Etkinlik Analizi: Sosyal Medya Ölçümleme

1
sosyal medya ölçümleme nasıl yapılır

Sosyal Medya Ölçümleme

Her markanın sosyal medyayı kullanma amacı farklıdır. Ancak tüm markalar, belirli bir amaca ulaşmak için sosyal medyada var olmaktadır. Markaların nihai amaçları ise hedeflere ulaşabiliyor olmaktır. Peki yürüttüğünüz tüm sosyal medya faaliyetlerinin hedeflere ulaştığını nasıl anlarsınız? Sağladığınız trafik ne kadar verimli? Hedeflerinize ulaşmak için yapmanız gerekenleri nasıl analiz edersiniz? Tüm bu sorulara sosyal medya ölçümleme faaliyetleri cevap vermektedir.

Sosyal medya kullanım yöntemlerine göre çeşitli istatistikleri kullanıcılara sunar. Yürüttüğünüz faaliyetlerin ne durumda oldukları ve ne kadar fayda sağladığını ölçümlemek çok önemli ve gerekli bir çalışmadır. Tüm bu sosyal medya ölçümleme faaliyetleri ile sağlanan faydanın etkilerini gözlemler ve müşterilerinizi daha iyi analiz edebilirsiniz.

Birçok sosyal medya platformu kaç kullanıcıyla etkileşimde olduğunuzu, en çok ilgili gören paylaşımlarınızın hangileri olduğuna dair çeşitli veriler sunmaktadır. Bu veriler sayesinde kullanıcıların sizin sosyal medya hesaplarınız ile ilişkileri hakkında pek çok bilgi edinebilirsiniz.

Bu raporları tek bir panel üzerinden takip ederek işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Sosyal medya yönetim araçları ile daha detaylı veriler elde edebilir ve sosyal medya monitoring diye tabir edilen sosyal medya izleme yöntemleri ile markanız hakkında kimlerin neler söylediğini takip edebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya izleme yöntemi ile anlık itibar yönetimi gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemleri gerçekleştirerek elde edeceğiniz veriler sadece sosyal medya hesaplarınız üzerinde olup bitenleri gösterir. Derinlemesine analiz yapmak isteyenler için sosyal medya yönetim araçlarından faydalanabilirsiniz.

Web analiz araçlarını kullanarak, sosyal medya üzerinden web sitenizi ziyaret eden kullanıcı raporları, sitenize yapılan ziyaretlerde kaç kişinin iletişim formu gönderdiği, hangi ürünü satın aldıkları ya da aylık PDF bülteninizin kaç kişinin indirdiği gibi oldukça detaylı veriler elde edebilirsiniz.

Özetle web analiz araçları ile sadece ziyaretçilerin nereden geldiğini değil, sitenizde ziyaret edilen tüm içeriklerin bilgisi gibi birçok verinin takibini sağlayabilir ve ilgili verileri doğru analiz ederek bu bilgileri markanızın ulaşmak istediği hedeflere dönüştürebilirsiniz.

Genel bilgiler için sosyal platformlar üzerinden elde edeceğiniz verileri ve web analiz araçlarını kullanarak elde ettiğiniz geniş çaplı verileri birleştirerek, sosyal medya faaliyetlerinizi ölçümleyebilir ve ortaya çıkan sonuçları kullanarak sosyal medya stratejinizi iyileştirmeye yolunda etkili bir yöntem izleyebilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikGoogle Analytics Hakkında Her Şey
Sonraki İçerik9 Soruda Google Adwords (Ads)
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz