Cumartesi, Nisan 4, 2020
Ana Sayfa Dijital Araçlar Hangisi Size Daha Uygun: Google Ads mi? Facebook Reklamları mı?

Hangisi Size Daha Uygun: Google Ads mi? Facebook Reklamları mı?

Dijital pazarlama faaliyetleriniz için yeni bir kampanya planladığınızı varsayalım. Kampanya planlaması yaparken, en önemli noktalardan biri de mecra seçimidir. Hangi mecrayı seçmeniz sizin için daha etkili olacaktır? Hangi reklam türü hedefiniz için daha uygun?

Bu yazıda reklam hedefleme yöntemleri oldukça gelişmiş iki farklı mecrayı değerlendireceğiz. Bu sayede Google Ads‘ mi, Facebook reklamları mı tercih edilmeli sorusuna da cevap vermiş olacağız.

Google Ads mi? Facebook Reklamları mı?

Kampanya hazırlanırken, kampanya hedefinin belirlenmesi atılan en temel adımlardan biridir. Kampanya hedefi belirlendikten sonra hedef kitle ve mecra tercihleri devreye girer.

Reklam amaçlarına en uygun mecrayı seçmek için, Google ve Facebook reklamlarının hedefleme özelliklerini karşılaştırmalı ve size en uygun modeli tercih etmeniz oldukça faydalı olacaktır.

Başlıca Facebook reklam hedefleme seçeneklerine baktığımızda;

Facebook, kullanıcılara eğitim seviyeleri, iş alanları ve beğenilerine göre, sitenizi ziyaret eden kullanıcılara göre reklam hedeflemesi yapılabilmesi Google Ads’e göre bir artıdır.

Başlıca Google reklam hedefleme seçeneklerine baktığımızda;

Google, anahtar kelimelere göre, mail adreslerine göre ve daha fazla mecrada reklam gösterebilme özelliklerine göre Facebook’tan önce gelmektedir.

Google reklamları ve Facebook reklamlarının coğrafi ve demografik hedefleme yöntemleri birbirine benzerdir. Ayrıca gerek Google reklam hedeflemelerinde gerekse Facebook reklam hedeflemelerinde yeniden pazarlama özelliği sunulmaktadır.

Google reklamları ile Facebook reklamları arasındaki benzer ve farklı hedefleme özelliklerine baktıktan sonra diğer tüm etkenleri de göz önüne alarak;

Sayfa ve gönderi etkileşimini arttırmak, görüntülü reklam ve yeniden pazarlama kampanyaları yürütmek gibi amaçlar için Facebook reklamlar; satışları arttırmak, video reklam kampanyası düzeltmek, uygulama içi reklam çalışmaları yapmak için Google reklamları kullanabilirsiniz.

Hangisi Size Daha Uygun Google Ads mi Facebook Reklamları mı
Hangisi Size Daha Uygun: Google Ads mi? Facebook Reklamları mı?

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir?

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir? Dijital Pazarlama, günümüzdeki teknolojik imkanların kullanılarak yapılan tanıtım, reklam ve satış işlemlerinin yürütüldüğü sistemdir. Bu sistemin daha iyi anlaşılması...

Dijital Pazarlamada Sezonsallık Etkisi

Dijital Pazarlamada Sezonsallık Etkisi Sezonsallık; Belirli bir zaman aralığında tahmin edilebilir hareketler bütünüdür. Bir AdWords uzmanının sezonsallık kavramına hakim olması ve bunu kampanyalara adapte edebilmesi,...

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti Günümüzde İnternet ve sosyal medya kullanımının artması ile birlikte markalar reklamlarını bu alana kaydırmakla birlikte televizyon reklamları dijital reklamların...

Dijital Pazarlama ve Renk Psikolojisi

Dijital Pazarlama ve Renk Psikolojisi Renk psikolojisi ve algısı, dijital pazarlamanın en ilginç ve en tartışmalı alanlarından biridir. Sorun her zaman analizin derinliği olmuştur. Renklerin insanlar üzerindeki...

Dijital Pazarlamanın Temel Taşı: Hedef Kitle Belirleme

Dijital Pazarlamanın Temel Taşı: Hedef Kitle Belirleme Bir firma için dijital pazarlama açısından en kritik konulardan birisi de hedef kitle belirlemektir. Genellikle “hedef kitleniz kim”...

BU HAFTA