Google AdWords (Ads) Video Reklam Optimizasyonu

0
adwors video reklam kampanyaları

Google AdWords (Ads) Video Reklam Optimizasyonu

Video reklamlar potansiyel müşterilerle iletişim kurmak için etkili bir yoldur. Video reklam yayınlamadan önce şu iki hususa dikkat etmeniz gerekli: Reklamların gösterileceği hedef kitleyi doğru seçmek ve işletmemizi ve verdiğimiz hizmeti dikkat çekici bir şekilde ifade etmek şeklinde özetleyebilirim.

Bildiğiniz üzere TV reklamları bilinirlik açısından kritik bir öneme sahiptir. Fakat TV reklamlarında spesifik hedefleme yapılamaması ve performans analizinin zor olması nedeni ile bu reklamların yerini dijital platforma bırakması, video reklamların önemini son derece arttırmıştır. Artık bir çok marka TV reklamlarına ayırdığı payı video reklamlarında kullanmakla en az maliyetle TV reklamlarına göre daha yüksek bir dönüşüm elde etmektedir.

Video reklamlar Youtube ve Google görüntülü reklam ağlarında gösterilir. Bir müzik dinlerken ya da internette gezerken video reklamlara denk gelmeyenimiz yoktur.  Hani şu 5 saniye sonra atla dediğimiz reklamlar 🙂 Teknik açıdan video reklamlarda maliyet izleyici reklamın 30 saniyesini(30 saniyeden az bir reklam için tamamı) izlediğinde oluşmaktadır. Kullanıcı reklamı atladığında herhangi bir maliyet ödenmemektedir. Aynı şekilde video etkileşimleri de maliyetlendirilmektedir. Bu etkileşimleri web sitelerine ziyaret çekmek için yapılan tıklamalar, harekete geçirici mesajlar ve bannerlara yapılan tıklamalar oluşturmaktadır.

Kullanıcılar reklamlarımızı 5 saniye içerisinde atlayabileceği için bu süre zarfında dikkat çekici, ilgi uyandıracak bir video tasarlamanız gerekiyor. E ticaret siteleri için en çok izlenen reklam çeşitleri ürün tanıtımı, nasıl yapılır videoları ve müşteri yorum videolarıdır. Videolarda özel teklif ya da indirim gibi seçenekler dönüşümleri arttırıcı bir etkiye sahip olduğuna da belirtmiş olalım.

Diğer bir konu ise video reklam pazarlamasında hedefleme seçenekleri oldukça detaylıdır. Demografik hedefleme, ilgi alanı, anahtar kelime hedefleme ve konuya göre( x konularla ilgili videolarda reklamımı göster) hedefleme yapılabilmektedir.

BENZER:  Dijital Reklam Harcamaları İlk Çeyrekte Rekor Kırdı

Video Reklam Modeli

TrueView Reklam olarak adlandırılan video reklam modeli, reklam videonuz ile ilgilenen kullanıcılar ile iletişim kurmanızı sağlayan video reklam türüdür. En önemli nokta aylık 800 milyon izleyiciye sahip Youtube’da TrueView formatındaki etkileşim diğer formatların 4 katıdır. Youtube’da bu formatta reklam yayınlayan bir firma ortalama %20 civarında bir artış elde etmiştir.

Video kampanyası oluşturulduğunda Youtube’da teklifler görüntülenme başına maliyet olarak ödenir. Video görüntülenmesi başına ödenecek maliyeti reklamveren belirlemektedir. TrueView reklamları metin veya resim içermez. Görüntüleme Başına Maliyet ve Hedef EBM teklif stratejileri ile desteklenir.

Video Reklamlarını Optimize Etme

  • Mobil cihazların reklam çalışmalarında hedeflenmesi oldukça faydalıdır.
  • Birden çok video reklamı kullanarak en iyi performansı veren video belirlenmelidir.
  • Reklam seyredilmeye başlanmadan önce ekranda çıkan video resmi oldukça kritiktir. Aynı zamanda farklı reklam metinleri de performans analizi için kritik bir öneme sahiptir.
  • GBM düşürmek için hedefleme genişletilmelidir. Sadece video ile ilgilenen kullanıcılara maliyet ödeneceği için hedefin genişletilmesinde bir mahsur yoktur.
  • Performansa göre platform hedeflemesi(masaüstü-mobil), yayınlama yöntemi(standart-hızlandırılmış) ve reklam rotasyonları revize edilebilir.
  • Görüntülenme oranı arttıkça GBM düşecektir. Ancak kısa reklamlar daha yüksek görüntülenmeye sahiptir. Youtube’de 45 saniyeden sonra izleme oranı düşüş gösterdiği bilgisini de siz değerli okuyuculara aktarmış olalım.

 

PAYLAŞ
Sonraki İçerikTanıtım Yazısı Hizmeti
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz