Cumartesi, Ocak 25, 2020
Ana Sayfa Pazarlama Olumsuz Yorumlara Karşı Yapılması Gerekenler

Olumsuz Yorumlara Karşı Yapılması Gerekenler

Her bir marka için sosyal medyada, sitenin yorum bölümlerinde, Google’da, uygulama indirme mağazalarında ve diğer birçok alanda müşteriler olumlu ya da olumsuz yorum yapabilmektedir. Kullanıcıların %86’sı bir marka hakkında en az 10 yorum okumaktadır. Markanın aynı ürün ya da hizmeti için bile kullanıcılar farklı görüşlerde bulunabilmektedir. Olumsuz yorumlar markanın itibarını zedelemekte ve potansiyel müşteri adaylarını kaçırmaktadır. Olumsuz yorumlara karşı yapılması gerekenler ile ilgili bilgi sahibi olmalı ve yorumları düzenli olarak takip etmelisiniz.

Olumsuz Yorumlara Karşı Yapılması Gerekenler

Öncelikle hangi yorumların kaldırılıp hangi yorumlara karşı adım atılması gerektiği konusunu netleştirelim.

Sahte, yanlış veya yanıltıcı, rahatsız edici ve küfür içerikli yorumları kaldırmanız oldukça yerinde bir hareket olacaktır. Çünkü bu tarz yorumlara cevap verirseniz, sonu gelmeyecek bir süreç başlatabilirsiniz. Bu nedenle bu minvaldeki yorumları kaldırmanız tavsiye edilmektedir.

Eğer yapılan olumsuz yorum yukarıdaki tarzda değilse o zaman aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Analiz Edin

Yapılan olumsuz yorumun neden yapıldığını ve ne anlattığını iyice kavrayın. Her kullanıcının aynı durumu farklı şekilde algılayabileceği bir gerçektir. Bu nedenle öncelikle sorunun çözümüne iyi bir analiz ile başlayın.

Sorunu Kabul Edin

Öncelikle müşteri yaşadığı bir sorunu dile getiriyor ve gerçeklik payı da bulunuyorsa sorunu kabul etmeli ve özür dilemelisiniz.

Empati Kurun

Kullanıcıların yaşadıkları sorun karşısında nasıl bir tepki verdiklerini anlayabilmek için kendinizi o müşterinin yerine koyun ve bu minvalde geri dönüş yapın.

Profesyonel Davranın

Herhangi olumsuz bir yorum karşısında kesinlikle duygusal davranmayın ve olayı kişisel algılamayın. Yapacağınız yorumu markanız ya da firmanızın adına yaptığınızı göz önüne alacak şekilde olaya yaklaşın.

Kişiye Özel Hitap Edin

Her bir olumsuz yorum sahibi için, klasik bir selamla ya da giriş metni kullanmayın. Kişiye mümkün oldukça adıyla hitap etmeniz oldukça önemlidir.

Çözüm Sunun

Yapılan olumsuz bir yorum karşısında yapılabilecekleri karşı tarafa iletin. Mümkünse kolay iletişim için mail ya da telefon adresinizi vererek, olumsuz yorum yapan kullanıcıya onu önemsediğinizi de hissettirmiş olursunuz.

Sorunun Çözüldüğünü Bildirin

Olumsuz bir yorum almış olabilirsiniz. Bu konu hakkında gerekli işlemleri yapmış ve sorunu çözmüş iseniz, ilgili yorumun altına sorunun nasıl ve ne zaman çözüldüğüne dair bilgilendirmede bulunabilirsiniz.

Olumsuz yorumları, olumlu eleştiriler olarak algılamak markanın gelişiminde oldukça faydalıdır. Markanız ile ilgili çok farklı bakış açılarını anlama fırsatı oluşturur, hatalarınızı öğrenebilir ve bu tarz kriz durumlarını fırsata çevirebilirsiniz.

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google AdWords (Ads) Video Reklam Optimizasyonu

Google AdWords (Ads) Video Reklam Optimizasyonu Video reklamlar potansiyel müşterilerle iletişim kurmak için etkili bir yoldur. Video reklam yayınlamadan önce şu iki hususa dikkat etmeniz gerekli:...

Dijital Pazarlama Stratejisi

Dijital Pazarlama Stratejisi İnternetin hızlı gelişimi sayesinde reklamcılık, günümüzde dijital ve fiziksel medyanın birlikte yürütüldüğü karma bir model haline gelmiştir. Birçok firma artık dijital pazarlama...

Yaş Gruplarına Göre Sosyal Medya Tercihleri

Türkiye’de dijital dünya ve sosyal medya istatistikleri ile ilgili her alanda bilgi bulmanız işten bile değil! Ancak size aktarmak istediğim bu çalışmada hedef kitle...

2018 Dijital Pazarlama Trendleri

2018 Dijital Pazarlama Trendleri 2018 yılı da dijital pazarlama alanı için birçok yenileri içeriyor. Dijital pazarlama trendleri süratle evriliyor. Öyle ki bu değişiklikler bazı firmaları zirveye taşırken, bazılarını dibe...

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti Günümüzde İnternet ve sosyal medya kullanımının artması ile birlikte markalar reklamlarını bu alana kaydırmakla birlikte televizyon reklamları dijital reklamların...

BU HAFTA