Pazartesi, Şubat 24, 2020
Ana Sayfa Pazarlama Sosyal Medya Pazarlama Etkinlik Analizi: Sosyal Medya Ölçümleme

Etkinlik Analizi: Sosyal Medya Ölçümleme

Sosyal Medya Ölçümleme

Her markanın sosyal medyayı kullanma amacı farklıdır. Ancak tüm markalar, belirli bir amaca ulaşmak için sosyal medyada var olmaktadır. Markaların nihai amaçları ise hedeflere ulaşabiliyor olmaktır. Peki yürüttüğünüz tüm sosyal medya faaliyetlerinin hedeflere ulaştığını nasıl anlarsınız? Sağladığınız trafik ne kadar verimli? Hedeflerinize ulaşmak için yapmanız gerekenleri nasıl analiz edersiniz? Tüm bu sorulara sosyal medya ölçümleme faaliyetleri cevap vermektedir.

Sosyal medya kullanım yöntemlerine göre çeşitli istatistikleri kullanıcılara sunar. Yürüttüğünüz faaliyetlerin ne durumda oldukları ve ne kadar fayda sağladığını ölçümlemek çok önemli ve gerekli bir çalışmadır. Tüm bu sosyal medya ölçümleme faaliyetleri ile sağlanan faydanın etkilerini gözlemler ve müşterilerinizi daha iyi analiz edebilirsiniz.

Birçok sosyal medya platformu kaç kullanıcıyla etkileşimde olduğunuzu, en çok ilgili gören paylaşımlarınızın hangileri olduğuna dair çeşitli veriler sunmaktadır. Bu veriler sayesinde kullanıcıların sizin sosyal medya hesaplarınız ile ilişkileri hakkında pek çok bilgi edinebilirsiniz.

Bu raporları tek bir panel üzerinden takip ederek işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Sosyal medya yönetim araçları ile daha detaylı veriler elde edebilir ve sosyal medya monitoring diye tabir edilen sosyal medya izleme yöntemleri ile markanız hakkında kimlerin neler söylediğini takip edebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya izleme yöntemi ile anlık itibar yönetimi gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemleri gerçekleştirerek elde edeceğiniz veriler sadece sosyal medya hesaplarınız üzerinde olup bitenleri gösterir. Derinlemesine analiz yapmak isteyenler için sosyal medya yönetim araçlarından faydalanabilirsiniz.

Web analiz araçlarını kullanarak, sosyal medya üzerinden web sitenizi ziyaret eden kullanıcı raporları, sitenize yapılan ziyaretlerde kaç kişinin iletişim formu gönderdiği, hangi ürünü satın aldıkları ya da aylık PDF bülteninizin kaç kişinin indirdiği gibi oldukça detaylı veriler elde edebilirsiniz.

Özetle web analiz araçları ile sadece ziyaretçilerin nereden geldiğini değil, sitenizde ziyaret edilen tüm içeriklerin bilgisi gibi birçok verinin takibini sağlayabilir ve ilgili verileri doğru analiz ederek bu bilgileri markanızın ulaşmak istediği hedeflere dönüştürebilirsiniz.

Genel bilgiler için sosyal platformlar üzerinden elde edeceğiniz verileri ve web analiz araçlarını kullanarak elde ettiğiniz geniş çaplı verileri birleştirerek, sosyal medya faaliyetlerinizi ölçümleyebilir ve ortaya çıkan sonuçları kullanarak sosyal medya stratejinizi iyileştirmeye yolunda etkili bir yöntem izleyebilirsiniz.

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

1 YORUM

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın En İyi 5 Dijital Pazarlama Uzmanı – 2018 Brand24 Analizi

Dünyanın En İyi 5 Dijital Pazarlama Uzmanı Brand24, 7 aylık bir süre boyunca, 2.8 milyondan fazla mention'a ve 14 milyondan fazla etkileşime dayanarak dünya'nın en...

2018 Dijital Pazarlama Trendleri

2018 Dijital Pazarlama Trendleri 2018 yılı da dijital pazarlama alanı için birçok yenileri içeriyor. Dijital pazarlama trendleri süratle evriliyor. Öyle ki bu değişiklikler bazı firmaları zirveye taşırken, bazılarını dibe...

Site Isı Haritasının (Heat Map) Etkili Kullanımı

Kullanıcıların sitenizdeki etkinliklerini gösteren, oldukça faydalı bir araç olan ısı haritaları (Heat Map) ziyaretçiler ile siteniz arasındaki bağı ortaya koymaktadır. Gerek SEO gerek SEM...

2019 Yılında Dijital Pazarlama Trendleri

2019 Yılında Dijital Pazarlama Trendleri Yeni yıla sayılı zaman kala hemen birçok alanda dijital pazarlama dünyasının geleceği hakkında yazılar yazılıyor, tahminler yapılıyor ve yeni fikirler...

Dijital Reklam Harcamaları İlk Çeyrekte Rekor Kırdı

Dijital Reklam Harcamaları İlk Çeyrekte Rekor Kırdı IAB tarafından hazırlanan İnternet Reklam Yatırımları Raporu'nun yayınlanması ile birlikte 2018 yılının ilk çeyreğinde dijital reklam harcamalarının nasıl...

BU HAFTA