Çarşamba, Kasım 13, 2019
Ana Sayfa Pazarlama Sosyal Medya Pazarlama Markalar İçin Sosyal Medya Yönetimi

Markalar İçin Sosyal Medya Yönetimi

İstatistiklere bakıldığında sosyal medya kullanımı yıllar içerisinde sürekli artış göstermektedir. Dünya üzerinde sosyal medyayı aktif kullanan 3 milyar insan bulunmaktadır.

Markalar İçin Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya, insanların kendi çevresiyle iletişime geçme, paylaşım yapma ve bilgi alışverişinde bulunma imkanı vermektedir. Milyarlarca kullanıcı aktif olarak her gün sosyal medyada vakit geçirmektedir. Hal böyle olunca etkili sosyal medya yönetimi için bu özgür ortamın iyi analiz edilmesi ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Milyarlarca kullanıcılar içerisinde kendi networkünü oluşturmak için hemen her marka sosyal medyada yer alıyor. Markalar, mevcut müşterileriyle ve potansiyel müşteri adayları ile direkt olarak iletişime geçmek, güven sağlamak, daha fazla kişiye ulaşmak ve müşterilerini daha iyi anlamak için sosyal medyayı kullanmaktadır.

İstatistiklere bakıldığında sosyal medya kullanımı yıllar içerisinde sürekli artış göstermektedir. Dünya üzerinde sosyal medyayı aktif kullanan 3 milyar insan bulunmaktadır.

Global dijital istatistikler
WeAreSocial Dünya İnternet ve Sosyal Medya Kullanıcıları İstatistikleri

Sosyal mecralar birbirinden farklıdır, bilinen reklam kanallarından çok farklı bir yapıya sahiptir. Etkileşime girdiğiniz kişiler sadece “dinleyici” konumunda kalmak istemezler. Bu yüzden sosyal mecralar tek taraflı iletişimin yapıldığı bir yer olmadığı için diğer reklam kanallarından ayrılmaktadır.

Doğru  sosyal medya yönetimi için; sosyal medya hesaplarınızı güncel tutmak, kullanıcılarla hızlı bir şekilde iletişim kurmak ve sorularını cevaplamak, her sosyal platformlarda özgün ve dikkat çekici paylaşımlar yapmak, marka hedefleri doğrultusunda hareket etmekte saklıdır. Plansız bir sosyal medya yönetimi, sosyal medya hesaplarınızın güncelliğini koruyamamasına ve kalitesiz içerikler paylaşılmasına neden olabilir. Bu tür sorunların yaşanması da sizi hedeflerinizden uzaklaştıracaktır.

Tüm bunları gerçekleştirerek başarılı bir sosyal medya yöneticisi olmak için bir plana ihtiyacınız bulunmaktadır. Sosyal medya yönetimi için bir plan oluştururken aşağıdaki sorular dikkate alınır.

  • Kime hitap edileceksiniz?
  • Ne paylaşacaksınız?
  • Ne zaman paylaşacaksınız?
  • Hangi platformu hangi amaçla kullanacaksınız?
  • Marka hedefiniz ne?

Hedef kitlenizi belirledikten sonra ilgili kullanıcıların ilgi alanlarını araştırmalısınız. Hazırladığınız paylaşımları bu şekilde hangi alanda paylaşmanız gerektiğinin cevabını elde edeceksiniz. Daha sonra yapacağınız paylaşımların hangi zaman diliminde daha etkili olacağını araştırın. Bu konuda rakip analizi yaparak fikir edinebilirsiniz.

Öncelikle sosyal medyayı verimli bir şekilde kullanarak, markanıza sağlayacağınız en yüksek faydaya ulaşabilmeniz için markanıza uygun sosyal platformlara katılmanız gerekmektedir.

Sormanız gereken ilk soru: Müşterileriniz en çok hangi platformları kullanıyor?

Sosyal ağları farklı kategorilere ayırarak, ilgili platform özelinde paylaşımlar yapmanız gerekiyor.

global sosyal medya kullanıcı sayıları

Güncel verilere göre, en yüksek kullanıcıya sahip platform Facebook’tur. Bir marka, hedef kitlesine ulaşabilmesi için kullanıcı sayısı yüksek sosyal ağlarda yer almalıdır. Fakat sadece kullanıcı sayısına göre seçim yapılmamalıdır. Markaya uygun sektörel ağlar da yer almak faydalı olacaktır. Bu tür platformlarda spesifik konular ile ilgili daha ayrıntılı içerik arayışında olan kullanıcıların hedeflenmesi sağlanabilir.

Doğru sosyal platformları seçtikten sonra kitlenizi arttırmak için markanıza ait promosyonları, yarışmaları, sadece sayfanıza üye kişilere özel uygulamaları sosyal medya üzerinden paylaşmalı ve sürekli etkinlikler düzenlemeli, iletişimi sürekli canlı tutmanız gerekmektedir.

Markanızın bulunması gereken sosyal platformları belirlerken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de ilgili sosyal platformların amaçlarıdır. Kimi sosyal platformlarda kişisel ilişkiler ve içerik paylaşımı daha ağır basarken kimi sosyal mecralar ise profesyonel ağ kurmak için kullanılır.

Kişisel paylaşım amacı ile kullanılan mecralarda paylaşımlarınızın satış odaklı değil; neşeli, ilgi çekici ve faydalı olması gerekmektedir. Profesyonel ağ kurmak için kullanılan mecralarda ise daha spesifik konular üzerinde durmalısınız.

Özetle, hedef kitleniz olan sosyal medya kullanıcılarının, ilgili platformlarda var olma amaçlarını anlamanız ve ona göre hareket etmeniz gerekiyor. Bu nedenle tüm sosyal ağları derinlemesine analiz edin.

İhtiyacınız olan planı oluştururken atacağınız diğer adım ise sosyal medya ile elde etmek istediğiniz şeylerin neler olduğuna karar vermenizde saklıdır. Sosyal medyayla neyi başarmak istiyorsunuz? Bu soruya vereceğiniz cevap sosyal medya stratejinizi ayrıntılı olarak planlamanıza yardımcı olacaktır.

Hedef kitlenize ulaşmak için ilgi çekici bir dil kullanmak oldukça faydalı olacaktır. Mecra seçimi, var olma amacı ve paylaşılacak içeriklerin hazırlanmasından sonra asıl önemli konu bu içerikleri hedef kitlenize nasıl ulaştırılacağıdır. Tavsiyem ağınızı genişletmek için, kullanıcısı yüksek sosyal platformlardan başlamanız, eş dosttan destek isteyerek içeriklerinizi kendi çevreleriyle paylaşmanızı sağlamızdır. Bu sayede etkileşime girdiğiniz kullanıcılarla iletişiminizi güçlendirecek hamleler yapıp, ağınızı daha da büyütmelisiniz.

Sosyal medya platformları birbirinden farklıdır, bu yüzden farklı iletişim dili kullanmanız gerektiğini söylemiştik. Dikkat çekmek istiyorsanız, daha ilgi çekici bir tarz benimsemelisiniz.

Profesyonel ve teknik bir tutum mu izleyeceksiniz?

LinkedIn gibi belirli ağlar için bu tarzı benimseyebilirsiniz.

Eğlendirici ve arkadaş canlısı mı olacaksınız?

Resmiyetin az olduğu veya kişisel amaçlarla kullanılan mecralarda bu tutum işe yarayabilir.

Sosyal medya stratejinizi net bir şekilde belirlemek için hedeflerinizi, hedefleriniz doğrultusunda seçilecek mecraları, iletişim dilinizi ve kitlelere nasıl ulaşacağınızı iyi analiz etmelisiniz.

Daha geniş bir kitleye ulaşmak için çoğu sosyal platform reklam hizmeti vermektedir. Sponsorlu reklamlar ile hedef kitlenize uygun reklamları gösterebilir, çok geniş hedefleme yöntemleri ile nokta atışı yapabilir ve markanızla tanışmayı bekleyen kullanıcılara ulaşabilirsiniz.

Bir kıyafet mağazasının sosyal medya hesaplarını ele alalım. Bu marka için bir hedef kitle analizi yaptınız ve elde ettiğiniz sonuçlara göre hedef kitle 20-35 yaş arası kadınlar. Gelişmiş hedefleme yöntemleri ile reklamlarınızı sadece 20-35 yaş arası kadınlara gösterebilir, bu yaş grubu arasında da sizin ürünlerinizle ilgilenmeyen kişileri de eleyerek nokta atışı yapabilirsiniz.

Daha da spesifik hedeflemeler gerçekleştirebilirsiniz. Yaş, cinsiyet, ilgi alanları, yaşadıkları yer, konuştukları dil, ebeveynlik durumu, beğenileri, takip ettikleri sayfalara göre vs.

Sosyal platformlar dijital pazarlamanın en etkili silahlarından biridir. Çeşitli hedefleme seçenekleri ile reklam bütçenizi verimli bir şekilde kullanmanızı sağlar.

Henüz yeni kurulmuş bir marka profilinin hemen herkes tarafından bilinmesi diye bir şey söz konusu değildir. Her şey zamanla olur. Bu zaman aralığını daraltmak için yine markalar sosyal medya pazarlamacılığına başvurmaktadır.

Sosyal medya yönetiminde iyi bir stratejiye sahip olun ve reklamlar için bütçe ayırın. Ufak bütçelerle denemeler yaparak markanız için en doğru reklam modellerini belirleyerek hedeflerinizi hayata geçirebilirsiniz.

Hedeflerinize ulaşmak, sosyal medyada ne kadar emek harcadığınıza bağlıdır.

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yaş Gruplarına Göre Sosyal Medya Tercihleri

Türkiye’de dijital dünya ve sosyal medya istatistikleri ile ilgili her alanda bilgi bulmanız işten bile değil! Ancak size aktarmak istediğim bu çalışmada hedef kitle...

Dijital Pazarlamada Matematiksel Modelleme

Dijital Pazarlamada Matematiksel Modelleme İyi bir dijital pazarlama planı -ki bu aynı zamanda kampanya planlamasının bir alt alanıdır- tahminlerden, şuna şu kadar olsun, buna şu...

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir?

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir? Dijital Pazarlama, günümüzdeki teknolojik imkanların kullanılarak yapılan tanıtım, reklam ve satış işlemlerinin yürütüldüğü sistemdir. Bu sistemin daha iyi anlaşılması...

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti Günümüzde İnternet ve sosyal medya kullanımının artması ile birlikte markalar reklamlarını bu alana kaydırmakla birlikte televizyon reklamları dijital reklamların...

Dijital Pazarlama ve Renk Psikolojisi

Dijital Pazarlama ve Renk Psikolojisi Renk psikolojisi ve algısı, dijital pazarlamanın en ilginç ve en tartışmalı alanlarından biridir. Sorun her zaman analizin derinliği olmuştur. Renklerin insanlar üzerindeki...

BU HAFTA