna şu kadar olsun, buna şu...

En Etkili Video Pazarlama Yöntemleri

En Etkili Video Pazarlama Yöntemleri Teknolojinin büyük bir hızla gelişmesi ve İnternetin hızının artması ile birlikte video izleme oranları oldukça artmış durumda. Günümüzde internet araçlarını...

5 Muhteşem Rakip Analizi Aracı

SEO ve Dijital Pazarlama Rakip Firma Analizi Araçları Rakipleriniz hangi anahtar kelimeleri hedefliyor? Rakipleriniz hangi sitelerden backlink almış ve içeriklerini tanıtmak için hangi platformları kullanıyorlar? Gerçekte sizin hedef...

Dijital Pazarlama ve Renk Psikolojisi

Dijital Pazarlama ve Renk Psikolojisi Renk psikolojisi ve algısı, dijital pazarlamanın en ilginç ve en tartışmalı alanlarından biridir. Sorun her zaman analizin derinliği olmuştur. Renklerin insanlar üzerindeki...

BU HAFTA