Pazartesi, Şubat 24, 2020
Ana Sayfa Pazarlama WordPress'te Mail Abone Eklentisi Yaparak Ayda 500 Dolar Kazanmak

WordPress’te Mail Abone Eklentisi Yaparak Ayda 500 Dolar Kazanmak

WordPress dünyası hakkında başarılı girişimler serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda WordPress için basit bir mail abone eklentisi yaparak aylık 500 dolar nasıl kazanılmakta onu anlatmaya çalışacağım…

WordPress’te Mail Abone Eklentisi Yaparak Ayda 500 Dolar Kazanmak

Kahramanımızın adı Igor Benic… Üniversite yıllarında HTML ve CSS öğrenerek daha sonra PHP kullanmaya başlayan Igor, daha sonra WordPress eklentileri üzerinde çalışmaya başlıyor.

Simple Giveaways adlı mail abonelik eklentisini aslında kendi ihtiyacı nedeniyle kuruyor ve başta herhangi bir satış amacı olmadığını belirtiyor.

Eklentiyi geliştirme sürecine “Zaten bir geliştirici olarak çalıştığım için “Neden bir tane yapmıyorum? Bu o kadar zor olamaz” diyerek başladığını söylüyor.

Başka bir işte çalışırken bir yandan da boş vakitlerini bu eklentiyi geliştirmek için harcıyor. Çalışmalar sonucunda oldukça basit bir mail abonelik eklentisi kuruyor. Bir süre kendi kullandıktan sonra diğer kullanıcılar da faydalansın diye ücretsiz olarak eklentiyi yayınlıyor.

Aradan geçen 4 ay sonunda da mail abonelik eklentisinin ücretli sürümünü yayınlama başlıyor. Başta çok kısıtlı bir bütçeyle başladığı için başarılı olmak adına aşağıdaki adımları uyguladığını belirtiyor:

  • Eklentinin nasıl kullanıldığını detaylıca anlatan bir yazı
  • İlgili forumlarda başlıklar açıp tanıtım yapmak
  • Facebook reklamları ile eklenti tanıtım reklamları
  • Sosyal medya organik paylaşımları
  • Plugin Economy ile röportaj
  • Nasıl yapılır ne işe yarar konulu Youtube videoları
  • Tanıtım yazıları

Facebook reklamları ile ilgili ek olarak, başlangıçta istediği tıklamaları elde edemediğini ancak kullanıcıların mail abonelik eklentisini tanımaları için oldukça yararlı olduğunu söylüyor.

WordPress’te Mail Abone Eklentisi Yaparak Ayda 500 Dolar Kazanmak
WordPress’te Mail Abone Eklentisi Yaparak Ayda 500 Dolar Kazanmak

Fiyatlandırma ile ilgili tam sürüm için 49 dolarlık bir ücret belirlediğini fakat istediği sonuca ulaşamadığını, daha sonra pazar araştırması yaparak fiyatlandırma sisteminde değişikliğe gidiyor.

2017 yılında mail abonelik eklentisi için yıllık 49 dolar, tam sürüm için 89 dolarlık bir fiyatlandırma belirliyor ve bir yıl sonra fiyatları arttırıyor.

2019 yılındaki fiyatlandırma ise tek site için yıllık 49 dolar – tam sürüm 149 dolardan başlıyor.

WordPress eklenti geliştiricileri için fiyatlandırma konusunda Igor;

“Bir ürünü satışa çıkarmadan önce aylık ve yıllık gelire odaklanmak için bir plan yapmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Sadece tek seferlik satış sunmayı seçerseniz, her zaman yeni müşteriler bulmak zorunda kalacağınızı unutmayın ve mutlaka bir iade politikası hazırlayın” tavsiyesinde bulunuyor.

Şu an mail abonelik eklentisinin 1000’den fazla sitede ücretsiz sürümü, premium sürümü ise 4000’den fazla sitede kullanılmakta.

Mail abonelik eklentisini geliştirirken yaşadığı en büyük zorlukla ilgili “İlk 100+ aktif yüklemeye ulaşmak gerçekten zordu” diyor.

Başlangıçta eklentinin farklı bir isimde yayınlandığını ancak sonrasında ismin değiştiğini söylüyor. Bu konuda da “İyi bir ürün adı seçin. Akılda kalıcı ve açıklayıcı olmalı” tavsiyesinde bulunuyor.

Son olarak WordPress eklentisi yaparak para kazanmak isteyenlere “Müşterilerin kullanmaya başlayabileceği ve tutarlı geri bildirimlerle geliştirilebilecek bir ürün oluşturun. Ayrıca sabırlı olmak başarı için oldukça önemli” tavsiyelerinde bulunuyor.

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dijital Reklam Harcamaları İlk Çeyrekte Rekor Kırdı

Dijital Reklam Harcamaları İlk Çeyrekte Rekor Kırdı IAB tarafından hazırlanan İnternet Reklam Yatırımları Raporu'nun yayınlanması ile birlikte 2018 yılının ilk çeyreğinde dijital reklam harcamalarının nasıl...

Google Adwords (Ads) Çalışma Mantığını Anlamak

Google Adwords'ün (Ads) Çalışma Mantığı Şirketi olan insanlar biraz para kazanmaya başlar başlamaz, hemen farklı alanda yatırım yapma hakkında konuşmaya başlarlar. Tamamen yanlış bir tutum olduğu...

Dijital Pazarlamada Matematiksel Modelleme

Dijital Pazarlamada Matematiksel Modelleme İyi bir dijital pazarlama planı -ki bu aynı zamanda kampanya planlamasının bir alt alanıdır- tahminlerden, şuna şu kadar olsun, buna şu...

Google AdWords (Ads) Video Reklam Optimizasyonu

Google AdWords (Ads) Video Reklam Optimizasyonu Video reklamlar potansiyel müşterilerle iletişim kurmak için etkili bir yoldur. Video reklam yayınlamadan önce şu iki hususa dikkat etmeniz gerekli:...

Dijital Pazarlama Dünyası – Strateji, Dijital Varlık Oluşturma, SEO, SEM

Dijital Pazarlama Dünyası Dijital pazarlama dünyasında her markanın kendine has hedefleri bulunmaktadır. Bir marka olarak hedeflerinizi belirlemeniz ve belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için yapacağınız çalışmaları analiz...

BU HAFTA