Pazar, Şubat 23, 2020
Ana Sayfa Pazarlama SEO Pazarlama Google Analytics'e Rakip 20 Web Site Analiz Aracı

Google Analytics’e Rakip 20 Web Site Analiz Aracı

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), arama motorlarında yapılan aramalarda siteleri ön sıralara çıkarmak için tasarlanmış onlarca tekniği içeren çok yönlü bir çalışmadır.

Peki yapılan SEO çalışmaları ne derece başarılı? Bu sorunun cevabı web analiz araçlarında saklıdır. Bu yazımızda 23 farklı web site analiz aracını sizler için derledik. Haydi başlayalım…

Web Site Analizi Nedir?

Web Site Analizi, web sitesindeki ziyaretçilerin davranış biçimlerini/alışkanlıklarını analiz etme ve site performansıyla ilgili verilerin toplanması sürecidir.

Web site analizinin birden farklı yöntemi bulunmaktadır. En yaygın yöntem web site analiz araçlarının kullanılmasıdır.

Web Site Analiz Araçlarının Faydaları

Web Site Analizi Araçları, web sitesi analizini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Asıl amaç, site performansıyla ilgili verileri elde etmek ve etkili bir şekilde sunmaktır.

İyi bir web site analizi aracı size aşağıdaki bilgilerin tamamını verecektir:

  • Belirli tarihler arasında sitenin elde ettiği ziyaretler ve bu kullanıcıların eski veya yeni bir ziyaretçi olup olmadığını gösterir.
  • Sitenin elde ettiği görüntülenme sayısını ve en çok hangi sayfaların/ürünlerin ön planda olduğu bilgisini verir.
  • Backlink çalışmalarınızda hangi sitelerin size trafik sağladığı ve dönüşümlerinizi arttırdığı bilgisini verir.
  • Sunduğu veriler ile hangi SEO/SEM yöntemlerinin etkili olduğunu ve zayıf kalan sayfaları/ürünleri geliştirmenize ve yeni sayfaları daha iyi planlamanıza yardımcı olur.
  • Siteniz için yapmayı düşündünüz çalışmaları planlama sürecinde hangi stratejinin sizin için en daha iyi olduğunu belirlemenizi sağlar.

Bir diğer önemli nokta Google Analytics’in sunduğu verilerin doğruluğunun teyit edilmesi, JavaScript kodu ile ilgili yaşanan ölçümleme sorunları ve ihtiyaç duyulan tüm verilere ulaşılamaması gibi nedenlerden dolayı farklı web site analiz araçlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Sıra geldi web site analiz araçlarını tanıtmaya…

  1. Adobe Analytics

Web Site Analiz Aracı - Adobe Analytics
Web Site Analiz Aracı – Adobe Analytics

Adobe Analytics kullandığı dinamik bir etiket yönetim sistemi ile diğer web site analiz araçlarından ayrılmaktadır. Bunun yanı sıra gerçek zamanlı site analizi, sosyal medya üzerinden gelen mobil kullanıcıların analizleri konusunda oldukça faydalı bilgiler sunmaktadır. Aylık $5000 gibi ciddi bir maliyeti olduğunu da kullanmak isteyenlere iletmiş olalım.

2. Angelfish Actual Metrics

Web Site Analiz Aracı - Angelfish Actual Metrics
Web Site Analiz Aracı – Angelfish Actual Metrics

Angelfish Actual Metrics, ziyaretçilerin sitenizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair istatistikleri görüntülemek için tasarlanmıştır. Web tabanlı uygulamalar kullanıyorsanız, Angelfish bu platformlarda da kullanıcı etkinliğini izlemenize yardımcı olur.

Sosyal medya yönlendirmelerini çok iyi analiz etmektedir. Ayrıca, gizli ziyaretçilerle (GA kodunun çalışmasını engelleyen kullanıcı) ilgili verileri de kullanıcılarına sunmaktadır. Bunu yanı sıra ziyaretçilerin tıklama şeması ile de kullanıcıların davranış eğilimlerini göstermektedir. Bu sayede reklamverenler tam olarak hangi backlink ve reklamların en çok görüntülenme elde ettiğini öğrenebilmektedir.

Son olarak sitenizdeki kırık linkler veya sitenizde oluşan bant genişliği hataları da raporlanmaktadır. Bu araç, Adobe Analytics’e göre daha ucuz bir alternatiftir. Yıllık maliyet $1.295’dan başlamaktadır.

3. AT İnternet

Web Site Analiz Aracı - AT İnternet
Web Site Analiz Aracı – AT İnternet

AT Internet web site verilerinin görüntülemesini, analiz edilmesini kolaylaştıran diğer bir web site analizi aracıdır.

Sitede gezinme bilgileri, trafik raporları, ziyaretçilerin sitenize ulaşmak için kullandıkları kaynakları, kullandıkları cihazın türü ve coğrafi konumlarının neler olduğu gösterir. Ayrıca, site ziyaretçilerinizin zengin medya içeriği kullanma şeklini de ölçmektedir.

Site performansı ve çalışma süresi de izlenir ve pazarlama kampanyalarının nasıl performans gösterdiğine ilişkin raporlama yapmaktadır.

Site sıcaklık haritası bilgilerini de sunmakla birlikte İnternet’in davranış analizine odaklanması, özellikle hedef kitle tanımlamalarında oldukça faydalıdır.

 Aylık bazda maliyeti €355’dur.

4. AWStats

Web Site Analiz Aracı - AWStats
Web Site Analiz Aracı – AWStats

En iyi web site analiz araçlarından biri olarak kabul edilen AWStats, ziyaretçileri kullandıkları tarayıcı ve IP adresine göre tanımlar. Yalnızca gerçek ziyaretçilerin kaydedildiği ve GoogleBot gibi robotların ziyaretçi sayılmadığı raporlar sunar.

Ancak AWStats beklenin altında bir performans göstermekte olup kullanıcıların siteyle nasıl etkileşimde bulunduğunu tam olarak ölçememektedir. Ancak ücretsiz kullanıma sahip olduğunu düşünürsek, AWStats, Google Analytics‘e uygun bir alternatiftir.

5. BBClone

Web Site Analiz Aracı - BBClone
Web Site Analiz Aracı – BBClone

BBClone, Google Analytics’e alternatif ücretsiz bir web site analiz aracıdır.

BBClone, ziyaretçiler ile ilgili detaylı veri toplayarak işletim sistemlerini (OS), IP Adresini ve kullandıkları tarayıcıyı içeren rapor sunar.

Ziyaretçilerin hangi sayfayı/sayfaları görüntülediklerini, ne zaman ve ne kadar sitede aktif olduklarını gösterir. Ayrıca, o ziyaretçinin sitenizi ne kadar ziyaret ettiği bilgisini de sunmaktadır.

Ziyaretçi sitenize arama motoru üzerinden geldiyse tam olarak hangi anahtar kelimeyi kullandığı bilgisi de elde edilebilmektedir. Bu bilgileri bir araya getirdiğinizde, kullanıcılarınızın kimler olduğunu ve çevrimiçi nasıl davrandıklarını – özellikle de sitenizle nasıl etkileşime girdiklerini – görebilirsiniz.

6. Chartbeat

Web Site Analiz Aracı - Chartbeat
Web Site Analiz Aracı – Chartbeat

Editörlerin işine daha çok yarayacak bir web site analiz aracı olan Chartbeat kullanıcılarınızın içeriğiniz ile nasıl etkileşimde bulunduğuna ve sayfalarınızı nasıl geldiklerine ilişkin veriler sunar.

Ayrıca trafik artışları, bant genişliği ile ilgili anormal durumlarda ve sunucu kesintisi ile ilgili sorunlar yaşandığında Chartbeat mail yolu ile kullanıcılara bildirim gönderir.

Ayda $9,95’dan başlayan Chartbeat, Google Analytics için uygun fiyatlı bir alternatiftir.

7. Clicky

Web Site Analiz Aracı - Clicky
Web Site Analiz Aracı – Clicky

Clicky, mevcut en popüler web site analiz araçlarından biri. Clicky, rakiplerinin aksine gerçek zamanlı güncellemeler sunmaktadır.

Tıpkı BBClone gibi, Clicky, sitenize arama motoru üzerinden gelen kullanıcıların hangi anahtar kelimeleri kullandığını gösteren rapor sunmaktadır.

Dikkati çeken diğer özelliği ise Twitter etiketlerini, anahtar kelimelerini ve retweet’leri içeren verileri sunmasıdır.

Son olara siteniz günde 3000’den fazla görüntüleme oluşturana kadar ücretsiz kullanabilirsiniz.

8. CoreMetrics

Web Site Analiz Aracı - CoreMetrics
Web Site Analiz Aracı – CoreMetrics

CoreMetrics, özellikle E- Ticaret sitesi sahipleri için oldukça faydalı bir web site analiz aracı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dönüşümle sonuçlanmamış alışveriş adımları hakkında kapsamlı bir rapor sunması en önemli özelliğidir. Yaklaşık $5.000’dan başlayan bir fiyat aralığı ile bulunduğunu da belirtmiş olalım.

9. Crazy Egg

Web Site Analiz Aracı - Crazy Egg
Web Site Analiz Aracı – Crazy Egg

Crazy Egg, Google Analytics‘in sunduğu verilerin yanı sıra alternatif olarak bir ısı haritası  ve geçiş raporu sunmaktadır.

Isı haritaları ile site ile kullanıcıların nasıl etkileşimde bulunduklarına dair görsel bir rapor sunar. Ayrıca bu raporda verileri anahtar kelime, coğrafi konum, saat, yönlendirme kaynağı ve diğer birçok seçeneğe göre segmentlere ayırmanıza olanak tanır.

Geçiş raporu ise ziyaretçilerin sitenizdeki bir yazıyı okurken diğer yazıya geçmeden önce yazının tamamını okuyup okumadığını göstermektedir. Bu özellikle biz ve bizim gibi bloglar için oldukça faydalı bir veridir.

Aylık $9 – $99 arasında maliyeti bulunmaktadır.

10. ETracker

Web Site Analiz Aracı - ETracker
Web Site Analiz Aracı – ETracker

eTracker de Crazy Egg ile aynı özelliklere sahiptir. Aynı zamanda bir web analiz aracı olmakla birlikte Google Adwords ile entegreli çalışmaktadır.

Google Adwords ile entegreli çalışması aynı zamanda tıklama sahtekarlığı özelliğini de ön plana çıkarmaktadır. eTracker tıklama sahtekarlığı gibi şüpheli ziyaretleri kaydetmez ve bu gibi durumlarda bildirim oluşturmaktadır.

Aylık maliyet: $851

Not: Isı haritası gibi oldukça faydalı rapor veren bir araç kullanarak sitenizdeki zayıf noktaları belirleyebilir ve hangi bölümlerin daha çok trafik sağladığını görebilir, zayıf kalan bölümler üzerine yoğunlaşabilirsiniz. 

11. FoxMetrics

Web Site Analiz Aracı - FoxMetrics
Web Site Analiz Aracı – FoxMetrics

FoxMetrics, verileri ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmenizi sağlayan bir web site analiz aracıdır.

FoxMetrics dönüşüm hunileri, ziyaretçi özelinde giriş/çıkış bilgileri bilgileri sunmakta olup haber bülteni takibi gibi imkanlar sunmaktadır. Üçüncü parti yazılımlarla ile entegreli çalışabildiğini de belirtmiş olalım.

Aylık Maliyet: $499

12. Gauges

Web Site Analiz Aracı - Gauges
Web Site Analiz Aracı – Gauges

Gauges sitenin ne kadar trafik oluşturduğunu ve ziyaretlerin nasıl gerçekleştiğini raporlamaktadır. Özellikle anahtar kelime ve yönlendirme kaynaklarının analizi için faydalı bilgiler sunmaktadır. Diğer bir özellik ise siteye gelen ziyaretçilerin site içi gezinme raporudur. Bu sayede ziyaretçilerin sitede diğer sayfalara geçip geçmedikleri, içeriğinizde yer alan hyperlinklere tıklayıp tıklamadığını takip edebilirsiniz.

Aylık Maliyet: $6 – $48

13. GoingUp

Web Site Analiz Aracı - GoingUp
Web Site Analiz Aracı – GoingUp

GoingUp,  ziyaret, satış ve dönüşüm oranlarının takibi açısından faydalı bir web site analiz aracıdır.

Ücretsiz kullanıma sahip olması, tüm trafik trendlerinin kapsamlı bir şekilde analiz edilmesi ve topladığı verileri ısı haritası olarak sunması ve ziyaretçilerin web sitesindeki ögelerle nasıl etkileşimde bulunduğu gibi bilgiler sunması diğer özellikleri arasındadır.

Önemli bir diğer nokta ise analiz edilecek web site sayısında herhangi bir sınırlama yoktur, yani rakip analizi için de kullanılabilmektedir.

14. GoSquared

Web Site Analiz Aracı - GoSquared
Web Site Analiz Aracı – GoSquared

GoSquared, gerçek zamanlı analiz raporları, trafik artışları ve sosyal medya eğilimleri ve bir ziyaretçinin sitenizde ne kadar vakit geçirdiği gibi bilgiler sunar ve bildirim gönderir.

GoSquared’in diğer web site analiz araçlarından farkı ise canlı sohbet özelliğidir. Bu özellik sayesinde sitede ziyaretçilerin canlı sohbet portalı açmak için kullanabilecekleri bir widget oluşturulur. E-ticaret sitesi sahiplerine duyurlur 🙂

Aylık Maliyet: $29 -$249

15. Histats

Web Site Analiz Aracı - Histats
Web Site Analiz Aracı – Histats

Yine hem kendi siteniz hem de rakip sitelerin analizini sağlayacak diğer bir web site analiz aracı olan Histats, hangi sayfaların ziyaret edildiği ve yönlendirme kaynakları ile ilgili gerçek zamanlı bilgiler sunmaktadır.

16. Hubspot

Web Site Analiz Aracı - Hubspot
Web Site Analiz Aracı – Hubspot

Site analizlerinin yanında sosyal medya ve diğer pazarlama araçları ile ilgili raporlar sunan Hubspot, pazarlama faaliyetlerinizin başarısı, organik arama sonuçları, site performans analizi, açılış sayfaları ile ilgili öneriler gibi faydalı bilgiler sunmaktadır.

Aylık Maliyet: $200

17. Mint

Web Site Analiz Aracı - Mint
Web Site Analiz Aracı – Mint

Web site analiz araçlarından biri olan Mint, en popüler ve en son görüntülenen içeriğin ne olduğunu göstermesi ile diğer web site analiz araçlarından ayrılmaktadır. Ayrıca, her bir öge için abonelikleri, eğilimleri ve tıklama oranlarını izleyen özelliği de dikkat çekmektedir.

18. Open Web Analytics

Site-Analiz-Aracı-Open-Web-Analytics
Site-Analiz-Aracı-Open-Web-Analytics

Genel istatistiklerin yanı sıra ısı haritaları da sunan Open Web Analytics’in başlangıç ​​kurulumu ve yapılandırması (PHP tabanlı) oldukça karmaşık olsa da, Google Analytics‘te bulunan özelliklerinin tümünü içinde barındırır. Açık kaynak olarak, esnek bir araçtır ve istediğiniz kadar özellik ekleyebilir ve kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda düzenleyebilirsiniz.

19. Piwik

Web Site Analiz Aracı - Piwik
Web Site Analiz Aracı – Piwik

Piwik, PHP ve MySQL ile çalışan açık kaynak kodlu bir web site analiz aracıdır.

Diğer web site analiz araçları ile aynı bilgileri sunan Piwik ayrıca güvenlik duvarınıza gitmeden trafiği, URL’leri ve IP adreslerini engelleme özelliği sunmaktadır. İstemediğiniz kullanıcıların sitenize yeniden erişmesini engelleyebilirsiniz.

20. StatCounter

Web Site Analiz Aracı - StatCounter
Web Site Analiz Aracı – StatCounter

StatCounter, ziyaretçiler ile ilgili sunduğu genel istatistiklerin yanı sıra, siteye girilen ilk sayfa ile çıkılan son sayfa ve yönlendirenlerin sitenize ilk olarak hangi siteye yönlendirdiğini göstermektedir.

StatCounter’ı ücretsiz bir web site analiz aracı olarak tanımlayabiliriz. (Günde 9.000 sayfa görüntülemeye kadar)

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Adwords (Ads) Çalışma Mantığını Anlamak

Google Adwords'ün (Ads) Çalışma Mantığı Şirketi olan insanlar biraz para kazanmaya başlar başlamaz, hemen farklı alanda yatırım yapma hakkında konuşmaya başlarlar. Tamamen yanlış bir tutum olduğu...

Dijital Reklam Harcamaları İlk Çeyrekte Rekor Kırdı

Dijital Reklam Harcamaları İlk Çeyrekte Rekor Kırdı IAB tarafından hazırlanan İnternet Reklam Yatırımları Raporu'nun yayınlanması ile birlikte 2018 yılının ilk çeyreğinde dijital reklam harcamalarının nasıl...

Dijital Pazarlama Stratejisi

Dijital Pazarlama Stratejisi İnternetin hızlı gelişimi sayesinde reklamcılık, günümüzde dijital ve fiziksel medyanın birlikte yürütüldüğü karma bir model haline gelmiştir. Birçok firma artık dijital pazarlama...

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti Günümüzde İnternet ve sosyal medya kullanımının artması ile birlikte markalar reklamlarını bu alana kaydırmakla birlikte televizyon reklamları dijital reklamların...

Dijital Reklam Dünyası

Dijital Reklam Dünyası İnternetin hızlı bir şekilde gelişmesi birçok yeniliği beraberinde getirdi. Dijital Çağ’da internetin girmediği bir alandan söz edemez olduk. Tabi bu gelişmeler, özellikle...

BU HAFTA