Perşembe, Ocak 23, 2020
Ana Sayfa Pazarlama WordPress Teması Satarak 75 Bin Dolar Kazanmak

WordPress Teması Satarak 75 Bin Dolar Kazanmak

İnternet’teki tüm sitelerin 1/3’i WordPress tabanlıdır. Böylesine büyük bir oran WordPress site tasarlayıp satan kişiler için de oldukça büyük bir pazar demek. Biz bugünkü yazımızda üç kafadarın WordPress teması satarak 75 Bin doları nasıl kazandıklarına odaklanacağız. Özellikle kullanımı oldukça yaygın olan ThemeForest’te satış yapmak isteyenlere farklı bir bakış açısı kazandırmak istiyoruz.

WordPress tema satmayı planlayarak bu alana giren 3 kafadarın bu süreçte neler yaşamış gelin birlikte bakalım…

Kahramanımız Serhiy Semenov ve iki arkadaşı ile WordPress teması satarak büyük bir gelir elde etmeyi kafalarına koyduklarını belirterek, diğer iki arkadaşının Themeforest üzerinde ufak bir kaç tema yaptıklarını ve beklentilerin altında kalan satışlarla karşılaştıklarını belirtiyor.

WordPress tema satma işine ilk girdiklerinde çok küçük bir bütçe ile başladıklarını belirtiyor. Bu nedenle yaparken öğrenme mantığı ile başladıklarını ve kendini geliştirmeye açık işin henüz başında bir iki eleman almak için ilana çıktıklarını söylüyor. İlana geri dönüş yapan kişilere ufak testler yaptıklarını (ufak web projeleri gibi) ve ortak karar alarak başarılı olacağını düşündükleri bir kişiyi işe alıyorlar.

WordPress tema satarak para kazanma fikrini hayata geçirirken başlangıçta başka bir işte çalışırken, bir süre sonra tasarımlar hakkında ve diğer konularda iş süreçlerini kesintisiz devam ettirebilmek için ufak bir ofis kiralıyorlar ve gerekli bilgisayar ve ofis mobilyalarını satın alıyorlar.

WordPress teması üzerinde çalışarak 4 ay sonunda bir temayı onaya sunabiliyorlar. Ekibin içinde daha önce WordPress teması tasarlayan ve satışa sunan bir kişi olduğu için işe yeni aldıkları elemanı da kendilerini de bu süreçte sadece işi öğrenmeye adıyorlar.

Tabi temaların onay süreci, kendilerini ne kadar geliştirdikleri konusunda da onlara fikir sağlıyor. Gönderilen şablon satış için onaya sunulduğunda kabul edilme, geliştirme talebi veya reddedilme olarak üç farklı sonuçla karşılaşma ihtimali bulunmaktadır. Sundukları ilk üç temadan ikisi yüksek dosya boyutu ve genel yapı itibariyle sorunlu bulunarak reddedilirken bir tanesi kabul ediliyor.

WordPress-Teması-Satarak-75-Bin-Dolar-Kazanma
WordPress-Teması-Satarak-75-Bin-Dolar-Kazanma

Daha sonra kabul edilen şablonu WordPress’e dönüştürmeye başlıyor. Sonuç ne oldu dersiniz?

Tüm tasarımları reddediliyor. Yaptıkları tüm çalışma ve masraflar boşa gidiyor….

Geçen süre boyunca tüm çalışmaların reddedilmesi ekipte paniğe neden oluyor ve kaynaklar hızla tükeniyor. Bu noktada işe aldıkları yeni elemanı işten çıkartmak zorunda kalıyorlar.

Burası kahramanımız için dönüm noktası oluyor. Reddedilen tüm tasarımları deyim yerindeyse çöpe atıyorlar ve sıfırdan yeni bir tema için çalışmaya başlıyorlar.

Tabi tasarladıkları 7 farklı şablon da reddediliyor. İstenilen geliştirmeleri yapıp sundukları şablon kabul ediliyor ve Themeforest üzerinde satışa çıkıyor. Aynı zamanda benzer sorunları yaşayıp istenilen geliştirmeleri yaptıkları diğer bir vücut geliştirme teması da onaylanıyor.

10 gün arayla iki farklı WordPress temasını satmaya başlıyorlar. İlk WordPress temasının satışa başlamasından 1 ay kadar sonra 3 bin dolar kazanıyorlar.

Şu ana WordPress tema satarak 75.000 doların üzerinde bir gelir elde etmiş durumdalar ve üretmeye ve WordPress teması satmaya devam ediyorlar.

WordPress tema satmak isteyen okurlarımız için bir firmanın paylaştığı tecrübeleri aktarmaya çalıştık. Sorularınızı ve fikirlerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir?

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir? Dijital Pazarlama, günümüzdeki teknolojik imkanların kullanılarak yapılan tanıtım, reklam ve satış işlemlerinin yürütüldüğü sistemdir. Bu sistemin daha iyi anlaşılması...

Dijital Pazarlama Dünyası – Strateji, Dijital Varlık Oluşturma, SEO, SEM

Dijital Pazarlama Dünyası Dijital pazarlama dünyasında her markanın kendine has hedefleri bulunmaktadır. Bir marka olarak hedeflerinizi belirlemeniz ve belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için yapacağınız çalışmaları analiz...

Arama Motoru Pazarlamasının Önemi ve Faydaları

Arama Motoru Pazarlamasının Önemi ve Faydaları 1. Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Nedir? Arama motorları, aradıklarımızı en hızlı ve kolay yoldan bulmamızı sağlayan araçlardır. Bir arama yaptığınızda...

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti Günümüzde İnternet ve sosyal medya kullanımının artması ile birlikte markalar reklamlarını bu alana kaydırmakla birlikte televizyon reklamları dijital reklamların...

Dijital Reklam Dünyası

Dijital Reklam Dünyası İnternetin hızlı bir şekilde gelişmesi birçok yeniliği beraberinde getirdi. Dijital Çağ’da internetin girmediği bir alandan söz edemez olduk. Tabi bu gelişmeler, özellikle...

BU HAFTA