Cuma, Mayıs 22, 2020
Ana Sayfa Pazarlama SEO Pazarlama Site Hit Arttırma Yöntemleri

Site Hit Arttırma Yöntemleri

Site hit arttırma büyük emekler sonucu oluşturulan her web sitesi için en önemli hedeftir. Bu yazımızda web site hit arttırma yöntemlerini irdeleyeceğiz.

Site hit arttırma büyük emekler sonucu oluşturulan her web sitesi için en önemli hedeftir. Bu yazımızda web site hit arttırma yöntemlerini irdeleyeceğiz.

‘’İçerik Kraldır’’ Bill Gates

Her şeyden önce trafiği yüksek web sitelerini bir düşünün. Bu sitelerin birçoğu özgün içerik üreten, bilgi verici içerikler barındıran ya da paylaşımlarda bulunabildiğimiz sosyal platform siteleridir.

Aşağıdaki adımlara geçmeden önce trafiğini arttırmak istediğiniz site hangi kategoride içerik barındırıyorsa, web sitesinin o alanda özgün içerik paylaştığından emin olmalısınız.

Site hit arttırma işlemleri için birçok yöntem bulunmaktadır. Sitenizin trafiğini arttırmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz. Ancak bu işlerde sabır oldukça önemlidir. Aceleci davranmayın!

WEB SİTE HİT ARTTIRMA YÖNTEMLERİ

 1. Kaliteli ve Özgün İçerik

Yukarıda da değindiğim gibi siteniz kaliteli ve özgün içerik üreten bir site olmalıdır. İçerik oluştururken ziyaretçi gözünden düşünülerek kaliteli içerikler sunmaya özen gösterin.

Başka sitelerden alıntılanan içerikler ile trafiğinizi arttırabilirsiniz ancak bu uzun vadede size hiçbir fayda sağlamayacaktır!

 1. Siteyi Güncel Tutma

İnternet ortamında paylaştığınız bilgiler çok çabuk eskiyebilmektedir. Güncel olmayan sitelere gelen trafik zaman içerisinde sönüp gidebilir. Bu sorunun önüne geçebilmek için sitenizi her gün yeni ve özgün içeriklerle beslemelisiniz.

 1. Sosyal Medya Desteği

Sitenizde paylaştığınız içeriği daha fazla kullanıcıya ulaştırarak site hit arttırma için Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Linkedin vb sosyal medya platformlarında paylaşarak daha çok kişiye ulaşmayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca Sosyal medya pazarlaması ile paylaşımlarınızın görüntülenmesini arttırabilir, bu sayede sitenize daha çok trafik sağlayabilirsiniz.

 1. Backlink

Web sitenizin trafiğini arttırmak için oldukça önemli bir konu da Backlink’tir. Backlink’i bir nevi ücretsiz reklam yöntemi olarak değerlendirebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken nokta, hangi siteden backlink sağladığınızdır. İçeriğinize uygun web sitelerinden backlink sağlamalısınız.

Sizinle aynı içeriğe sahip hit sitelere yazılarınızı gönderin. Bu sayede kendi tanıtımınızı yapar ve iyi bir backlink elde edersiniz. Aynı şekilde siz de benzer içerik barından sitelerin yazılarını sitenizde paylaşın.

Unutmayın ki içeriğinize uygun olmayan sitelerden alacağınız backlink, size fayda sağlamayacaktır!

 1. SEO Faaliyetleri

SEO çalışmaları sitenin trafiğini arttırmak isteyen her webmaster için önemlidir. Sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayarak görünürlüğünüzü ve popülerliğinizi arttırır bu sayede trafiğinizi yükseltebilirsiniz. Bu konu müstakil birkaç yazıyı hak ediyor. Bu yüzden konu ile ilgili yazılarımızı şu linkten okuyabilirsiniz: SEO Pazarlama

 1. SEO Uyumlu Makale

Google üzerinde her gün 2,5 milyar arama yapılmaktadır. SEO uyumlu makaleler ile bu aramaları sitenize yönlendirerek sitenize daha çok trafik sağlayabilirsiniz.

Yazınızın uzun olmasına (en az 200- 1000 kelime) dikkat edin. Uzun içerikler birçok soruya cevap verebileceği için trafiği arttırmada önemli bir yöntemdir.

Yazılarınızda başlıklarınıza özen gösterin. Dikkat çekici başlık merak uyandırır. Bu sayede yazılarınızın daha çok okunmasını sağlayabilirsiniz.

Yazınızda tek bir anahtar kelimeye odaklanmayın! Bir makalede 4-5 anahtar kelime işlemenizi tavsiye ederiz.

Yazılarınızda kullandığınız görsel içeriklerinizi anahtar kelimelerinizi içerecek şekilde düzenleyerek kullanın.

 1. Anahtar Kelime Taraması

Sitenizin yapısına uygun yeni bir içerik hazırlarken, yazacağınız konuyu belirlemeden önce o konu ile ilgili anahtar kelime taraması yapın. İlgilendiğiniz konunun güncelliğini bu sayede öğrenebilir ve popüler olan konuları ve anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz.

Bu sayede aratılma hacmi yüksek kelimelerle hazırladığınız içerikler daha çok ilgi görecektir. Bunun için Google Arama kısmını ya da diğer kelime araçlarını kullanabilirsiniz.

 1. Arama Motoru Pazarlaması

Web site trafiğini ücretli ve hızlı bir şekilde yükseltmek isteyen site sahipleri için en kestirme yol arama motoru pazarlaması yani SEM’dir. Google en çok kullanılan arama motoru olduğu için, en yaygın kullanılan arama motoru pazarlama sistemi Google AdWords’tür.

Sitenin konsepti ile uygun olan anahtar kelimelere yapacağınız ödemeler ile site görünürlüğünü arttırabilir, arama sonuçlarındaki konumunuzu üst sıralara taşıyabilir ve trafiğinizi kısa sürede arttırabilirsiniz.

 1. Site Trafik Analizleri

Eğer web sitenizin trafiğinizi arttırmak istiyorsanız öncelikle mevcut trafiğin detaylı analizini gerçekleştirmelisiniz. Bu konuda kapsamlı analizler için “Google Analytics” tercih edilebilir.

Google Analytics, web sitelerin trafiklerini anlık takip etme imkanı sağlayan, sitenizde yapılan trafiğin kaynağına, hedef kitle sorgulamalarına, sitede geçirilen sürenin ne kadar olduğuna kadar geniş bilgiler sunan ücretsiz bir Google hizmetidir. Yapılacak analizler ile düşük trafiğin sebebini belirleyebilir ve aksiyon alabilirsiniz.

Site hit arttırma için trafiğin sağlandığı anahtar kelime listesine de bu sistem üzerinden ulaşabilirsiniz. Google Analytics panelinde “Search Console”  kısmından organik anahtar kelime listesine ulaşabilirsiniz. Elde ettiğiniz kelimelerden size yüksek trafik sağlayan kelimeleri öğrenebilir, düşük miktarda trafik sağlayan kelimelerden daha yüksek trafik elde etmenin yollarını arayabilirsiniz.

 1. Ziyaretçilerle İletişim

Ziyaretçilerinizin merak ettiği konularda yardım alabileceği (soru cevap kısımları/form) bir alan oluşturarak ya da diğer bir yöntem olarak, ziyaretçilerinize sorular yönelterek beklentilerini öğrenebilir, siteniz ile ziyaretçileriniz arasında bir iletişim bağı oluşturabilirsiniz.

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

12 YORUMLAR

 1. Öncelikle Merhaba. Yazınızı çok başarılı buldum. Sitemi kurduktan kısa süre sonra yazınızla karşılaştım. Farklı sitelerdende aldığım bilgiler doğrultusunda sitemi geliştirmeye çalışıyorum. Sizin bu yazınızda sitemi geliştirme serüvenim hakkında yardımcı olacağına eminim. Bilgi paylaştıkça çoğalır ne de olsa. Daha yolun başındayım fakat sitemi geliştirirken sizin değerli yorumlarınız bana çok fayda sağlayacaktır. Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar. ultrabilgi.com

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dijital Pazarlamanın Temel Taşı: Hedef Kitle Belirleme

Dijital Pazarlamanın Temel Taşı: Hedef Kitle Belirleme Bir firma için dijital pazarlama açısından en kritik konulardan birisi de hedef kitle belirlemektir. Genellikle “hedef kitleniz kim”...

Google Adwords (Ads) Çalışma Mantığını Anlamak

Google Adwords'ün (Ads) Çalışma Mantığı Şirketi olan insanlar biraz para kazanmaya başlar başlamaz, hemen farklı alanda yatırım yapma hakkında konuşmaya başlarlar. Tamamen yanlış bir tutum olduğu...

Müşteri Sadakati Nasıl Elde Edilir?

Etkili ve başarılı bir dijital pazarlama stratejisi belirleyip uygulamaya aldınız diyelim. Hedefleriniz doğrultusunda gerekli çalışmaları yaptınız ve başarılı bir kampanya yönetimi sonrasında neye odaklanmanız...

Dijital Pazarlama ve Renk Psikolojisi

Dijital Pazarlama ve Renk Psikolojisi Renk psikolojisi ve algısı, dijital pazarlamanın en ilginç ve en tartışmalı alanlarından biridir. Sorun her zaman analizin derinliği olmuştur. Renklerin insanlar üzerindeki...

Dijital Reklam Harcamaları İlk Çeyrekte Rekor Kırdı

Dijital Reklam Harcamaları İlk Çeyrekte Rekor Kırdı IAB tarafından hazırlanan İnternet Reklam Yatırımları Raporu'nun yayınlanması ile birlikte 2018 yılının ilk çeyreğinde dijital reklam harcamalarının nasıl...

BU HAFTA