Google Analytics’te Hedef Oluşturma – Resimli Anlatım

Sitemiz için hedefler oluşturmak ve hedef dönüşümlerini izlemek sitemizin amaçlarına uygun çalışıp çalışmadığını izlemenin en iyi yoludur.

0
Google Analytics Hedefleme

Google Analytics’te Hedef Oluşturma

Sitemiz için hedefler oluşturmak ve hedef dönüşümlerini izlemek sitemizin amaçlarına uygun çalışıp çalışmadığını izlemenin en iyi yoludur. Peki o zaman google analytics‘te hedef nedir? Google Analytics’te hedef, firmamızla, web sitemizle…vb ilgili önemli bir aktiviteyi veya  bir etkileşim ifade eder. Google Analytics’te şablon hedefler aşağıdaki gibidir:

GELİR
EDİNME
SORGU
ETKİLEŞİM
Esasında Google analytics’te 4 Tür hedef vardır:
  1. URL Konum Hedefi
  2. Sitede Geçirilen Süre Hedefi
  3. Ziyaret Başına Sayfa Sayısı
  4. Etkinlik

1. URL Konum Hedefi

Kullanıcılar herhangi bir aktiviteyi tamamladıkları zaman belirli bir sayfaya ulaşır. Örneğin bir siteye üye olduktan sonra kaydolduğunuz için teşekkürler sayfası iyi bir URL Konum hedefidir.

Satın alma veya bağış yapma durumlarında ise fatura özet sayfası veya bağış teşekkür sayfası aslında bir hedef sayfasıdır. S

2. Sitede Geçirilen Süre Hedefi

Ziyaretçiler belirlediğimiz bir süre veya daha çok veya pek kullanılmasa da daha az bir süre sitemizi ziyaret ettiklerinde süre hedefi gerçekleşmiş olur.

3. Ziyaret Başına Sayfa Sayısı Hedefi

Ziyaret başına sayfa sayısı hedefinde ise web sitemizde belirlediğimiz sayıda sayfa gösterimi yapıldığında hedefi gerçekleştirmiş oluruz.

BENZER:  Google Analytiycs SEO Raporları - Bir Tık ile Şablonları Yükle

4. Etkinlik Hedefi

Etkinlik hedefinde de video oynatma, reklam tıklama gibi etkinlik olarak tanımlanan bir işlem gerçekleştirildiğinde hedef gerçekleştirilmiş olur.

Şimdi resimli olarak google analytics’te hedef nasıl oluşturulur resimli olarak göstermeye çalışalım.
Adım 1. 
Google Analytics panelinden “Yönetici” menüsüne tıklıyoruz.
Google Analytics Paneli
Adım 2. 
Google Analytics Yönetici panelinde, görünümün altındaki “Hedefler” menüsüne tıklıyoruz.
Google Analytics Yönetici Paneli
Adım 3. 
Karşımıza kırmızı renkli bir “+YENİ HEDEF” butonu çıkacak. Şimdi de bu butona tıklıyoruz.
Google Analytics Yeni Hedef Butonu
Adım 4. 
Şimdi karşımıza 3 aşamalı bir süreç çıkacak. İlk olarak Hedef Oluşturma aşamasını geçmemiz gerekiyor. Bu aşmada google analytics bize bazı hedef şablonları sunuyor. İster bu şablonlardan birisini seçeriz, istersek özel bir hedef oluşturabiliriz.
Google Analytics Hedef Şablonları
Adım 5. 
Şimdi ikinci aşamadayız. Bu aşamada hedefimize bir isim veriyor ve hedefimiz için bir tür seçiyoruz. Bu türlerle ilgili açıklamayı yukarıda yapmıştık.
Google Analytics Hedef Türleri
Adım 6. 
3. aşamada ise hedef ayrıntıları yer alıyor. Bu aşamada örneğin bir STK isek, teşekkür sayfamızın URL’ini resimde kırmızı ile gösterilen yere yapıştırıyoruz. Ardından her bir hedefe bir değer atamak istiyorsak, butonu aktif hale getirerek her dönüşüme bir değer atayabiliriz.
Google Analytics Hedef Ayrıntıları
Kaydet dediğimizde artık hedefimiz oluşmuş olacak. Bundan sonra size kalan süreci takip etmek.
PAYLAŞ
Önceki İçerikFacebook Platformuna WhatsApp Tuşu Geliyor
Sonraki İçerikEndüstri 4.0, Nesnelerin İnterneti (IoT) veya 4. Sanayi Devrimi
Konvansiyonel ve dijital medya kampanyalarının planlanması ve icra edilmesi üzerine çalışan ve https://dijilopedi.com'un kurucularından olan Cengizhan SALİH, dijital pazarlama özelinde SEO, AdWords, PPC, Analytics ve Sosyal Medya Reklamları konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz