Pazar, Şubat 23, 2020
Ana Sayfa Pazarlama Sosyal Medya Pazarlama Sosyal Medya Pazarlama Nedir

Sosyal Medya Pazarlama Nedir

Sosyal Medya Pazarlama (Social Media Marketing) dijital pazarlama alanında en etkili silahlardan biridir. Sosyal medya platformları üzerinden (Facebook, Twitter, Linkedin, Google+,Pinterest,Youtube) yürütmekte olduğunuz faaliyetlerinizi tanıtmak, satışlarınızı arttırmak, trafiğinizi yükseltmek için yürütülen pazarlama yöntemidir.

Sosyal medya kullanım bakımından oldukça yüksek bir platformdur. Potansiyel müşteri kitlesinin yüksek olması bu alanı daha da çekici kılmaktadır. Bu platform üzerinde yapılan Sosyal Medya Pazarlama faaliyetleri ile potansiyel müşterilerinize çok düşük maliyetlerle ulaşmak, daha çabuk sonuç almak, marka değerini yükseltmek ve nihayetinde toplam faydası oldukça yüksek bir sonuç elde edebilirsiniz.

Sosyal medyanın önemini anlatmak için aşağıdaki istatistikleri inceleyelim.

WeAreSocial Dünya Sosyal Medya Kullanıcı İstatistikleri - 2019
WeAreSocial Dünya Sosyal Medya Kullanıcı İstatistikleri – 2019

2019 yılı verilerine göre dünyada 3.48 milyar sosyal medya kullanıcısı bulunmaktadır.

WeAreSocial Türkiye Sosyal Medya Kullanıcı İstatistikleri 2019
WeAreSocial Türkiye Sosyal Medya Kullanıcı İstatistikleri 2019

Peki ya Türkiye’de? Aktif sosyal medya kullanıcı 52 milyon! Ülke nüfusunun %63’ü sosyal medyayı kullanmaktadır. Ayrıca günlük olarak ortalama 2,5 saatten fazla sosyal medyada gezinmekteyiz.

WeAreSocial Türkiye İnternet ve Sosyal Medya Kullanım Süreleri 2019
WeAreSocial Türkiye İnternet ve Sosyal Medya Kullanım Süreleri 2019

Aşağıda ise sizlere hangi platform üzerinde çalışma yapacağınıza fikir vermesi açısından başka bir bilgi daha vermek istiyorum. Türkiye’de en çok hangi sosyal platformlar kullanılıyor?

WeAreSocail Türkiye En Çok Kullanılan Sosyal Platformlar 2019
WeAreSocail Türkiye En Çok Kullanılan Sosyal Platformlar 2019

En çok kullanılan sosyal platform olan Facebook için istatistikler bizlere, erkeklerin daha ağırlıklı olarak bu platformu kullandıklarını, kadın ve erkek kullanıcıların en yoğun olduğu yaş aralığı ise 25-34 olarak belirlenmiştir.

Sosyal Medya Pazarlama alanındaki potansiyel gücü gördükten sonra diğer konulara geçebiliriz. Sosyal Medya Pazarlaması, dijital pazarlamanın bir alt dalı olarak değerlendirilir. Bu nedenle dijital çağda en çok kullanılan ve firmaların en çok tercih ettikleri, hemen her gün karşımıza çıkan sponsorlu gönderiler, bu alanda yapılan pazarlama faaliyetlerini göstermektedir. Peki etkili bir sosyal medya pazarlaması nasıl olmalıdır?

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal medya stratejileri, etkili bir reklam çalışması yapmak ve/veya etkili sosyal medya yönetimi için oldukça kritiktir. Etkili bir Sosyal medya stratejisi belirlemek için, platformlar hakkında yeterince bilgi edinmeniz gerekmektedir.

Sosyal medya pazarlama çalışmalarında etkin bir sosyal medya stratejisi için ilk adım, hedef kitle analizidir. Her platform kendi özelinde farklı seçenekler sunuyor olsa da önemli olan bu alanda oldukça fazla seçeneğim mevcut olmasıdır. Hedef kitle analizinin nasıl yapılacağı ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Sosyal medya stratejisi için ikinci adım, etkili ve kaliteli içerik olmalıdır. Karşınıza günlük olarak sosyal medya platformlarına göz atarken birden çok reklam çıkmaktadır.

Peki kaçı sizin ilginizi çekiyor? Reklam verdiğinizde sizin reklamınıza kullanıcılar neden bakmalı? Seçtiğiniz görsel ve içerik, yine seçtiğiniz hedef kitlenize hitap ediyor mu? Öne çıkarmak istediğiniz şey nedir? Hangi kelimeler daha etkili olur? gibi sorulara cevap vererek etkili, kaliteli, özgün ve ilgi çekici çalışmalar yapmalısınız.

Geldik üçüncü adıma. Etkili bir sosyal medya stratejisi için olmazsa olmaz bir adım da rakip analizidir. Bu alanda rakiplerinizi iyi takip etmelisiniz. Onların yapmış olduğu çalışmaları takip ederek, neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar verebilir, onların eksik bulduğunuz yanlarını kendiniz için kullanabilirsiniz.

Daha önce de bahsettiğim gibi, sosyal medya platformlarda hangi dili kullanmanız gerektiğine mutlaka önem vermelisiniz. Sosyal medya platformları kullanım amacı olarak birbirinden ayrıldığı gibi kullanım şekli olarak da birbirinden ayrılmaktadır. Platforma özgü çalışmalar yapmaya gayret etmelisiniz.

Etkili bir sosyal medya stratejisi için diğer bir adım ise yaptığınız çalışmalarda sizlere yöneltilecek yorumlara vereceğiniz tepkilerdir. Yorumlara cevap vermek için yorumları takip etmeniz gerekir. Takip çalışmaları için Argyle Social, Commun.it, Google Alerts, Hootsuite, Social Mention, SocialBro ve Sprout Social gibi bir çok servis, yorum takibi hizmeti vermektedir. Bu ve bu gibi hizmetlerden faydalanmalısınız.

Son olarak etkili bir sosyal medya stratejisi için, yapmış olduğunuz bütün çalışmaların raporlamasını yapmaktır. Bu kısımda her platformu analiz ederek genel tabloda hangi sosyal medya platformunun size daha çok fayda sağladığı, hangisinden dönüşümlerin daha yüksek olduğu gibi birçok soruya cevap verecek metrikleri içeren raporlar hazırlamanız ve bunları analiz etmenizdir. Ayrıca hedef kitlenizi daha iyi tanımak amacıyla ufak anketler yapabilir, bunları analiz ederek daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Guy Kawasaki sosyal medyanın 5 kuralını şu şekilde tanımlamaktadır.

Google+ tutkunun, Facebook insanların, Linkedin tellalığın, Pinterest resimlerin ve Twitter algının yeridir.

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yaş Gruplarına Göre Sosyal Medya Tercihleri

Türkiye’de dijital dünya ve sosyal medya istatistikleri ile ilgili her alanda bilgi bulmanız işten bile değil! Ancak size aktarmak istediğim bu çalışmada hedef kitle...

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir?

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir? Dijital Pazarlama, günümüzdeki teknolojik imkanların kullanılarak yapılan tanıtım, reklam ve satış işlemlerinin yürütüldüğü sistemdir. Bu sistemin daha iyi anlaşılması...

Müşteri Sadakati Nasıl Elde Edilir?

Etkili ve başarılı bir dijital pazarlama stratejisi belirleyip uygulamaya aldınız diyelim. Hedefleriniz doğrultusunda gerekli çalışmaları yaptınız ve başarılı bir kampanya yönetimi sonrasında neye odaklanmanız...

Google Adwords (Ads) İçin Doğru ve En İyi Anahtar Kelimeleri Seçme

Adwords İçin Doğru ve En İyi Anahtar Kelimeleri Seçme Bir dijital pazarlama uzmanı veya adayı iseniz bilmeniz gereken en önemli konulardan birisi Google Adwords için doğru...

Kaliteli İçerik Oluşturmak için 7 Ücretsiz Araç

Kaliteli İçerik Oluşturma Araçları Bildiğiniz gibi içerik, bir web sitesi için damardaki kan gibi önemlidir. Kaliteli ve özgün içerik web sitesine can verir, kalite katar. Esasında bloğunuzun...

BU HAFTA