Perşembe, Ocak 23, 2020
Ana Sayfa Pazarlama Dijital Pazarlama En Etkili Video Pazarlama Yöntemleri

En Etkili Video Pazarlama Yöntemleri

En Etkili Video Pazarlama Yöntemleri

Teknolojinin büyük bir hızla gelişmesi ve İnternetin hızının artması ile birlikte video izleme oranları oldukça artmış durumda. Günümüzde internet araçlarını kullanarak bilgisayardan, akıllı telefonlardan, tabletlerden istenildiği zaman istenilen yerde video izlenebilmektedir. Böylece, kolaylaşan erişim ile birlikte videolar artık eğlence, eğitim veya reklam gibi birçok farklı amaç için kullanılmaktadır. Bu yazımızda video izleme oranlarının nasıl arttığını, videoların dijital pazarlamadaki önemini  ve pazarlama faaliyetlerinde bu trendlerden nasıl yararlanabiliriz onu anlatmaya çalışacağım.

HighQ’nun yayınladığı “30 Stats Showing Why Video Must Be Part Of Your 2017 Online Strategy” adlı infografik, video pazarlamacılığının online reklam stratejileri içerisinde videonun neden yer alması gerektiğini gösteren istatistikler:

 • 2017 yılı ile birlikte web trafiğinin %74’ünün online video ile sağlanacağı öngörülüyor.
 • İnternet kullanıcılarının %78’i her hafta online video izlerken, %55’i her gün izliyor.
 • Bir ayda internete yüklenen video içeriği sayısı, 30 yılda televizyon reklamlarının ürettiğinden daha fazla.
 • Akıllı telefon kullananların %28’i kendi cihazlarından günde en az bir kere video izliyor.
 • Tablet sahiplerinin %33’ü, cihazlarından her gün yaklaşık 1 saatlik video seyrediyor.
 • YouTube’da Dünya genelinde dakikada en az 2 milyon video izlenmektedir.
 • 500 milyon insan, her gün Facebook videolarını izliyor.
 • Ortalama bir kullanıcı ayda 20 saatin üzerinde İnternet’te video izliyor.
 • Twitter kullanıcılarının %82’si Twitter’da video içeriği izliyor.
 • Şirket yöneticilerinin %75’i, iş ile ilgili videoları en az haftada bir kez izliyor.
 • Pazarlama, satış ve iş profesyonellerinin %69’u, video pazarlamayı kullanırken geriye kalan %31’lik kesim, kullanmayı planlıyor.
 • Pazarlamacıların %93’ü, videoyu online pazarlama, satış ve iletişim için kullanıyor.
 • Pazarlamacılar videoyu gönderilen e-postaya eklediyse tıklama oranı %200-300 oranında artış gösterebiliyor.
 • Video içeren online web sitelerinde, içermeyen web sitelerine göre ortalama 2 dakika daha fazla zaman geçiriliyor.

Tüm bu istatistikler videoların önemini bir kez daha vurgulamaktadır.

Çağımızın son trendi videolar ile potansiyel müşterilerinize ulaşmak için önünüzde iki farklı seçenek bulunmaktadır. İsterseniz özgün ve markanıza ait bir video oluşturabilir ve bunu kendi web sitenizde ve YouTube, Dailymontion, İzlesene gibi video içerik barındıran web sitelerinde paylaşabilir ya da her zaman izlediğimiz videoların başlangıcında ya da alt kısmında karşımıza çıkan reklamları veren markalardan biri olabilirsiniz. Video üretecek aşamada değilseniz, sizinle aynı işe ya da sektöre sahip videolara reklam vererek tanıtımınızı yapabilirsiniz. Video pazarlaması ile video türleri özelinde hedefleme yapabilir, tanıtımını yapmak istediğiniz konu ile ilgili spesifik videolar kullanarak etkili bir reklamcılık faaliyeti yürütebilirsiniz.

Video Pazarlama – Video Marketing

Markalar Dijital Pazarlama İçin Doğru Videoyu Nasıl Üretir?

Dijital pazarlama faaliyetlerinizde kullanmak için bir video üretmek isterseniz, hedeflerinizi belirlemeli ve bu hedeflere uygun videolar üretmelisiniz. Hedefinizi belirledikten sonra en önemli adım hedef kitlenin belirlenmesidir. Bir kullanıcının gözünden neler aramakta olduklarını belirlemeniz gerekmektedir.

Video üretmek gözünüzü korkutmasın. Çok çok düşük maliyetlerle özgün videolar üretebilirsiniz. Düşük maliyetli bir video üretmek için ilk adım içerik planlamasıdır. Oluşturmak istediğiniz videoların planlamasını önceden yaparak, daha az çaba ve kaynakla düşük maliyetli ve hızlı bir şekilde video üretebilirsiniz. Amaca uygun bir video üretmek için hedef kitlenizi iyi analiz etmelisiniz ve hedef kitlenizin ilgili olduğu videoları tespit etmelisiniz. Anahtar kelimeleri belirlerken kullanıcılar gibi düşünmelisiniz. Sizce en çok neyi aratıyorlar? Bu hususta spesifik bir çalışma yürütmeniz faydalı olacaktır.

