Perşembe, Ocak 23, 2020
Ana Sayfa Pazarlama SEO Pazarlama Google Sıralama Faktörleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Google Sıralama Faktörleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Google arama sonuçları sıralaması yaparken 200’den farklı sıralama faktörü kullanmaktadır. Günümüz teknolojisinin hızla gelişmesi ile birlikte Google sıralama faktörleri de bu gelişmeye göre yeniden şekilleniyor. Bu nedenle geçen sene önemli olan sıralama faktörleri bu sene önemli olmayabiliyor ya da tam tersi bir durum söz konusu olabiliyor. Bu yazımızda en son güncellemelere göre Google sıralama faktörleri hakkında bilinmesi gereken konulara değinmeye çalıştık. Haydi başlayalım…

Google Sıralama Faktörleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Google sıralama faktörleri ile ilgili bütün sıralama faktörlerini içeren resmi bir liste yayınlamaması, sıralama faktörleri hakkında bilgi kirliliğine neden oluyor ve bazı doğru bilinen şeylerin aslında yanlış olduğunu fark etmek zaman alabiliyor.

Özellikle SEO çalışmalarının doğru yapılması ve güncel kalması için Google’ın kendi referanslarını içeren bir liste; konu hakkındaki görüşler Google resmi sayfaları ve “Kıdemli Web Yöneticileri Eğilimler Analisti” olan John Mueller’ın açıklamalarından hareketle hazırlanmıştır.

Google Sıralama Faktörleri – Alan Adı Yaşı

Alan adı yaşının büyüklüğü sıralama faktöründe büyük bir öneme sahip olduğu söylenmektedir. Ancak John Mueller sıralama faktöründe alan adı yaşının önemli olmadığını söylemektedir.

Google Sıralama Faktörleri – Alan Adındaki Anahtar Kelime Kullanımı

Alan adında sitenin anahtar kelimelerinin kullanılması yine SEO çalışmalarında önemli olduğu düşünülmektedir. Google, anahtar kelime içeren alan adları hakkında “Alan adında anahtar kelime kullanılmasının bir sıralama faktörü olması söz konusu değildirdiyor.

Google Sıralama Faktörleri – İçerik Kalitesi

Bugün hangi siteye girerseniz girin, konu hakkında uzmanlar sizlere kaliteli içerik vurgusu yapacaktır. Bu konuya bir vurgu da Google yapmaktadır. Kaliteli içeriğin Google sıralama faktörleri arasında oldukça önemli bir yeri olduğunu belirtilmektedir.

Google Sıralama Faktörleri – Güncel İçerik

Sitenin güncel olmasının sıralama faktörü açısından önemli olduğu bilinmektedir. Özellikle haber siteleri gibi sürekli yeni içerik paylaşan sitelerin sıralama faktörü açısından öncelikli hale geldiği belirtilmektedir.

Bir diğer konu ise sürekli güncellenmeyen sitelerin sıralamada olumsuz sonuçlar elde ettiği konusudur. John Mueller konu ile ilgili referans niteliği taşıyan yazıların SERP‘lerde daha iyi konumda olabileceğini ve süre kısıtının olmadığını söylüyor.

Asıl önemli konunun bir önceki maddede belirtildiği üzere, kaliteli içerikle ilgili olduğu söylenmektedir.

Google Sıralama Faktörleri – URL’de Anahtar Kelime Kullanımı

Bir yazıda vurgulanmak istenen anahtar kelimenin URL’de kullanılması, Google sıralama faktöründe etkili olduğu bilinmektedir. John Mueller da anahtar kelimelerin URL’de kullanılmasının Google sıralama faktörlerinde etkili olduğunu belirtiyor.

Google Sıralama Faktörleri
Google Sıralama Faktörleri

Google Sıralama Faktörleri – Ülke Kodu

Hitap edilen hedef kitleye göre kullanılan ülke kodunun (ccTLD) hedef bölge için daha iyi arama sonuçları elde edilmesini sağladığı düşünülmektedir. Google ccTLD kullanımının yerel hedeflemede etkili bir sıralama faktörü olduğunu doğruluyor.

Google Sıralama Faktörleri – Başlıkta Anahtar Kelime Kullanımı

Başlıkta anahtar kelime kullanmak, sayfanın bir arama sonucuyla alaka düzeyini gösteren bir sıralama faktörüdür. John Mueller başlıkta anahtar kelime kullanımının oldukça önemli bir sıralama faktörü olduğunu doğrulamaktadır.

Google Sıralama Faktörleri – Açıklamada Anahtar Kelime Kullanımı

Arama sonuçlarında hemen başlığın altında bulunan açıklama kısmında anahtar kelime kullanmanın sıralama faktörü açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Google ise açıklama kısmında anahtar kelime kullanmanın sıralama faktörü olmadığını belirtiyor.

Açıklamada anahtar kelime kullanmak bir sıralama faktörü olmasa da SEO‘da önemli bir rol oynamaktadır. Tıklanma oranını arttırmak için açıklamalarda anahtar kelime kullanmaya devam edilmelidir.

Google Sıralama Faktörleri – LSI Kullanımı

Gizli anlamsal indeksleme yöntemi olan LSI kullanımının Google’ın site içeriğini daha iyi analiz etmesini sağladığı ve sıralama faktörünü etkilediği söylenmektedir. John Muller, bu yöntemin çok eskide kaldığını ve artık kullanılmadığını söylemektedir.

Google Sıralama Faktörleri – Internal Kullanımı

Dahili bağlantı kullanımı daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmakta ve sitenin taranmasını kolaylaştırmaktadır. John Muller de bu konu hakkında “İç bağlantıdan aldığımız bağlam bizim için çok önemli” şeklinde açıklamada bulunmuştur. Dahili bağlantı kullanımı önemli bir sıralama faktörüdür diyebiliriz.

Not: Google, dahili bağlantılarını kullanarak web siteleri tarayarak genel yapı hakkında bilgi edinir ve dahili bağlantılar Google tarafından güçlü bir alaka düzeyi olarak değerlendirilmektedir.

Google Sıralama Faktörleri – H1’de Anahtar Kelime Kullanımı

H1 etiketi içerisinde anahtar kelime kullanma konusu hakkında John Mueller, bu durumun sıralama faktöründe ufak bir etkiye sahip bir durum olduğunu ancak SEO açısından önemli olduğunu belirtiyor.

Google Sıralama Faktörleri Hakkında Bilgiler
Google Sıralama Faktörleri Hakkında Bilgiler

Google Sıralama Faktörleri – Görsel Optimizasyonu

Bir site için içeriğin en önemli parçası olan görsellerin SEO’ya uygun şekilde optimize etmek önemli bir sıralama faktörü olduğu bilinmektedir. Google da görsel optimizasyonunun önemli bir sıralama ölçütü olduğunu belirtmektedir.

Google Sıralama Faktörleri – TR-IDF Kullanımı

Tam adı Term FrequencyInverse Document Frequency (Terim frekansı – ters metin frekansı) olan TR-IDF, bir yazıda geçen anahtar kelimelerin istatistiksel bir takım çalışmalar ile belirlenme yöntemini ifade etmekte olup, Google’ın içerik alaka düzeyini değerlendirmek için kullandığı bir yöntem olduğu düşünülmektedir.

Konu hakkında Google bu teknolojinin artık geride kaldığını ve Google sıralama faktörlerinde bir etkisi olmadığını belirtmektedir.

Google Sıralama Faktörleri – İçerik Uzunluğu

Uzun içeriğe sahip sitelerin sıralama faktörleri bakımından önde olduğu düşünülmektedir. John Mueller konu hakkında içerik uzunluğunun Google sıralamasında önemli olmadığını söylemiştir.

Google Sıralama Faktörleri – Kullanılabilirlik

Bir sitenin kullanılabilirliği oldukça önemli bir SEO faktörüdür. Nitekim Google da kullanıcı dostu siteleri sıralamada ön plana çıkardığını belirtmektedir.

Bu noktada Google’ın kullanıcıları rahatsız eden ve sitede gezinmeyi zorlaştıran reklamlar içeren siteleri cezalandırma eğiliminde olduğunu da belirtmiş olalım.

Google Sıralama Faktörleri – Kategorilendirme

Google kategori eşleştirmesini sıralama faktörü olarak kullanmaktadır ve kategorileri hiyerarşik bir yapıya sahip siteler Google’ın ilgili siteyi daha rahat analiz etmesine yardımcı olmakta olup önemli bir sıralama faktörüdür.

Google Sıralama Faktörleri – Site Tasarımı

Site tasarımının oldukça yüksek öneme sahip olduğu, kolay kullanım ve hızlı bir yapıya sahip olması SEO çalışmalarında ön plandadır. Nitekim John Muller‘de sitenin kolay kullanıma ve iyi bir link yapısına sahip olması bir diğer sıralama faktörüdür açıklamasını yapmaktadır.

Sıralama Faktörleri
Sıralama Faktörleri

Google Sıralama Faktörleri – HTML Hataları

Bir sitenin kodunda bulunan HTML hatalarının sıralamayı düşürdüğü söylenmektedir. Google konu hakkında HTML hatalarının bir sıralama faktörü olmadığını ancak kullanıcı deneyimi açısından dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu belirtmektedir.

Google Sıralama Faktörleri – Yapılandırılmış Veri Kullanımı

Yapılandırılmış veri (SD) kullanımının arama motorlarınca belirli bir içerik parçasının (etkinlik, organizasyon, ürün) daha kolay anlamasına yardımcı olduğu söylenmektedir. John Muller, SD kullanımının tarama konusunda işleri kolaylaştırdığını ancak bunun bir sıralama faktörü olmadığını ifade etmektedir.

Google Sıralama Faktörleri – SSL Kullanımı

Site güvenlik sertifikası olan SSL kullanımı, Google sıralama faktörlerinde önemli bir yere sahiptir. Google konu ile ilgili olarak SSL kullanılan sitelerin sıralamada ön planda olduğunu belirtmektedir.

Google Sıralama Faktörleri – Sunucu Faktörü

Hitap edilen kitlenin bulunduğu bölgedeki sunucuların kullanılması sıralamada önemli bir faktör olduğu kabul edilmektedir. Google’da konu ile ilgili olarak sunucu konumunun, arama motorlarının site içeriğinin hedeflediği kitleyi daha rahat anlamasına ve o ülke özelindeki  sonuçlara eklemesini sağlar demekte olup bu nedenle sunucunun konumu bir diğer sıralama faktörü olduğu belirtilmektedir.

Google Sıralama Faktörleri – Site Hızı

Özellikle mobilde AMP kullanımının yaygınlaşması ile birlikte Google’ın site hızına göre sıralama yaptığı kabul edilmektedir. Google, site açılış hızının kritik bir sıralama faktörü olduğunu kendi sayfasında da belirtmektedir.

Not: Günümüzde mobil kullanıcı sayısının artması ve aramaların mobilde daha fazla yapılıyor olması ile birlikte kullanıcılar 3 saniyeden daha uzun sürede yüklenen bir siteyi terk etmektedir. 

Google Sıralama Faktörleri – Mobil Uyumluluk

Bir sitenin mobil uyumu olmasının, sitenin mobil aramada sıralanmasını etkilediği kabul edilmektedir. Nitekim Google konu hakkında responsive sitelerin sıralamada önemli bir önceliğe sahip olduğunu söylemektedir.

Google Sıralamarı
Google Sıralamarı

Google Sıralama Faktörleri – AMP Kullanımı

Google’ın AMP kullanan siteleri sıralamada öne çıkardığı söylenmektedir. John Muller bu konu hakkında AMP kullanımının site kalitesini arttırdığını ancak bir sıralama faktörü olmadığını belirtmektedir.

Google Sıralama Faktörleri – Tıklama Oranları ve Sayfada Geçirilen Süre

Google’ın siteleri sıralarken tıklama oranlarına ve sayfada geçirilen süreleri dikkate alarak hareket ettiği kabul edilmektedir. Ancak konu hakkında yapılan açıklamada tıklama oranlarının ve sayfada geçirilen süre istatistiklerinin bir sıralama faktörü olmadığı söylenmektedir.

Google Sıralama Faktörleri – Pogo-Stick Faktörü

Pogo-Stick, hemen çıkma oranından (Bounce Rate) farklı olarak, bir kullanıcının sorgu sonuçlarından sonra bir siteyi ziyaret edip akabinde sorgu sayfasına geri dönmesi olarak ifade etmektedir. Bu oranın yüksek olduğu sitelerin sıralamada geride kaldıkları kabul edilmektedir ancak Google Pogo-Stick istatistiklerinin herhangi bir sıralama faktörü olmadığını belirtiyor.

Google Sıralama Faktörleri – Doğrudan Trafik

Google trafik kaynaklarında doğrudan trafik alma oranı yüksek olan sitelerin – bilinir site ön plandadır mantığı – sıralamada öncelikli olduğu düşünülmektedir. Ancak Google konu hakkında “Bir web sitesinde trafik, sıralama faktörü değildir” demektedir.

Google Sıralama Faktörleri – Kullanıcı Yorumları

Sitede bulunan pozitif, nötr ya da negatif yorumların sıralama konusunda önemli olan bir sıralama faktörü olduğu kabul edilmektedir ancak Google bu durumun bir sıralama faktörü olduğunu reddetmektedir.

Google Sıralama Faktörleri – Bağlantı Sayıları

Backlink sayısının fazlalığı Google tarafından sitenin daha otoriter bir site olmasına yardımcı olduğu ve bu sayede daha üst sıralara çıkmaya yardımcı olduğu kabul edilmektedir. Google’da bu konuda backlink konusunun en önemli sıralama faktörü olduğunu ve backlink sayısının önemli bir etken olduğunu belirtmektedir.

Google Sıralama Faktörleri – .Edu / .Gov Bağlantıları

.edu ve .gov uzantılı sitelerden alınan backlinklerin en kaliteli backlink olduğu ve sıralamada önemli bir etkisi olduğu kabul edilmektedir.

John Muller: .edu ve .gov uzantılı sitelerden alınan backlinklerin sıralama faktöründe etkili olmadığını belirtmektedir.

Google Ranking
Google Ranking

Google Sıralama Faktörleri – Dış Bağlantılar

Sitede yer verilen dış linkleri Google iyi bir davranış biçimi olarak kabul etmektedir ancak dış bağlantıların sıralama faktöründe herhangi bir etkisi yoktur.

Google Sıralama Faktörleri – 301 Yönlendirmeleri

Sitede kullanılan 301 yönlendirmelerinin site sıralamasında olumsuz bir etkiye sahip olduğu kabul etmektedir. Ancak konu hakkında 30x yönlendirmelerinin sıralama faktörünü etkilemediği söylenmiştir.

Google Sıralama Faktörleri – Nofollow Bağlantıları

Nofollow özelliği spam ile mücadelede kullanılan faydalı bir yöntemdir. Google’a bu bağlantıları dikkate alma demenin başka bir yolu olan Nofollow özelliğine yeni özellikler getirildi. Konu hakkında detaylı bilgi için “Google’dan Yeni Nofollow Bağlantı Özellikleri adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Özetle yeni güncelleme sonrasında ilerleyen süreçte yapılacak açıklamalar ile durumun netleşmesi beklenmektedir. Şu an için nofollow özellikleri sıralamayı etkiliyor ya da etkilemiyor diyemiyoruz.

Özetleyecek olursak, SEO çalışmaları sitenin organik arama sonuçlarında ön planda kalmasını sağlama çabasıdır ve aslında Google sıralama faktörlerini bilerek bu alanlarda düzenleme ve geliştirme çalışmalarıdır. SEO çalışmalarının güncel kalması ve başarı sağlaması için Google sıralama faktörleri konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olmak, sürekli araştırma yapmak ve taze bilgileri hızlıca hayata geçirmek oldukça önemlidir.

Son olarak Google sıralama faktörleri hakkındaki doğru ve yanlış bilgileri bir arada incelemek isterseniz aşağıdaki görsele göz atabilirsiniz.

Google Sıralama Faktörleri - Doğrular ve Yanlışlar
Google Sıralama Faktörleri – Doğrular ve Yanlışlar

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2019 İçerik Pazarlama İstatistikleri

2019 İçerik Pazarlama İstatistiklerini inceleyerek, pazarlama stratejinizi mükemmel hale getirebilirsiniz. Hubspot tarafından hazırlanan 2019 İçerik Pazarlama istatistiklerine göre; Pazarlamacıların %55'i blog içeriklerinin önde gelen pazarlama yöntemi...

Google Adwords (Ads) Çalışma Mantığını Anlamak

Google Adwords'ün (Ads) Çalışma Mantığı Şirketi olan insanlar biraz para kazanmaya başlar başlamaz, hemen farklı alanda yatırım yapma hakkında konuşmaya başlarlar. Tamamen yanlış bir tutum olduğu...

3 Adımda Google Adwords’te (Ads) Kampanya Oluşturma – Resimli Anlatım

Google Adwords'te (Ads) Kampanya Oluşturma Dijital pazarlama artık vazgeçilmez uzmanlık alanlarından birisi haline gelmeye başlıyor. Büyümek ve rekabet gücünüzü sürdürebilmek için her gün yüz binlerce hatta...

AdWords Express Nedir? – Nasıl Kullanılır? – Video Anlatım

AdWords Express Nedir? - Nasıl Kullanılır? Google Adwords Express, adwords'teki yüksek teknik bilgi ve nispeten karışık panele gerek kalmadan, basit bir şekilde firmaların Google'da reklam...

Web Site Trafiği Öğrenme Yöntemi – 3 Alternatif

WEB SİTE TRAFİĞİ ÖĞRENME YÖNTEMLERİ Dijital pazarlamada gerek kendi web siteniz gerek rakip sitelerin aldığı trafiği görmek için üç farklı web sitesi trafik sorgulama yöntemini...

BU HAFTA