Cuma, Ocak 24, 2020
Ana Sayfa Pazarlama Sosyal Medya Pazarlama Sosyal Medya Yönetiminde En Çok Yapılan Hatalar

Sosyal Medya Yönetiminde En Çok Yapılan Hatalar

Sosyal medya yönetimi yaparken beklentileri karşılamak için birden fazla etkeni hesaplamak, doğru strateji üretmek ve hedefe ulaşmak için yapılan hataların düzeltilmesi gerekmektedir. Sosyal medya yönetiminde en çok yapılan hata, doğru bilinen yanlışlardan kaynaklanmaktadır.

Bir marka için sosyal medyada var olmak oldukça kritiktir. Her sosyal medya platformunun kendine özgü kuralları ve yönetim şekli bulunmaktadır. Siz Twitter gibi public bir sosyal medya platformundaki davranış ve yönetim tarzınızla Facebook üzerinde aynı yönetim şekli ile devam ederseniz, başarısız olursunuz.

Sosyal medya yönetim stratejisi aslında bir çok marka için genel kurallardan hareket ederek, aslında büyümekte olan markalar için uygun olmayan şekilde tasarlanmakta ve hayata geçirilmektedir.

Hazırsanız sosyal medya yönetiminde en çok yapılan 5 hatanın ne olduğuna bakalım…

Sosyal Medya Yönetiminde En Çok Yapılan Hatalar

  1. Sosyal Medya Ücretsiz Reklam Yapmanızı Sağlar
  2. Bir Marka Bütün Sosyal Medya Platformlarında Var Olmalıdır
  3. Sosyal Medyada Marka İle İlgili Her Şey Paylaşılmalıdır
  4. Sosyal Medyada En Az 5 Paylaşım Yapılmalıdır
  5. Sosyal Medya Yeni Müşteri Bulmanızı Sağlar

Listeyi nasıl buldunuz? Devam etmeden önce sosyal medya yönetim stratejinizi gözden geçirin. Yukarıdaki maddelerin kaçı sosyal medya stratejinizde mevcut?

Şimdi müsaadenizle yukarıdaki sosyal medya yönetiminde en çok yapılan hataları detaylı inceleyelim.

Sosyal Medya Ücretsiz Reklam Yapmanızı Sağlar

Birçok marka, kendilerini, ürünlerini ya da hizmetlerini sosyal medya aracılığı ile tanıtmak için önemli ölçüde zaman harcamaktadır. Neden mi? Çünkü genel algı sosyal medyanın markalar için ücretsiz reklam alanı olduğu düşüncesidir. Ama yeni insanlar görüyor paylaşımları, o zaman bu düşünce doğru olmaz mı?

Facebook, sayfanızı beğenen kişilerin %5’ine paylaşımlarınızı göstermektedir. Keza Instagram genel takipçi kitlenizin %9’una postlarınızı göstermektedir.

Twitter evet public yapıdadır ancak buradaki sorun ise organik paylaşımlarda tam hedefleme yapılmadığı için, kullanıcılar tweetlerinize ilgisiz kalacaktır.

Bu nedenle sosyal medyada harcanan zamanın daha verimli kullanılması gerekmektedir. Unutmayın, en büyük maliyet, aslında zamandır.

Bir Marka Bütün Sosyal Medya Platformlarında Var Olmalıdır

Genel olarak en sık yapılan sosyal medya hatalarından biri, tüm sosyal medya platformlarında var olmak / olmaya çalışmaktır.

Doğrusu hedef kitleniz neredeyse sizin de orada olmanızdır. Bunun için doğru hedef kitle analizi yaparak, potansiyel ve mevcut müşterilerin en çok kullandığı sosyal medya platformlarını tespit etmek daha doğru bir sosyal medya yönetim şeklidir.

Sosyal Medyada Marka İle İlgili Her Şey Paylaşılmalıdır

Marka ile ilgili her türlü gelişme sosyal medyada paylaşılmamalıdır. Genelde her ürün, bülten, indirim vb. sürekli olarak paylaşılmakta ve takipçiler bu şekilde yorulmaktadır.

“Sosyal medya, kendiniz veya işiniz hakkında sürekli övünecek bir yer değil” – Angie Gensler

Apple olmadıkça, hemen hemen birçok takipçi en son bütleninizi veya ürün güncellemenizi dikkate almaz.

Günlük 10 paylaşım yapıyorsanız, bunlardan sadece biri sizi anlatmalı. Markanızdan sürekli bahsetmek yerine takipçilerinizin ilgilisini çeken, onlara fayda sağlayan paylaşımlar yapmanız, etkileşimi arttırmak için sorular sormanız en doğru sosyal medya yönetim yaklaşımıdır.

Sosyal Medyada En Az 5 Paylaşım Yapılmalıdır

Özellikle haber sitesi değilseniz, günlük 5 paylaşım yapmak ve bunu 2.maddedeki yanlışla birleştirdiğinizde içerik kaliteniz önemli ölçüde düşecek, etkileşimler azalacaktır.

Önemli olan sayı değil, üretilen içeriğin kalitesi ve özgünlüğüdür. Uzun vadeli içerik paylaşımı için çok fazla paylaşım üretmek yerine sürdürülebilir, kaliteli ve ilgi çekici içerik üretmeye vaktinizi ayırmanız yine doğru bir yaklaşım türüdür.

Sosyal Medya Yeni Müşteri Bulmanızı Sağlar

Sosyal medyada en çok yapılan hataların aslında doğru bilinen yanlışlar olduğunu vurgulamıştık. Son olarak sosyal medya yeni müşteri bulmayı sağlar mı konusuna geldi sıra.

Organik paylaşımlar ile gösterimlerin ne kadar kısıtlı olduğunu göz önüne alarak, herhangi bir organik gönderi ile yeni müşteri çekme olasılığı oldukça düşüktür.

Sosyal medya platformları yeni müşteri bulmanızı sağlar ancak organik paylaşımlarla değil, sponsorlu paylaşımlarla. Yani sosyal medya reklam vererek yeni müşteri edinebilirsiniz.

Ancak burada dikkat çekmek istediğim konu, sosyal medya platformlarında organik paylaşımlarla yeni müşteri elde etmeye değil, mevcut müşterileriniz ile daha derin ilişkiler kurmaya odaklanmanız. Bu yaklaşım ile marka ile müşteri arasındaki bağı güçlendirebilirsiniz.

Asıl hedef viral olarak paylaşımların yayılması ve binlerce beğeni elde etmek değil, sizi takip eden kullanıcılara kaliteli içerik sunmak olmalıdır. Bu sayede ilişkileri güçlendirebilir ve işletmeniz için sürdürülebilir sonuçlar elde edebilir ve sosyal medyada en sık yapılan hatalardan uzak etkili bir sosyal medya yönetim stratejisi oluşturabilirsiniz.

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir?

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir? Dijital Pazarlama, günümüzdeki teknolojik imkanların kullanılarak yapılan tanıtım, reklam ve satış işlemlerinin yürütüldüğü sistemdir. Bu sistemin daha iyi anlaşılması...

Arama Motoru Pazarlamasının Önemi ve Faydaları

Arama Motoru Pazarlamasının Önemi ve Faydaları 1. Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Nedir? Arama motorları, aradıklarımızı en hızlı ve kolay yoldan bulmamızı sağlayan araçlardır. Bir arama yaptığınızda...

Müşteri Sadakati Nasıl Elde Edilir?

Etkili ve başarılı bir dijital pazarlama stratejisi belirleyip uygulamaya aldınız diyelim. Hedefleriniz doğrultusunda gerekli çalışmaları yaptınız ve başarılı bir kampanya yönetimi sonrasında neye odaklanmanız...

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti Günümüzde İnternet ve sosyal medya kullanımının artması ile birlikte markalar reklamlarını bu alana kaydırmakla birlikte televizyon reklamları dijital reklamların...

2019 Yılında Dijital Pazarlama Trendleri

2019 Yılında Dijital Pazarlama Trendleri Yeni yıla sayılı zaman kala hemen birçok alanda dijital pazarlama dünyasının geleceği hakkında yazılar yazılıyor, tahminler yapılıyor ve yeni fikirler...

BU HAFTA