Yaş Gruplarına Göre Sosyal Medya Tercihleri

2
yaş gruplarına göre sosyal medya tercihleri

Türkiye’de dijital dünya ve sosyal medya istatistikleri ile ilgili her alanda bilgi bulmanız işten bile değil! Ancak size aktarmak istediğim bu çalışmada hedef kitle analizi ile ilgili yapılacak çalışmalara faydalı olacak bilgiler bulunmaktadır. Türkiye’de interneti hangi yaş grubu daha ağırlıklı olarak kullanıyor? Bu yaş grubunun en çok ilgi duydukları alanlar nelerdir? En çok hangi mobil uygulamayı kullanıyorlar? Gibi soruların cevabını verecek çalışmayı anlatmak istiyorum. Bu bilgileri hedef kitlenizi tanımak, ilgi alanlarını öğrenmek ve reklam çalışmalarında performans arttırıcı stratejiler üretmek için kullanabilirsiniz.

İnternet Kullanıcıları Yaş Dağılımı

IAB’nin yapmış olduğu internet ölçümle araştırmasının sonucuna göre tüm platformlarda 2017 yılında İnterneti en fazla kullanan yaş grubu 25-34 yaşları arasındaki internet kullanıcıları…

Masaüstü platformlarından internete erişen kullanıcıların yaş dağılımı 2016 yılının ilk altı ayına göre önemli bir farklılık gösteriyor.

2016 yılı ilk 6 aylık döneminde 35 yaş ve üzeri kullanıcıların payı yüzde 30 seviyesindeyken, 2017 yılının aynı döneminde bu oran yüzde 44’e yükselmiş durumda.

Mobil platformlarda ise 35 yaş altı kullanıcıların payı yüzde 60 seviyesinde. Masaüstü platformlardan internete erişen kadın kullanıcıların oranı yüzde 42ve bu oran mobil platformlarda yüzde 45 seviyesine yükseliyor.

İnternet Kullanıcıları Yaş Grubu Dağılımı İstatistikleri
IAB İnternet Kullanıcıları Yaş Grubu Dağılımı İstatistikleri

IAB verilerine göre, Temmuz 2017 itibariyle 34,2 milyon gerçek kullanıcı masaüstü bilgisayarlardan internete bağlanırken, akıllı telefonlarından internete erişen gerçek kullanıcı sayısı 37,3 milyon seviyesine ulaşmış durumda.

2017 yılının ilk altı aylık döneminde masaüstü platformlarda en fazla ziyaret edilen yayıncı Sahibinden.com olurken mobil platformlarda ise Hürriyet.com.tr en çok ziyaret edilen site oldu.

kullanıcı ilgi alanları sosyal medya

İnternet kullanıcılarının en fazla ilgi duydukları içerikler internete erişmek için kullandıkları platformlar bazında farklılık gösteriyor.

Masaüstü kullanıcılarının en fazla ilgi duyduğu 5 içerik kategorisi Arama Motorları, Video, Sosyal Ağlar, Haber ve Kurumsal kategorileri olurken, mobil platformlarda sıralama biraz farklılaşıyor.

Haber içerikleri mobil platformlardan internete erişen kullanıcılar arasında ilk sıralara yükseliyor. Kullanıcıların ihtiyaçları ilgi duydukları içerikleri de etkiliyor. Kamu ve eğitim kategorilerinde yer alan sitelere erişim kış aylarında sınav ve tercih dönemlerinde daha yüksek erişime sahipken yaz döneminde sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 4 düşüş gösteriyor. Buna karşılık yine dönemsel ihtiyaçların etkisiyle turizm içeriklerine olan ilginin yaz döneminde artması sebebiyle turizm içerikli sitelere erişim kış dönemine göre ortalama yüzde 3 artıyor. Sezonsallık etkisine dikkat!

Bir yazıyı daha burada noktalıyorum. Sağlıcakla kalın!

2 YORUMLAR

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz