Çarşamba, Ocak 22, 2020
Ana Sayfa Dijital Araçlar Hangisi Size Daha Uygun: Google Ads mi? Facebook Reklamları mı?

Hangisi Size Daha Uygun: Google Ads mi? Facebook Reklamları mı?

Dijital pazarlama faaliyetleriniz için yeni bir kampanya planladığınızı varsayalım. Kampanya planlaması yaparken, en önemli noktalardan biri de mecra seçimidir. Hangi mecrayı seçmeniz sizin için daha etkili olacaktır? Hangi reklam türü hedefiniz için daha uygun?

Bu yazıda reklam hedefleme yöntemleri oldukça gelişmiş iki farklı mecrayı değerlendireceğiz. Bu sayede Google Ads‘ mi, Facebook reklamları mı tercih edilmeli sorusuna da cevap vermiş olacağız.

Google Ads mi? Facebook Reklamları mı?

Kampanya hazırlanırken, kampanya hedefinin belirlenmesi atılan en temel adımlardan biridir. Kampanya hedefi belirlendikten sonra hedef kitle ve mecra tercihleri devreye girer.

Reklam amaçlarına en uygun mecrayı seçmek için, Google ve Facebook reklamlarının hedefleme özelliklerini karşılaştırmalı ve size en uygun modeli tercih etmeniz oldukça faydalı olacaktır.

Başlıca Facebook reklam hedefleme seçeneklerine baktığımızda;

Facebook, kullanıcılara eğitim seviyeleri, iş alanları ve beğenilerine göre, sitenizi ziyaret eden kullanıcılara göre reklam hedeflemesi yapılabilmesi Google Ads’e göre bir artıdır.

Başlıca Google reklam hedefleme seçeneklerine baktığımızda;

Google, anahtar kelimelere göre, mail adreslerine göre ve daha fazla mecrada reklam gösterebilme özelliklerine göre Facebook’tan önce gelmektedir.

Google reklamları ve Facebook reklamlarının coğrafi ve demografik hedefleme yöntemleri birbirine benzerdir. Ayrıca gerek Google reklam hedeflemelerinde gerekse Facebook reklam hedeflemelerinde yeniden pazarlama özelliği sunulmaktadır.

Google reklamları ile Facebook reklamları arasındaki benzer ve farklı hedefleme özelliklerine baktıktan sonra diğer tüm etkenleri de göz önüne alarak;

Sayfa ve gönderi etkileşimini arttırmak, görüntülü reklam ve yeniden pazarlama kampanyaları yürütmek gibi amaçlar için Facebook reklamlar; satışları arttırmak, video reklam kampanyası düzeltmek, uygulama içi reklam çalışmaları yapmak için Google reklamları kullanabilirsiniz.

Hangisi Size Daha Uygun Google Ads mi Facebook Reklamları mı
Hangisi Size Daha Uygun: Google Ads mi? Facebook Reklamları mı?

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

5 Muhteşem Rakip Analizi Aracı

SEO ve Dijital Pazarlama Rakip Firma Analizi Araçları Rakipleriniz hangi anahtar kelimeleri hedefliyor? Rakipleriniz hangi sitelerden backlink almış ve içeriklerini tanıtmak için hangi platformları kullanıyorlar? Gerçekte sizin hedef...

Reklam Performansını Arttırmanın 9 Yolu

Reklam Performansı Nasıl Arttırılır? Reklam performansı artan rekabet ortamı ve yapılan bazı ufak hatalar nedeniyle olumsuz etkileniyor ve reklam yatırımlarının geri dönüşünü beklentilerin altında kalıyor....

Dijital Pazarlamada Sezonsallık Etkisi

Dijital Pazarlamada Sezonsallık Etkisi Sezonsallık; Belirli bir zaman aralığında tahmin edilebilir hareketler bütünüdür. Bir AdWords uzmanının sezonsallık kavramına hakim olması ve bunu kampanyalara adapte edebilmesi,...

2018 Dijital Pazarlama Trendleri

2018 Dijital Pazarlama Trendleri 2018 yılı da dijital pazarlama alanı için birçok yenileri içeriyor. Dijital pazarlama trendleri süratle evriliyor. Öyle ki bu değişiklikler bazı firmaları zirveye taşırken, bazılarını dibe...

Dijital Pazarlamada Matematiksel Modelleme

Dijital Pazarlamada Matematiksel Modelleme İyi bir dijital pazarlama planı -ki bu aynı zamanda kampanya planlamasının bir alt alanıdır- tahminlerden, şuna şu kadar olsun, buna şu...

BU HAFTA