Negatif Anahtar Kelime Eşleme Yöntemleri

0
Negatif Anahtar Kelime Nasıl Eklenir

Negatif Anahtar Kelime Eşleme Yöntemleri

Google AdWords reklamları yayınlarken, reklamlarımızın gösterilmesini istemediğimiz aramalar için kullanılan negatif anahtar kelime yönteminin bazı önemli noktalarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Negatif anahtar kelimeler ile ilgili incelememize başlamadan önce anahtar kelimeler ile ilgili genel bilgileri aktarayım.

  • Adwords hesabınızda en fazla 5 milyon anahtar kelime kullanabiliriz. Her reklam grubu için bu sınır 000 dir.
  • Google hatalı ve çoğul aramalar ile reklamları otomatik olarak eşleştirdiği için, hedef odaklı iki ya da üç kelimeden oluşan kelime guruplarıyla negatif anahtar kelime listesi yeterli olacaktır.
  • Reklam gruplarına her kelimeyi eklemek yerine sınırlı sayıda eklenecek negatif anahtar kelimeler, tıklanma oranlarınızın düşmesini engelleyecektir.
  • Anahtar kelime türetmek için adwords keyword planner, google trends, keywords sugestion tool, mergewords gibi seçenekler bulunmaktadır.

Genel hatırlatmalardan sonra gelelim kritik negatif anahtar kelime eşleme yöntemlemlerine;

Negatif Anahtar Kelime Ekleme Stratejileri

Reklamlarımızın yayınlanmamasını istediğimiz aramaları engellemek için, negatif anahtar kelimeleri doğru bir şekilde tespit etmeliyiz. Yüksek performans elde etmek için negatif anahtar kelime çalışmasını etkin ve doğru bir şekilde yapmamız gerekiyor.

En çok kullanılan yöntem “Arama Terimleri Sorgu Raporu” olacaktır. Bu raporu düzenli periyotlarda inceleyin. Geniş eşleme yöntemi ile yapmış olduğumuz çalışmalarda bu rapor sayesinde reklamımızı tetikleyen birçok alakasız kelimeyi tespit edebiliriz. Dikkat etmemiz gereken hususlar;

Sadece dönüşümlere bakarak negatif anahtar kelime eklemeyin!

Reklam engelleme çalışmaları düşünüldüğünden daha zor bir süreçtir. Bize göre çok ilgisiz olmayan fakat performansa göre filtrelediğimiz kelimeleri negatiflemek çok kritiktir. Dönüşüm oranı ya da dönüşüm maliyeti yüksek görünen, karlılığı düşüren kelimeleri topluca negatiflemek performansta düşüşe neden olacaktır. Bazı anahtar kelimeler ara adım olarak, destek etkisi olan kelimelerdir. Dönüşüme götüren adımların çok iyi analiz edilmesi gerekmektedir.

Genel negatif anahtar kelime listeleri kullanın

Ürün ve hizmetlerle ilgisiz bütün anahtar kelimeleri belirleyip oldukça geniş bir liste oluşturabilir, hesapta paylaşılan kitaplık bölümünden kampanya negatif anahtar kelimeleri kısmına bu listeyi ekleyip bütün kampanyalar için kullanabilir ve zamandan tasarruf edebiliriz.

Araştırmaya yönelik Negatif anahtar kelime listeleri

Karar alma aşamasında olup araştırma yapan ve genelde Kıyasla – Yorumlar – İnceleme gibi kelime guruplarıyla araştırma yapan kullanıcıların arama hacmi yüksek dönüşümleri düşüktür. Adwords uzmanları tarafından en başta negatiflenir bu kelimeler. Ancak satılan ürün ile ilgili araştırma sürecinde olan kullanıcılara sunulabilecek bir avantaj, promosyon var ise satın alıma ikna edebiliriz. Bu kelimeler için düşük teklifler vermeli ve özelleştirilmiş düşüş sayfalarına yönlendirmek en mantıklı yol olacaktır. Uzun vadede kampanyayı olumsuz etkilediğini düşündüğünüz negatif anahtar kelimeleri silebilirsiniz.

Negatif Kelimelerin seçimi ve eşleme yöntemi

Kelimeler dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Oyuncak mağazamızın olduğunu düşünelim. Oyuncak araba ile ilgili, satılık araba kelimesi reklamları tetikleyebilir. Bu nedenle geniş eşleşme yöntemi yerine tam eşleme daha sağlıklı olabilir.

Sezonsal Trendleri dikkat! Bazı ürünler ve bunlara ait anahtar kelimeler performans gösterecekleri zaman dilimleri olabilir. Kendi sezonları dışında performansına göre değerlendirip karar alınmamalıdır. Negatiflemek yerine durdurmak daha etkin bir çözümdür. Bu konuda Google Trend verilerini tercih edebilirsiniz.

Tüm bu çalışmalar sonucunda eklemiş olduğumuz negatif kelime listelerinin kontrol edilmesi önemlidir. Geçmişte vermediğimiz bir hizmeti verebiliyor ya da satmadığımız bir ürünü satıyor olabiliriz. Bu gibi durumların önüne geçmek için kontrol önemlidir.

Özetle, yukarıdaki kritik adımları göz önüne alarak negatif kelime listesi oluşturmanızı ve belirli aralıklarla kontrol ederek, kampanya analiz sonuçlarınıza göre liste üzerinde gerekli ekleme/çıkarma işlemlerin gerçekleştirmenizi öneriyorum.

PAYLAŞ
Önceki İçerikGoogle Analytics Hakkında Her Şey
Sonraki İçerik9 Soruda Google Adwords (Ads)
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz