Perşembe, Kasım 14, 2019
Ana Sayfa Dijital Araçlar Google Analytics Google Analytics Özel Rapor Oluşturma

Google Analytics Özel Rapor Oluşturma

Google Analytics üzerinden kampanya raporları hazırlarken, raporları özelleştirmek için filtreler kullanılmakta ve bu sayede raporlar özelleştirilebilmektedir. Filtreler ayrıca raporlarımızı daha kolay okunacak şekilde basitleştirmemizi sağlar.

Google Analytics’te Özel Rapor Oluşturma

Google Analytics üzerinden kampanya raporları hazırlarken, raporları özelleştirmek için filtreler kullanılmakta ve bu sayede raporlar özelleştirilebilmektedir. Filtreler ayrıca raporlarımızı daha kolay okunacak şekilde basitleştirmemizi sağlar.

Örneğin;

 • Şirket içerisinde personelin oluşturduğu trafik hariç bırakılabilir
 • Bir kullanıcı veya profilin bazı verilerine erişim engelleyebilir
 • Verileri segment edebilirsiniz

Google Analytics de önceden tanımlı ve özel olmak üzere iki farklı filtre bulunmaktadır. Bu filtreler google analytics özel rapor oluşturma hususunda kesinlikle bilinmeli ve iyi anlaşılmalıdır.

Google Analytics Rapor Oluşturma
Google Analytics Filtreler

google analytics rapor oluşturma
Google Analytics Filtreler

Verilere filtre uygulandığında tekrar ham veriyi elde etmek mümkün değildir. Bu nedenle filtre koyulmamış ham veriler de sistemde bulunmalıdır.

Google Analytics de önceden tanımlı 4 farklı filtre bulunmaktadır.

 • ISS Alanından Gelen Trafiği Hariç Tut: ISS alanından gelen bölümüne yazılan domainden gelen trafiği hariç bırakmaktadır.
 • IP Adresinden Gelen Trafiği Hariç Tut: IP bölümüne girilecek adresten gelen trafiği hariç tutmaktadır.
 • Alt Dizinlere Giden Trafiği Ekle: Profilimizin sadece sitemizde bulunan bir alt dizine giden trafiği raporlamasını sağlar.
 • Ana Makine Adı Trafiğini Hariç Tut: Ana makine adı bölümüne yazılan domainden gelen trafiği hariç bırakmaktadır.

google analytics rapor oluşturma

Google Analytics’de Özel Filtreler Nasıl Oluşturulur?

Google Analytics üzerinde önceden oluşturulmuş filtrelerin yanında özel filtreler de oluşturulabilmektedir.

Bu sekmede “Filtre Alanı” seçeneğinde 10 bölümden oluşan 71 adet filtre alanı bulunmaktadır.

Google Analytics Özel Filtre Tipleri Nelerdir?

 • Hariç Tut Filtresi
 • Dahil Et Filtresi
 • Büyük/Küçük Harf Filtresi
 • Ara ve Değiştir Filtresi
 • Gelişmiş Filtresi

Google Analytics Raporlama
Google Analytics Filtreler

Yukarıdaki bilgilerden yararlanarak gerekli filtre işlemlerini uygulayabiliriz. Bu sayede  sadeleştirilmiş Google Analytics özel kampanya raporları oluşturarak daha güvenilir  ve kaliteli raporlama yapabilirsiniz.

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Adımda Google Adwords’te (Ads) Kampanya Oluşturma – Resimli Anlatım

Google Adwords'te (Ads) Kampanya Oluşturma Dijital pazarlama artık vazgeçilmez uzmanlık alanlarından birisi haline gelmeye başlıyor. Büyümek ve rekabet gücünüzü sürdürebilmek için her gün yüz binlerce hatta...

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti Günümüzde İnternet ve sosyal medya kullanımının artması ile birlikte markalar reklamlarını bu alana kaydırmakla birlikte televizyon reklamları dijital reklamların...

Kaliteli İçerik Oluşturmak için 7 Ücretsiz Araç

Kaliteli İçerik Oluşturma Araçları Bildiğiniz gibi içerik, bir web sitesi için damardaki kan gibi önemlidir. Kaliteli ve özgün içerik web sitesine can verir, kalite katar. Esasında bloğunuzun...

Dijital Pazarlamada Matematiksel Modelleme

Dijital Pazarlamada Matematiksel Modelleme İyi bir dijital pazarlama planı -ki bu aynı zamanda kampanya planlamasının bir alt alanıdır- tahminlerden, şuna şu kadar olsun, buna şu...

Müşteri Sadakati Nasıl Elde Edilir?

Etkili ve başarılı bir dijital pazarlama stratejisi belirleyip uygulamaya aldınız diyelim. Hedefleriniz doğrultusunda gerekli çalışmaları yaptınız ve başarılı bir kampanya yönetimi sonrasında neye odaklanmanız...

BU HAFTA