Instagram’da Organik Erişim Azalıyor

0
Instagram'da Organik Erişim Azalıyor

1 milyar kullanıcıya ve günde 500 milyon hikaye paylaşıma ulaşan Instagram‘da özellikle marka hesaplarında organik erişimde düşüş gözleniyor. Organik erişimin düşüşü ile birlikte rekabet daha çok zorlaşıyor ve sponsorlu reklam kullanımı artıyor.

Facebook bir sayfanın paylaşımını toplam takipçi kitlesinin %5’ine gösterdiği zaten biliniyor. Facebook reklam gelirlerini arttırmak için Instagram’da da organik erişimi azaltmaya başladı.

The Information’in raporunda Instagram‘ın geçtiğimiz sene reklam sayısını iki katına çıkarttığı belirtiliyor.

Instagram’ı en verimli şekilde kullanmak isteyen marka hesapları için bu ne anlama geliyor?

Geçtiğimiz Ocak ayında Instagram tarafından yapılan açıklamada:

Instagram‘da erişimi takipçilerinizin %7’siyle sınırlayan bir yükseliş fark ettik ve bu sorunu gidermeyi çok istiyoruz” denilmişti.

Facebook kendi platformunda yaptığı gibi Instagram‘da da marka hesaplarını reklam vermeye zorluyor / teşvik ediyor diyebiliriz.

Yine Trust Insights’ın 3.637 marka hesaplarının 1.4 milyon paylaşımını analiz ederek hazırladığı rapora göre marka hesaplarının ortalama katılım oranı 2019’un Nisan ayında %1,54’ten Haziran 2019’da %0,8’e gerilediğini görüyoruz.

Instagram'da Organik Erişim Azalıyor
Instagram’da Organik Erişim Azalıyor

İlerleyen günlerde Instagram hesaplarının istatistiklerini kontrol etmenizi ve organik erişimleriniz ile ilgili analizlerinizi değerlendirirken bu durumu göz önüne almanızı tavsiye ederiz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikFacebook Messenger Yeni Yönetim Aracı
Sonraki İçerikLinkedin Şirket Sayfası Yönetimi ile İlgili Öneriler
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz