Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Sosyal medya pazarlama stratejisi bir marka için oldukça kritiktir. Sosyal medya stratejinizi etkili hale getirmeniz için atmanız gereken beş adım bulunmaktadır.

0
Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Sosyal medya pazarlama stratejilerinizi geliştirmek için yapılması gereken kritik çalışmaların neler olduğuna gelin birlikte bakalım…

Sosyal medya pazarlama stratejisi bir marka için oldukça kritiktir. Sosyal medya stratejinizi etkili hale getirmeniz için atmanız gereken beş adım bulunmaktadır.

Sosyal Medya Stratejisinin Hedefi

Her şeyden önce sosyal medya stratejisi markanın hedefleri/amaçları doğrultusunda oluşturulmalıdır. Kullanılacak emek ve kaynağı marka hedefine katkısı olmayacak alanlarda kullanmamak gerekir. Hedefe uygun yapılan strateji sayesinde sosyal medya yatırım getirisini ölçebilirsiniz.

Sosyal Medya İstatistiklerini Analiz Edin

Sosyal medya hesaplarınızın nasıl performans gösterdiğini bilmek sosyal medya stratejinizi oluşturmanızın temel adımlarından biridir.

Tüm sosyal medya profillerindeki verileri analiz edin. Tıklama oranları ve etkileşim gibi standart metrikleri ve yanıt oranları ve süreleri, yönlendirme trafiği ve gönderi başına etkileşim gibi diğer metrikleri de yaptığınız analiz çalışmasına dahil edin.

Bu çalışmalar hedef kitle analizi ve sosyal medya harcamalarının optimizasyonu konusunda size yardımcı olacaktır. Bu tür analizler için sosyal medya analiz araçları kullanabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için Sosyal Medya Monitoring yazımızı okuyabilirsiniz.

Hedef Kitle Analizi

Genel kabul kullanıcıların prime time içerisinde sosyal medyada daha aktif olduğu yönündedir. Fakat bu her bir markanın takipçileri için geçerli midir sizce?

Deneyimlerimize göre her bir marka hesabının takipçileri aynı saatlerde aktif değildir. Bu nedenle bir aylık bir zaman diliminde farklı saatlerde paylaşımlar yapın ve en çok hangi saatlerde etkileşim aldığınızı belirleyin. Takipçi kitleniz arttıkça bu saatler değişime uğrayacağından bu çalışmayı 6 aylık periyotlarda tekrarlayın.

İçerik Planlaması

İçerik planlaması yaparken şu dört soruya verdiğiniz cevaplara göre hareket edin;

  • Hedef Kitleniz Hangi İçerikleri Daha Çok Beğeniyor?
  • Günlük Paylaşım Sayısı Ne Olmalı?
  • Paylaşımların Tanıtımı Nasıl Yapılacak?
BENZER:  2019 Türkiye İnternet Kullanım ve Sosyal Medya İstatistikleri

İçerik takvimi hazırlarken yapılacak paylaşımların tarihi, saati ve konularını listeleyin. paylaşımları eş zamanlı ve hızlı bir şekilde yapmasını sağlamak için kullanılan sosyal medya yönetim araçlar kullanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Sosyal Medya Yönetim Araçları yazımızı okuyabilirsiniz.

Hazırlanan içeriklerin konusu ve yapısı ile ilgili aşağıdaki oranlama etkili olacaktır;

İçeriğin% 50’si Siteye Yönlendirme Yapmalı
İçeriğin% 25’i Sektör ile İlgili Olmalı
İçeriğin% 20’si Tanıtım ve Satış
İçeriğin% 5’i Mizah ve Eğlence

Özetle paylaşımların % 80’i bilgilendirmeli ve eğlendirmeli, sadece% 20’si markanızı tanıtmalıdır. Sürekli kendinizi tanıtarak kullanıcıların sıkılmasını bu sayede önlemiş olursunuz.

Optimizasyon

Sosyal medya pazarlamasında ideal kampanya taslağı yoktur. Mükemmel içerik ve SEO stratejileri, bir sosyal medya stratejisinin başarısına katkıda bulunur, ancak başarı düzeyi, hedef kitleye ve hedef kitlenin iyi analiz edilmesi arasında farklılık gösterir.

Daha detaylı bilgi için Dijital Pazarlamanın Temel Taşı: Hedef Kitle Belirleme yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Eldeki verileri kullanarak yaptığınız analizler sonucunda hangi içeriğin ya da pazarlama faaliyetinin sizin için faydalı olduğunu ve hangilerinin hemen değiştirilmesi/düzenlenmesi gerektiğini öğrenerek gerekli optimizasyon çalışmalarını hayata geçirin.

Bir sosyal medya stratejisinin başarısının sırrı, esnek olmasıdır. Yapmış olduğunuz analizler ile optimazyon çalışmalarını ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz