Google AdWords Yerini Google Ads’e Bırakıyor

2
Google AdWords Gidiyor Google Ads Geliyor

Google 2000 yılında devreye aldığı reklamcılık sistemi olan Google AdWords‘ün fişini çekiyor. Gelirlerinin %90’ından fazlasını elde ettiği Google AdWords‘ün yerine kullanılacak sistemin adı Google Ads.

Google esasında karmaşık yapıda olan reklam sistemine düzenleme kararı aldı. Konu ile ilgili geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Google reklam sorumlusu kıdemli başkan yardımcısı Sridhar Ramaswamy bu değişikliğin asıl nedeninin düzenli olarak gelen geribildirimler nedeni ile olduğunu söyledi.

Google AdWords
Google AdWords

İlk bakışta sadece isim değişikliği gibi görünen yeni sistemin işleri daha basitleştireceğini sizlere aktarmış olalım. Yine Google AdWords gibi Google Ads üzerinden Google ve iş ortağı tüm dijital alanlarda reklam verilebilecek. Ayrıca Google Ads sisteminde yapay zeka yazılımlarının da desteğini aldığı Smart Campaigns isimli bir hizmeti de denemeye aldı. Ana kampanyanızın başarı kriterini belirlediğiniz zaman akıllı reklamlar, yapay zeka sayesinde reklamverenlere yönlendirmelerde bulunacak. Yapay zeka ile önceki reklam kampanyalarındaki düzenleri tanıyarak reklamverenlere en uygun seçenekleri sunacak. İsteyen reklamveren bu seçenekleri yeni kampanyalarında otomatik olarak yükleyebilecek.

Google Marketing Platform

Google’ın üzerinde çalıştığı ikinci marka ise DoubleClick Digital Marketing. İlerleyen günlerde bu hizmet Google Analytics 360 ile birleştirilecek ve bu yeni sisteme ise Google Marketing Platform ismi verilecek. Google Marketing Platform sisteminin alt bileşenlerini ise DoubleClick Bid Manager, Campaign Manager, Studio ve Audience Center

Google Marketing Platform performans ve ölçümleme hizmetinin birlikte çalışmasını sağlayacak. Böylelikle kullanıcılar tek bir platform üzerinden tüm Google reklam araçlarını ve diğer detaylara ulaşabilecekler.

Google DoubleClick
Google DoubleClick

Google’ın üçüncü markası ise Google Ad ManagerGoogle Ad Manager, Google’ın yayıncılara para kazandırdığı araçları olan DoubleClick Ad Exchange ve DoubleClick for Publishers hizmetinin birleşmesinden oluşuyor. Ayrıca yapılan açıklamada bu iki ürünün birleştirilmesi 3 yıllık bir çalışmanın neticesinde elde edildiği belirtildi. ani kullanılacak olan bu yeni marka 3 yıllık bir emeğin ürünü diyebiliriz.

BENZER:  Facebook Yakında Zengin ya da Fakir Olup Olmadığını Söyleyebilir

Temmuz ayı itibariyle bu yeni markalaşma sürecinin sonunda herhangi bir eğitim ihtiyacının oluşmayacağı, ufak bazı değişikliklerle birlikte genel fonksiyonların aynı olacağı belirtiliyor. Süreç tamamlandığında ise kullanıcıları derli toplu bir reklamcılık platformu bekliyor.

PAYLAŞ
Önceki İçerikGoogle Asistan Türkiye’de İlk Adımı Attı
Sonraki İçerikGoogle One Kullanıma Sunuldu
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz