Kripto Para Reklamlarına Bir Yasak Daha

Facebook'un bu tavrından sonra Google da kripto para birimleri ile ilgili önemli bir karar aldı. Google da yaptığı açıklamada kripto para ve bu gibi finansal getirisi olan ve denetlenemeyen ürünlerin reklam yasağı kapsamına gireceğini açıklamıştı.

0
Google Kripto Para Yasağı

Sosyal medya ve internet dünyasının devleri bir bir kripto para reklamlarını yasaklıyor.

Bitcoin olarak daha çok konuşulan kripto para birimleri ile ilgili ilk reklam yasağı Facebook‘tan gelmişti.

Facebook, Bitcoin‘in de (BTC) aralarında olduğu tüm kripto para birimleri hakkında reklam verilmesini yasaklamıştı. Facebook yaptığı açıklamada “Reklamlar, ikili seçenek, ICO ve kripto para birimleri gibi sıklıkla aldatıcı ve yanıltıcı tanıtımlar ile ilişkilendirilen finansal ürün ve servisleri teşvik edemez” demişti.

Yasağı ihlal edenlerin Facebook’un yanı sıra Instagram ve Audience Network‘ü kullanmalarının engelleneceği de belirtildi.

Facebook‘un bu tavrından sonra Google da kripto para birimleri ile ilgili önemli bir karar aldı. Google da yaptığı açıklamada kripto para ve bu gibi finansal getirisi olan ve denetlenemeyen ürünlerin reklam yasağı kapsamına gireceğini açıklamıştı.

Bitcoin

Kripto para reklam yasağına Twitter da katıldı. Twitter 26 Mayıs günü yaptığı açıklamayla kripto para reklamlarını yasaklama kararı alan teknoloji devleri arasına katıldı. Twitter konu ile ilgili “Twitter camiasının güvenliğini sağlamayı hedefliyoruz. Durum böyle olunca kripto para birimleri konusunda Twitter Reklamları (Twitter Ads) için yeni bir politika ekledik. Bu yeni reklam politikaları çerçevesinde ICOs ve ‘Token‘ satışı reklamları küresel olarak yasaklanacak” dedi.

Kripto para dünyasının en büyük üyesi olan Bitcoin‘e bir yasak da Reddit’ten geldi. Reddit, Bitcoin‘e olan desteğini çekti ve ödeme seçeneği olarak kullanılan Bitcoin‘i kaldırdığını duyurdu. Böylece Bitcoin ödeme aracı olarak  yer  aldığı  bir  platformdan daha kaldırılmış oldu.

Tüm bu gelişmeler ışığında Bitcoin nereden nereye geldi birlikte bakalım.

Nisan 2013 başında, Bitcoin başına düşen fiyat 266 dolardan 50 dolara düştü ve sonrasında 100 dolara yükseldi. İki hafta içinde Haziran 2013’ün sonundan başlayarak fiyat sürekli azalarak 70 dolara düştü. Daha sonrasında iyileşmeye başlayan Bitcoin/Usd 1 Ekim’de 140’a yükseldi.

BENZER:  WhatsApp YouTube Desteği iOS için Sunuldu

2017 yılında rekor seviyede artış gösteren Bitcoin, 2017’nin ikinci çeyreğinde değerini ikiye katladı ve 1200$’dan 2500$’a kadar yükseldi.

bitcoin gelişimleri
Bitcoin 2018 İlk Çeyrek Verileri

Bitcoin, 28/03/2018 14:23 itibarıyla TL bazında 32.462,20 TL, Amerikan doları bazında ise $8.110,48 seviyelerinden işlem görüyor.

Mart ayına 11.629,70 dolar ile başlayan Bitcoin, 18/03/2018 tarihinde 7.640,73 dolar ile son bir ayın en düşük, 05/03/2018 tarihinde ise 11.629,70 dolar ile son bir ayın en yüksek değerine ulaştı. Geçtiğimiz hafta %-8,7647 değişim gösteren Bitcoin şu an 8.110,48 dolardan işlem görüyor.

Tüm bu bilgiler ışığında bu yasaklamaların Bitcoin üzerindeki etkisi açıkça görülmektedir.

Siz bu gelişmeler için ne düşünüyorsunuz?

Yorumlarınızı bekliyoruz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikApple Düzenlediği Etkinlikte Neler Tanıtacak?
Sonraki İçerikLinkedIn Video Reklam Dönemine Geçiyor
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz