Cuma, Nisan 3, 2020
Ana Sayfa Dijital Araçlar Kaliteli İçerik Oluşturmak için 7 Ücretsiz Araç

Kaliteli İçerik Oluşturmak için 7 Ücretsiz Araç

Bildiğiniz gibi içerik, bir web sitesi için damardaki kan gibi önemlidir. Kaliteli ve özgün içerik web sitesine can verir, kalite katar. Esasında bloğunuzun başarısına karar veren belki de en önemli unsur içerik kalitenizdir.

Kaliteli İçerik Oluşturma Araçları

Bildiğiniz gibi içerik, bir web sitesi için damardaki kan gibi önemlidir. Kaliteli ve özgün içerik web sitesine can verir, kalite katar. Esasında bloğunuzun başarısına karar veren belki de en önemli unsur içerik kalitenizdir. İşte biz de bu yazımızda kaliteli içerik oluşturmanıza yardımcı olacak 7 harika ücretsiz araçtan bahsetmeye çalışacağız.

Yazımıza başlamadan evvel içerik nedir sorusuna kısaca bir açıklama getirmek yerinde olacaktır. İçerik, terim olarak “sözlü veya yazılı anlatımda verilmek istenen öz, düşünce, duygu ve imgelerin bütünü olarak tanımlanabilir. Yani hedef kitleye yönelik olarak, onları etkileyecek şekilde cümle ve görsellerin belirli bir konu etrafında bir araya getirilmesi ve bir bütün olarak sunulmasıdır içerik. Böylelikle görsel ve işitsel nesneler, simgeler, infografiler, grafikler…vb içerik çatısı altında toplanırlar.

Aslında rutin olarak kullandığımız birçok nesne içerik örnekleri sunarlar bize, TV’ler, web sayfaları, akıllı telefonlar, sosyal medya, SMS’ler, Mailler…vb.

Tabi bu yazımızda sadece web sayfalarımız için kaliteli içerik oluştururken kullanabileceğimiz araçlara değineceğim. Bahsedeceğimiz araçlar şunlardır:

  1. Canva
  2. Hemingway
  3. Headline Analyzer
  4. Slide.ly
  5. Snappa
  6. Evernote
  7. Piktochart

 Hadi başlayalım.

1. Canva

Bir içerik pazarlamacısı olarak, içeriğinizin yayılmasına, sevilmesine yardımcı olmak için güçlü görsellere ihtiyacınız vardır .

Canva, blog yazılarınıza ve sosyal medya platformlarına güzel orijinal grafikler tasarlamanıza zamanında yardımcı olabilir. Canva size birçok ücretsiz şablon sunmaktadır, isterseniz hazır şablonları kullanabilir veya isterseniz kendi şablonlarınızı oluşturabilirsiniz.

Canva, kütüphanesini düzenli olarak yeni tasarımlarla günceller, böylece her zaman paylaşabileceğiniz yeni bir şeyler edinebilirsiniz.

Ücretli ve ücretsiz tasarım ve görselleri kullanmak sizin seçiminize kalmış.

delete-account

2. Hemingway

Hemingway App yazınızı daha göz alıcı ve net yapmayı vaat ediyor. Bu anlamda size şöyle güzel veriler sunuyor:

  • Yazılarınızın ortalama okuma düzeyi
  • Cümlelerinizin karmaşıklığı
  • Kullandığınız kelimelerin daha basit alternatiflerini

Ücretsiz olarak kullanılabilen Hemingway app’in masaüstü uygulaması 19,99 dolara satılıyor.

3. Headline Analyzer

Bir yazıda başlığın, tartışmasız en önemli birkaç unsurdan birisi olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Öyle ki arama motorlarında kullanıcıların gözüne önce başlıkların çarpıcılığı çarpar. Yazıya tıklayıp tıklamama kararında başlık en önemli faktörlerdendir. (Yazılarınızın tıklama oranını arttırmak gibi bir amacınız varsa şu yazıyı muhakkak okumalısınız: 10 Önemli Optimizasyon ile Tıklama Oranı ve Sayfada Kalma Süresini Arttırma )

Headline Analyzer

CoSchedule Başlık Analizi Aracı, başlığınızın genel yapısı, grameri ve okunabilirliği üzerine başlıklarınızı puanlandırıyor. Bu aracı yazılarınızı yayına almadan evvel başlığınızın etkisini Bu aracı da ücretsiz kullanabilirsiniz.

4. Slide.ly

Kitlenizin dikkatini çekmek için görsel öğelerinizin albenili olması,öne çıkması gerekir. Slide.ly, basit paylaşım özellikleriyle video ve fotoğraf koleksiyonlarıoluşturmanıza yardımcı olur.

Slide.ly ile ücretsiz olarak sosyal medya paylaşımlarınız için, özel videolar, slayt gösterileri ve fotoğraf galerisi kolajları oluşturabilir, onlar üzerinde düzenleme yapabilirsiniz.

Slide.ly

5. Snappa

Bloglarınız için iyi grafikler hazırlamayı kim istemez ki? İşte tasarım programı (photoshop gibi) deneyimi olmadan sosyal medya, reklamlar, blogunuz ve daha pek çok şey için grafiklerinizi/tasarımlarınızı yapabileceğiniz bir araçla tanıştıralım sizi: Snappa.

Snappa, çeşitli amaçlarla eşsiz grafik tasarımlar üretmek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir araçtır. Tabi full özellikleri için bir ödeme planı size sunuyor.

Snappa

6. Evernote

Bildiğiniz gibi içerik oluşturmak, iyi bir yazı yazmak için bazen günler sürebiliyor. Böyle olunca sık sık notlarımıza geri dönmemiz gerekiyor.

Evernote ile istediğiniz yerde notları kaydedip, düzenleyip ve paylaşabiliyoruz. Yani fikirlerimiz her zaman bizimle ve daima senkronize! Üstelik notlarımızı bağlantılar, ses kayıtları gibi eklerle de zenginleştirebiliyoruz. Hatta el yazısı notlarımızda bile arama yapabiliyoruz.

Evernote

7. Piktochart

İnfografi oluşturmaya ile uğraştı iseniz eğer, teknik olarak ne kadar zorlu olduğunu biliyorsunuzdur. İşlemi kolaylaştırmanın bir yolu Piktochart gibi bir infografik oluşturma aracını kullanmaktır. Kaliteli içerik oluşturmaya niyetlendiniz mi, infografi oluşturma bilinmesi gerekenler arasında hemen yerini alır.

Piktochart, renk şemaları, farklı birçok yazı tipleri ve sıfırdan infografi yapabilmek için önceden hazırlanmış şablonları olan, geniş bir özelleştirme yelpazesine sahip bir araçtır.

Ücretli ve ücretsiz seçenekleri olan piktochart seveceğiz araçlardan birisi olacaktır. Piktochart ile infografi oluşturmaya dair örnek videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yazımızın burada sonuna geldik. Kaliteli içerik oluşturma yolunda şimdiden kolay gelsin diyelim.

Cengizhan SALİH
Konvansiyonel ve dijital medya kampanyalarının planlanması ve icra edilmesi üzerine çalışan ve https://dijilopedi.com'un kurucularından olan Cengizhan SALİH, dijital pazarlama özelinde SEO, AdWords, PPC, Analytics ve Sosyal Medya Reklamları konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

5 YORUMLAR

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google AdWords (Ads) Video Reklam Optimizasyonu

Google AdWords (Ads) Video Reklam Optimizasyonu Video reklamlar potansiyel müşterilerle iletişim kurmak için etkili bir yoldur. Video reklam yayınlamadan önce şu iki hususa dikkat etmeniz gerekli:...

Dijital Pazarlama Dünyası – Strateji, Dijital Varlık Oluşturma, SEO, SEM

Dijital Pazarlama Dünyası Dijital pazarlama dünyasında her markanın kendine has hedefleri bulunmaktadır. Bir marka olarak hedeflerinizi belirlemeniz ve belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için yapacağınız çalışmaları analiz...

Dijital Pazarlama ve Renk Psikolojisi

Dijital Pazarlama ve Renk Psikolojisi Renk psikolojisi ve algısı, dijital pazarlamanın en ilginç ve en tartışmalı alanlarından biridir. Sorun her zaman analizin derinliği olmuştur. Renklerin insanlar üzerindeki...

Yaş Gruplarına Göre Sosyal Medya Tercihleri

Türkiye’de dijital dünya ve sosyal medya istatistikleri ile ilgili her alanda bilgi bulmanız işten bile değil! Ancak size aktarmak istediğim bu çalışmada hedef kitle...

2019 İçerik Pazarlama İstatistikleri

2019 İçerik Pazarlama İstatistiklerini inceleyerek, pazarlama stratejinizi mükemmel hale getirebilirsiniz. Hubspot tarafından hazırlanan 2019 İçerik Pazarlama istatistiklerine göre; Pazarlamacıların %55'i blog içeriklerinin önde gelen pazarlama yöntemi...

BU HAFTA