İçerik planlaması yapıldıktan sonra prodüksiyon aşamasına geçebilirsiniz. Maliyeti düşük videolar hazırlamak için, elinizdeki kaynaklarınızı maksimum fayda sağlayacak şekilde kullanmalısınız. Önceden bu tür işlemler için profesyonel bir ekiple çalışmanız, stüdyo ve ekipman için yüksek bir maliyetin karşılanması gerekiyordu. Şimdi video çekmek için cep telefonunuzun kamerasını kullanabilir ya da yüksek çözünürlüklü bir video kamera yeterli olacaktır. Bu aşamada ihtiyaç duyulan malzemeleri, çekim yapılacak mekanı, ışık ve ses sistemlerini temin edin. Önemli olan nokta, bu ihtiyaçları en düşük maliyetlerle temin etmeye çalışmak. İyi görüntü elde etmek için tripod gibi sabitleme araçlarını kullanmanız ve dışarıda çekim yapılacaksa daha iyi ses elde etmek için harici bir mikrofon kullanabilirsiniz. Video çekimlerinin hazır hale getirmek istediğinizde de internette araştırma yaparak size bu konuda yardımcı olacak videoları izleyebilirsiniz. Düşük bütçe video içeriğinizi sınırlayamaz!

Video oluşturmak için profesyonellerden de fayda alabilirsiniz.

Sıra geldi videonun potansiyel müşterilere ulaştırılmasına!

Viral Video Pazarlama

Videonun Viral Şekilde Yayılmasını Sağlamak

Videonuzu hazırladıktan sonra yapılacak ilk iş, ilgili videoyu web sitenize ve popüler video paylaşım sitelerine yüklemektir. Daha sonra sosyal medya üzerinden videonuzu paylaşarak ve e-posta pazarlamacılığını kullanarak, videonuzun daha çok kişiye ulaşmasını sağlamalısınız. E-posta pazarlamacılığı ve sosyal medya paylaşımları, potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmenin etkili yollarından biridir. E-posta pazarlaması yaparken videoları doğrudan e-postaya yerleştirmeyin. Onun yerine web sitenize yüklediğiniz videonun linkini paylaşarak, videonun izlenmesini arttırabilir ve web sitenizin trafiğiniz arttırabilirsiniz. Sosyal medya paylaşımlarınızda mutlaka hashtag kullanın.

Bu yüklemeleri yaparken ürettiğiniz videonun içeriğine uygun başlıklar, ilgili anahtar kelimeler ve ayrıntılı açıklamalar eklemelisiniz.

Oluşturduğunuz videoyu reklam yoluyla hedef kitlenize ulaştırmak için arama motoru pazarlamacılığını (SEM) kullanabilirsiniz. Ayrıca içerik konusundan benzer videolara reklam vermek için de aynı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemi kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli bir konu oluşturacağınız bütçedir. Bütçenizi en verimli şekilde kullanacak şekilde oluşturmaya önem gösterin.

Tüm bu çalışmalar sonucunda web sitenizde, sosyal medyada ya da popüler video sitelerinde paylaştığınız her video ve bu videolar için yaptığınız reklamların sonuçlarını analiz etmeniz çok önemli. Yaptığınız içerik planlaması ve hedef kitle analizlerinin doğruluğunu bu sayede ölçebilir ve video performansınızı iyileştirmek için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

Video istatistikleri, izleyicilerin yaş, cinsiyet, izlenme gün ve saatleri ve yer gibi önemli bilgiler verir. Kitlenizi bu sayede tanır ve onların beklentilerini karşılayabilirsiniz. Videoların en çok izlendiği lokasyonu bilmek, doğru içeriğe sahip video üretmenin temelini oluşturur. Videolarınız en çok hafta sonları izliyorsa, yeni videolarınızı Cuma geceleri yükleyebilirsiniz. Videolarınızın izlenme sürelerini belirler ve uzunluğu hakkına değişiklikler yapabilirsiniz. Kısa videolar daha çok izlenmektedir.

Sosyal medyada paylaştığınız videoların aldığı yorumlarına odaklanın.  Bu sayede videolarınızın beğenilip beğenilmediğini öğrenebilir ve bu sayede edindiğiniz bilgileri bir sonraki videoyu oluştururken kullanabilirsiniz.

Televizyona verilecek olan reklamların aksine online video pazarlamacılığı, hem daha düşük maliyete sahiptir hem de ayrıntılı bilgi edinmeyi sağlamaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında doğru içeriğe sahip videolar üretin ve öğrendiklerinizi yeni videolarınızı tasarlarken uygulayarak markanızı potansiyel müşterilerinizle buluşturun!

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google AdWords (Ads) Video Reklam Optimizasyonu

Google AdWords (Ads) Video Reklam Optimizasyonu Video reklamlar potansiyel müşterilerle iletişim kurmak için etkili bir yoldur. Video reklam yayınlamadan önce şu iki hususa dikkat etmeniz gerekli:...

Dijital Pazarlama ve Renk Psikolojisi

Dijital Pazarlama ve Renk Psikolojisi Renk psikolojisi ve algısı, dijital pazarlamanın en ilginç ve en tartışmalı alanlarından biridir. Sorun her zaman analizin derinliği olmuştur. Renklerin insanlar üzerindeki...

2019 İçerik Pazarlama İstatistikleri

2019 İçerik Pazarlama İstatistiklerini inceleyerek, pazarlama stratejinizi mükemmel hale getirebilirsiniz. Hubspot tarafından hazırlanan 2019 İçerik Pazarlama istatistiklerine göre; Pazarlamacıların %55'i blog içeriklerinin önde gelen pazarlama yöntemi...

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti Günümüzde İnternet ve sosyal medya kullanımının artması ile birlikte markalar reklamlarını bu alana kaydırmakla birlikte televizyon reklamları dijital reklamların...

Arama Motoru Pazarlamasının Önemi ve Faydaları

Arama Motoru Pazarlamasının Önemi ve Faydaları 1. Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Nedir? Arama motorları, aradıklarımızı en hızlı ve kolay yoldan bulmamızı sağlayan araçlardır. Bir arama yaptığınızda...

BU HAFTA