Cuma, Nisan 3, 2020
Ana Sayfa İstatistik SPSS Veri Analizi: Frekans Tabloları ve Çapraz Tablo Oluşturma

SPSS Veri Analizi: Frekans Tabloları ve Çapraz Tablo Oluşturma

SPSS veri analizi yazı serimizde bugün SPSS’te frekans ve çapraz tabloların nasıl oluşturulduğunun, frekans tablosu ile çapraz tablo ne işe yaradığının ve aralarındaki farkların neler olduğunun yanı sıra bunlara bakarak hangi istatistiksel analiz yöntemleri için kullanılırlar onu görmüş olacağız. Hadi başlayalım…

SPSS Veri Analizi: Frekans Tabloları ve Çapraz Tablo Oluşturma

Özellikle büyük verilerin özetlenmesi ve anlamlı sonuçların elde edilmesinde frekans tabloları ve çapraz tablolar oldukça sık kullanılmaktadır.

Her zamanki gibi konuyu örnekler üzerinden anlatmaya çalışacağız.

Cinsiyete göre sosyal medya platformu kullanımı ile ilgili istatistiksel analiz çalışması yapılmak üzere örnek bir veri seti oluşturacağız ve bunun üzerinden gerekli istatistiksel çıkarımları yapacağız.

Öncelikle SPSS’te frekans tablosu nasıl oluşturulur ona bakalım…

SPSS’te Frekans Tabloları Nasıl Oluşturulur?

Bir verinin frekans tablosu oluşturulurken o verilerin sayıma dayalı olması gerekmektedir. Frekans tabloları özellikle sosyal bilimler için oldukça faydalıdır. Verimiz cinsiyet ve sosyal medya platformu tercihlerini içermektedir. Şimdi bu verileri SPSS ile anlamlı hale getirmek için frekans tablosu oluşturalım…

SPSS’te Frekans Tablosu oluşturmak için;

Analyze>Descriptive Statistics>Frequencies sekmesine tıklıyoruz.

SPSS ile Veri Analizi - Frekans Tablosu Oluşturma
SPSS ile Veri Analizi – Frekans Tablosu Oluşturma

2. Adımda frekans değerlerini elde etmek istediğimiz değişkenleri seçiyoruz.

SPSS ile Veri Analizi - Frekans Tablosu Oluşturma - 2.Adım
SPSS ile Veri Analizi – Frekans Tablosu Oluşturma – 2.Adım

Bu işlemleri gerçekleştirdiğimizde frekans tablosunu oluşturmuş olacağız. Aşağıdaki sonuçlara baktığımızda;

Statistics kısmında 57 değişkenimiz olduğunu ve eksik değerin olmadığını görüyoruz.

Frequency Table tablosuna baktığımızda cinsiyet değişkeni içerisindeki toplam sayıları ve %’lik değerleri görüyoruz.

SPSS ile Veri Analizi - Frekans Tablosu Oluşturma - 3.Adım
SPSS ile Veri Analizi – Frekans Tablosu Oluşturma – 3.Adım

Yine sosyal medya değişkenine bakıldığında hangi mecraların ne kadar tercih edildiğini ve yüzdelik değerlerini görmekteyiz. Frekans tablosunu genel olarak yorumlayacak olursak;

57 farklı cinsiyet ve sosyal medya tercihlerini içeren veri setinde, kadın sayısı 36 erkek sayısı 21’dir. Kadınlar bu veri setinin %63’ünü oluşturmaktadır. Yani kadın katılımcı sayısı ağırlıklı bir veri setimiz olduğunu söyleyebiliriz.

57 kişinin sosyal medya tercihlerinde 18 kişinin Facebook, 10 kişinin Twitter ve 29 kişinin Instagram’ı tercih ettiğini, bu veri setine göre %51 ile en çok Instagram’ın kullanıldığını, Facebook ve Twitter’ı tercih edilme oranı ise %49,1’dir.

Peki bu frekans tablolarına bakarak kadın bireylerin kaç tanesi Twitter’ı tercih etmiş bunu göremiyoruz. Bu gibi farklı bilgileri elde etmek için SPSS’te çapraz tablo oluşturmamız gerekiyor.

SPSS’te Çapraz Tablolar Nasıl Oluşturulur?

Çapraz tablo, frekans tablosundan farklı olarak en az iki farklı değişkenin tüm kombinasyonlarını bize sunmaktadır. Yani görüldüğü gibi her bir değişken için ayrı olarak oluşturulan frekans tablolarından farklı olarak iki farklı değişkeni aynı tabloda tüm detayları ile göstermektedir.

SPSS’te Çapraz Tablo oluşturmak için;

Analyze>Descriptive Statistics>Crosstabs sekmesine tıklıyoruz

SPSS ile Veri Analizi - Çapraz Tablo Oluşturma
SPSS ile Veri Analizi – Çapraz Tablo Oluşturma

Karşımıza çıkan tabloda satır ve sütun alanlarını istediğiniz değişkenleri ekleyip bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Bu kısımda SPSS’te çapraz tablo oluştururken dikkat edilmesi gereken Cells kısmından yüzdelik kısımları da sonuç tablosuna eklemek için Row, Column ve Total seçeneklerini işaretleyebilirsiniz.

SPSS ile Veri Analizi - Çapraz Tablo Oluşturma - 2.Adım
SPSS ile Veri Analizi – Çapraz Tablo Oluşturma – 2.Adım

Yukarıdaki adımları tamamladığınızda SPSS çapraz tablo sonuçları aşağıdaki gibi olacaktır.

SPSS ile Veri Analizi - Çapraz Tablo Oluşturma - 3.Adım

Yukarıdaki çapraz tablo sonuçlarını incelediğimizde, cinsiyet ve sosyal medya tercihi değişkenlerinde 57 birim olduğunu ve eksik değer olmadığını (missing) görüyoruz.

Kadın birey sayısının 36 olduğunu ve bu bireylerin 16 tanesinin Instagram’ı tercih ettiğini görmekteyiz.

Yüzdelik değerlerde ise kadın bireylerden 13’ü Facebook’u tercih ediyor ve bu 13 değeri toplam kadın bireylerin %36’sını oluşturuyor. Aynı zamanda kadın bireylerde Facebook’u tercih eden 13 kişinin Facebook’u seçen toplam bireylerin %72’sini oluşturmaktadır. Bu oran toplam kadın bireylerin genel toplama bölünmesiyle elde edilmektedir. (13/18=0,72)

% of Total kısımı ise bu 13 kadın bireyin genel toplamına oranını ifade eder. Yani Facebook’u tercih eden 13 kadının toplam birey sayısının %23’ünü oluşturmaktadır diyebiliriz.

Pekiştirmek için bir örnek daha yapalım ve erkek bireylere göre Twitter kullanımının sonuçlarını yorumlayalım;

Erkek bireylerin 3’ü Twitter’ı kullanmayı tercih etmektedir. Erkek bireylerde Twitter kullanımı tercih eden 3 kişi toplam erkek bireylerin %14’ünü ifade etmektedir.

Twitter’ı kullanmayı tercih eden bu 3 erkek bireyin, Twitter’ı kullanmayı tercih edenlerin toplamının %30’unu oluşturmaktadır.

Son olarak Twitter’ı kullanmayı tercih eden bu 3 erkek birey, tüm erkek bireylerin %5’ini oluşturmaktadır.

Görüldüğü gibi çapraz tablo oldukça değerli sonuçları sunmaktadır. Tercihinize ve ihtiyacınıza göre her iki tabloyu da kullanabilirsiniz.

Son olarak cinsiyet ve sosyal medya kullanım tercihlerine il ya da yaş değişkeni eklemek istediğinizi varsayalım.

Yine CrossTabs sekmesinden Layer 1 of 1 kısmına yaş ya da il değişkenini ekleyebilirsiniz.

SPSS ile Veri Analizi - Çapraz Tablo Oluşturma 2.Adım
SPSS ile Veri Analizi – Çapraz Tablo Oluşturma 2.Adım

Bu durumda istenilen bilgiye göre (İstanbul’da yaşayan – Başka illerde yaşayan) çapraz tabloyu oluşturabilirsiniz.

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir?

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir? Dijital Pazarlama, günümüzdeki teknolojik imkanların kullanılarak yapılan tanıtım, reklam ve satış işlemlerinin yürütüldüğü sistemdir. Bu sistemin daha iyi anlaşılması...

Dünyanın En İyi 5 Dijital Pazarlama Uzmanı – 2018 Brand24 Analizi

Dünyanın En İyi 5 Dijital Pazarlama Uzmanı Brand24, 7 aylık bir süre boyunca, 2.8 milyondan fazla mention'a ve 14 milyondan fazla etkileşime dayanarak dünya'nın en...

Müşteri Sadakati Nasıl Elde Edilir?

Etkili ve başarılı bir dijital pazarlama stratejisi belirleyip uygulamaya aldınız diyelim. Hedefleriniz doğrultusunda gerekli çalışmaları yaptınız ve başarılı bir kampanya yönetimi sonrasında neye odaklanmanız...

En Önemli 8 KPI ve Ölçümleme Yöntemleri

“Araştırmayan bilemez, ölçmeyen hedefine ulaşamaz” mottosuyla, bir web sitesi için en önemli KPI’ların neler olduğu ve bu KPI’ların analizi için hangi ölçümleme yöntemlerinin kullanılması...

Google AdWords (Ads) Video Reklam Optimizasyonu

Google AdWords (Ads) Video Reklam Optimizasyonu Video reklamlar potansiyel müşterilerle iletişim kurmak için etkili bir yoldur. Video reklam yayınlamadan önce şu iki hususa dikkat etmeniz gerekli:...

BU HAFTA