Perşembe, Kasım 21, 2019
Ana Sayfa Pazarlama Sosyal Medya Pazarlama Sosyal Medya Paylaşım Sıklığı Ne Kadar Olmalı?

Sosyal Medya Paylaşım Sıklığı Ne Kadar Olmalı?

Sosyal medya yönetiminde paylaşım sıklığı ile ilgili kılavuz niteliğinde bilgiler…

Sosyal medyada paylaşım yaparken paylaşım sıklığı birçok kişi için merak konusu. Facebook’ta paylaşım sıklığı ne olmalı? Twitter’da günlük kaç tweet atmak gerekir? Instagram paylaşımının gün içerisindeki etkisi ne kadar devam eder? Youtube’a hangi aralıklarla video yüklenmeli?

Hazırsanız tüm sorulara cevap vermeye başlayalım.

Sosyal Medya Paylaşım Sıklığı Ne Kadar Olmalı

Ne kadar çok sosyal medya paylaşımı yapılırsa o kadar çok etkileşim alınacağı genel bir sosyal medya yönetim yaklaşımıdır. Ancak bunu sosyal medya platformu özelinde düşündüğünüzde dozunu kaçıran paylaşım sayıları fayda değil zarar getirmektedir.

Facebook’ta Günlük Paylaşım Sayısı Ne Olmalı?

Facebook’ta paylaşım sayısı markanızın büyüklüğüne bağlıdır. Büyük markalar daha fazla gönderi ile yüksek etkileşim elde ederken, aynı durum büyümekte olan markalar için geçerli değildir.

Yapılan araştırmalar günlük bir paylaşımdan fazlasını yapan büyümekte olan markalar, etkileşimlerin düşmesine neden olmaktadır.

Hubspot bu konu hakkında oldukça detaylı ve güzel bir çalışma yapmış. Yaptıkları araştırmalara göre;

Facebook’ta 10.000 takipçiye kadar; aylık 1-5 paylaşım

Facebook’ta 10.000 üstü takipçi; aylık 30-60 paylaşım yapmalarının uygun olduğunu belirtiyor.

Facebook'ta Günlük Paylaşım Sayısı Ne Olmalı
Facebook’ta Günlük Paylaşım Sayısı Ne Olmalı?

Ayrıca yapılan başka bir çalışma ile Facebook gönderisinin yarı ömrü 30 dakika olduğu belirtilmektedir.

Facebook Gönderisinin Yarı Ömrü
Facebook Gönderisinin Yarı Ömrü

Tabi bu oranların Facebook algoritma güncellemeleri ile daha da azaldığını söylemek yanlış olmaz…

Twitter’da Günlük Paylaşım Sayısı Ne Olmalı?

Twitter hep belirttiğimiz gibi public bir yapıda. Her tweet kronolojik olarak akışta yerini almakta ve eskidikçe alt kısımlarda kalmaktaydı. Ancak yapılan son güncellemeler ile popüler tweetleri göster seçeneği, kronolojik sıralamayı etkilemeye başladı. Bu nedenle Twitter formülü oldukça basit;

Daha fazla tweet = daha fazla etkileşim

Buffer tarafından yayınlanan rapora göre; atılan tweet sayısı ile takipçi sayıları arasında pozitif bir korelasyon bulunmaktadır.

Twitter'da Günlük Paylaşım Sayısı Ne Olmalı
Twitter Paylaşım Sayısı ile Takipçi Sayısı Korelasyonu

Moz tarafından yapılan araştırmaya göre;

Tanınmış bir kişi iseniz durum farklı ancak genel bir kullanıcı ya da marka hesabı için, bir tweetin yaşam ömrü 18 dakikadır.

Twitter Günlük Paylaşım Sayısı Ne Olmalı
Twitter Günlük Paylaşım Sayısı Ne Olmalı?

Burada size faydalı bulduğum bir araçtan da bahsetmiş olayım. Twitter takipçilerinin en yoğun kullanım zamanını gösteren araç “FollowerWonk” Bu araç takipçilerin en çok ne zaman aktif olduklarını gösteren ücretsiz bir araçtır. Bu araç ile Twitter paylaşım saatlerinizi de planlayabilirsiniz.

Dijilopedi Twitter Kullanıcıları
Dijilopedi Twitter Kullanıcıları

Instagram’da Günlük Paylaşım Sayısı Ne Olmalı?

Genel olarak araştırmalar ortak bir paydada buluşamamış olsalar da, Instagram üzerinde günlük bir paylaşım yapılmasını öneriyor. Ancak Instagram özelinde en doğru sayıyı bulmak için;

Takipçilerinize sorabilirsiniz – Denemeler yaparak en doğru sayıya ulaşabilirsiniz.

Paylaşmak istediğim bir diğer bilgi ise Instagram paylaşımlarının yarı ömrü 19 saattir. Yani aslında bu sayı da günlük bir paylaşımın yeterli olduğunu gösteriyor…

Pinterest’te Günlük Paylaşım Sayısı Ne Olmalı?

Mediapost’un paylaştığı bilgilere göre Pinterest’te günlük paylaşım sayısı 15 -30 arasında olmalıdır.

Diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak Pinterest paylaşımları (Pin) oldukça uzun ömürlüdür. WebpageFX’in sunduğu bilgilere göre bir Pinterest paylaşımının yarılanma ömrü 3,5 aydır.

Pinterest'te Günlük Paylaşım Sayısı Ne Olmalı?
Pinterest’te Günlük Paylaşım Sayısı Ne Olmalı?

Bu sebeple Twitter’daki kural Pinterest için de geçerlidir. Günlük 30’a kadar paylaşım yapılması uygundur.

LinkedIn’de Günlük Paylaşım Sayısı Ne Olmalı?

LinkedIn, gönderiler hakkında yaptığı bilgilendirmede her iş günü için bir paylaşım önermekte olup, özellikle hafta sonları paylaşım yapılmaması gerektiğini belirtmektedir.

Youtube’da Günlük Paylaşım Sayısı Ne Olmalı?

Youtube‘da yapılan araştırmalar, haftalık bir video paylaşımını önermektedir. Malumunuz içerik bakımından güncellenmesi zor olsa da, bu kısmı görmezden gelirsek bir Youtube videosunun aylar boyunca etkili olabileceğini söyleyebiliriz.

Özetleyecek olursak;

Sosyal medya paylaşım sıklığı başlangıç kılavuzumuz:

  • Twitter: Günlük 5 Tweet
  • Pinterest: Günlük 15 Pin
  • Facebook: Günlük 1 Paylaşım
  • Instagram: Günlük 1 Paylaşım
  • LinkedIn: İş günleri – 1 Paylaşım
  • YouTube: Haftalık 1 Video Paylaşımı

Tüm bu sosyal medya içerik paylaşım sıklığı bilgilerini uygulamaya başladıktan sonra geçmiş dönemdeki verileri de analiz ederek gerektiğinde bu sayıları ihtiyacınıza göre arttırabilir / azaltabilirsiniz.

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google AdWords (Ads) Video Reklam Optimizasyonu

Google AdWords (Ads) Video Reklam Optimizasyonu Video reklamlar potansiyel müşterilerle iletişim kurmak için etkili bir yoldur. Video reklam yayınlamadan önce şu iki hususa dikkat etmeniz gerekli:...

Müşteri Sadakati Nasıl Elde Edilir?

Etkili ve başarılı bir dijital pazarlama stratejisi belirleyip uygulamaya aldınız diyelim. Hedefleriniz doğrultusunda gerekli çalışmaları yaptınız ve başarılı bir kampanya yönetimi sonrasında neye odaklanmanız...

2018 Dijital Pazarlama Trendleri

2018 Dijital Pazarlama Trendleri 2018 yılı da dijital pazarlama alanı için birçok yenileri içeriyor. Dijital pazarlama trendleri süratle evriliyor. Öyle ki bu değişiklikler bazı firmaları zirveye taşırken, bazılarını dibe...

Kaliteli İçerik Oluşturmak için 7 Ücretsiz Araç

Kaliteli İçerik Oluşturma Araçları Bildiğiniz gibi içerik, bir web sitesi için damardaki kan gibi önemlidir. Kaliteli ve özgün içerik web sitesine can verir, kalite katar. Esasında bloğunuzun...

AdWords Express Nedir? – Nasıl Kullanılır? – Video Anlatım

AdWords Express Nedir? - Nasıl Kullanılır? Google Adwords Express, adwords'teki yüksek teknik bilgi ve nispeten karışık panele gerek kalmadan, basit bir şekilde firmaların Google'da reklam...

BU HAFTA