Ana Sayfa Dijital Araçlar Google Ads Google Adwords (Ads) Bütçe Optimizasyonu

Google Adwords (Ads) Bütçe Optimizasyonu

0
google adwords bütçe optimizasyonu

Google Adwords (Ads) Bütçe Optimizasyonu

Dijital pazarlama araçlarından en çok kullanıma sahip olan Google Adwords yapısal olarak, reklam harcamaları üzerinde reklam verenlere tam hakimiyet imkanı sağlayan ve anlık değişikliklerin yapılabilmesini mümkün kılmakla diğer reklam gruplarından ayrılmaktadır. Google Adwords bütçe optimizasyonu hakkında neler yapabileceğinize geçmeden önce, yapılacak küçük değişikliklerin çok büyük değişimlere neden olabileceğini hatırlatmak istiyorum.

Bu nedenle bütçe optimizasyonu yapmadan önce;

Özellikle yüksek bütçeli kampanyalarda küçük değişiklikler çok büyük değişimlere neden olacağından dolayı, bu işlemi yapmadan önce günlük bütçenin belirlenen zaman dilimi için yeterli olup olmadığını kontrol edin.

Satış üzerine kurulu bir sitede Google AdWords hesabı üzerinde yapılabilecek değişiklerde günlük bütçenin yetersiz gelmesi durumunda aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Öncelikle hedeflemeleri kontrol edin. Geçmiş yılların verilerini incelediğinizde karşınıza çıkabilecek hedeflemelerin analizini yapın ve duruma göre hedeflemeyi değiştirin
 • Siteniz mobil uyumlu değilse mobil hedeflemeyi kaldırın
 • Yayınlama yöntemini kontrol ederek hızlandırılmış ayarlı ise standart seçimi kullanın
 • Daha yüksek performans gösteren zaman dilimlerini tespit edin ve reklam yayın zamanını bu doğrultuda değiştirin
 • Görüntülü reklam ağına has olarak, sıklık sınırı seçeneğini optimize edin. Ayrıca reklamların gösterildiği sitelerin negatifleme çalışmalarını ve reklamların gösterildiği siteleri kontrol edebiliriz.
 • Performansı düşük anahtar kelimelerin tekliflerini düşürebilir ya da pasifize edebilirsiniz.
 • Kaybedilen bütçe verilerini inceleyerek bütçeyi yükseltebilirsiniz. Bunu kademeli bir şekilde yapmanızı öneririm. Kampanyalar kısmına bu seçeneği eklemek için Sütunları özelleştir seçeneğinden rekabet metriklerini seçerek yapabilirsiniz.
 • Anahtar kelime teklifleri bütçe optimizasyonunda çok kritiktir. Panelde yeterli kadar vakit geçirmiyorsanız otomatik teklif seçeneği seçilebilir. İlgili kampanya seçildikten sonra Ayarlar>Otomatik Teklif Verme seçeneği ile yapabilirsiniz. Otomatik teklif verme maksimum trafik sağlayabilir ancak en değerli anahtar kelimeleri seçmez. Manuel teklif verme seçeneği en iyi seçimdir.

Günlük bütçeye ulaşamadığımız durumlarda ise;

 • Hizmetini sunduğunuz ürün hakkında daha fazla anahtar kelime ekleyin
 • Yeteri kadar tıklama elde edemiyorsanız, reklam konumlarını inceleyerek gerekli teklif optimizasyonunu yapabilirsiniz.
 • Reklam metinlerini revize edebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemleri ihtiyacınıza göre uygulayarak bütçenizi daha verimli şekilde kullanabilirsiniz.

Henüz Yorum Yok

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz