Cuma, Kasım 22, 2019
Ana Sayfa Dijital Araçlar Google Ads Google Adwords (Ads) Anahtar Kelime Eşleme Yöntemleri

Google Adwords (Ads) Anahtar Kelime Eşleme Yöntemleri

Google Adwords (Ads) Anahtar Kelime Eşleme Yöntemleri

Arama motoru pazarlama(SEM) araçlarından en çok kullanılan Adwords denince akla ilk gelen  kavram anahtar kelimelerdir. Anahtar kelimeler Adwords‘ün can damarını oluşturan, reklamın konusuna göre belirlenen kelime öbekleridir.

Adwords‘de en önemli faktörlerden birisi, seçilen anahtar kelimelerin titizlikle kurgulanmasıdır. Bu nedenle anahtar kelime eşleme yöntemlerinin inceliklerini bilmek son derece kritik öneme sahiptir.

Doğru bir kampanya oluşturmak, için kampanya hedefini net bir şekilde belirlemek gereklidir.  Bu hedefe göre kampanya seçeneklerinden birini seçebiliriz.

Kampanya kırılımlarını birçok faktöre göre yapabiliriz;

  • Ürün çeşidine göre
  • Markalara göre
  • Yerleşime göre (konum hedefi)
  • Dil seçimine göre
  • Web sitenizin kategori ağacına göre
  • Reklam ağına göre (arama & görüntülü reklam)

Burada önemli olan nokta hedeflerinize göre kampanyanızı belirledikten sonra, seçtiğiniz kampanyaya göre anahtar kelimeleriniz belirlemektir.

Bir Adwords hesabının altında kampanyalar, kampanyaların alt kümesi reklam gruplarıdır. Anahtar kelimeler, reklam grupları düzeyinde oluşturulur. Genel olarak alakalı anahtar kelimeler aynı reklam grubu altında toplanmalı, farklı reklam gruplarında aynı anahtar kelimeler kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Temel ne kadar sağlam olursa kampanya o kadar başarılı olacaktır. Doğru kurgulanmış kampanya anahtar kelime seçimlerine ve eşleme yöntemlerine bağlıdır.

Anahtar Kelime Listesi Nasıl Oluşturulur?

Bütün anahtar kelimelerin tek bir reklam grubunda yer alması performansı ve optimizasyon çalışmalarını olumsuz etkileyecektir. Anahtar kelime listeleri oluştururken, reklamı yapılacak firma, ürün, hizmet ya da marka ile ilgili ana kategori ve alt kategorilerin bir listesini yapmalısınız. Bu listede gidebileceğiniz kadar kırılıma gitmeniz, performans ve takip çalışmalarınıza olumlu etkiler sağlayacaktır. Daha sonra bu kategorilerle eşleşecek kelime öbeklerini belirlemelisiniz. Amaca uygun anahtar kelime seçmek çok yerinde olacaktır. Anahtar kelimeleri spesifik ve jenerik anahtar kelimeler olarak iki ayrı grupta inceleyebiliriz.

Ziyaretçilerinizin sitenizde herhangi bir işlem gerçekleştirmesini istiyorsanız spesifik anahtar kelimeler seçmelisiniz. Spesifik anahtar kelimeler ilgisiz aramalardan daha düşük düzeyde etkilenmenizi sağlar fakat bu kelimelerle sınırlı kitleye hitap edersiniz.

Eğer ilk hedef siteye trafik çekmek, marka bilinirliği oluşturmak ise jenerik anahtar kelimeler kullanmalısınız. Jenerik anahtar kelimeler daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar ancak buradaki olumsuz sonuç ise ilgisiz aramalardan daha yüksek düzeyde etkilenirsiniz. Ayrıca jenerik anahtar kelimelerin arama hacmi yüksektir ve maliyetleri daha fazladır.

Anahtar Kelime Eşleme Yöntemleri Nelerdir?

Anahtar kelime eklerken eşleme yöntemlerini bilmeden yapacağınız çalışmalar birçok konuda size olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Özellikle kalite puanı ve kelimeler performansındaki en önemli unsurlardan birisi doğru müşteriye doğru reklamı göstermek ve doğru açılış sayfasına yönlendirmektedir.

Anahtar kelime oluşturmadan önce anahtar kelime eşleme tekniklerini bilmemiz gerekmektedir. Google Adwords’ün bize sunduğu temel eşleme yöntemleri şunlardır:

  1. Geniş Eşleme Yöntemi
  2. Sıralı Eşleme Yöntemi
  3. Tam Eşleme Yöntemi

Şimdi bunlara sırasıyla bakalım.

Geniş Eşleme Yöntemi

Öncelikle herhangi bir eşleme yöntemini kullanmazsanız, kelimeleriniz geniş eşleme yöntemiyle kurgulanmaktadır. Seçmiş olduğunuz anahtar kelimelerinizin eş anlamlıları, yakın varyasyonları, çoğul ve hatalı yazım durumlarında kullanıcıya gösterildiği eşleme yöntemidir. Bu eşleme yöntemi diğer eşleme yöntemlerine göre daha yüksek trafik sağlamaktadır.

Benzer kelimeleri tetiklemesi bu kelimelerin farklı anlamlara gelmesi ve alakasız tıklamalara yol açması da olasıdır. Detaylı bir negatif anahtar kelime çalışması yapmazsanız tıklama oranlarınız düşebilir ve kalite puanı ve yatırım geliri olumsuz etkilenir. Eğer sınırlı bir bütçeye sahipseniz sıralı ya da tam eşleme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Geniş Eşleme Düzenleyici

Geniş Eşleme Düzenleyici; Geniş eşleme yöntemlerinde saydığım bu olumsuz etkileri ortadan kaldırabilecek bir seçenek bulunmaktadır. Bu yöntem sıralı eşlemeden daha yüksek erişime, geniş eşlemeden ise daha fazla kontrole olanak sağlamaktadır. Bu yöntem için geniş eşlemeli bir ve ya birden çok kelimenin başına (+) işareti koymamız gerekmektedir. Anahtar kelimeler arasında boşluk olmamalıdır.

Adwords Eşleme Türleri

Sıralı Eşleme Yöntemi

Sıralı Eşleme; Bu yöntemde anahtar kelime öbeği sabit tutulurken önüne ya da arkasına başka kelimeler gelerek reklamlar tetiklenir. Anahtar kelime öbeği arasına başka bir kelime girerse reklamlar gösterilmemektedir. Geniş eşlemeye göre bu yöntem daha kesin hedefli, tam eşlemeye göre daha esnek bir yapıdadır. Geniş eşlemeye göre daha az gösterim fakat daha fazla ilgili tıklama almamızı sağlar. “ “ simgesi istenilen kelimeye/öbeğe uygulanarak bu özellik etkinleştirilir.

Tam Eşleme Yöntemi

Tam Eşleme; Bu yöntemde belirlediğiniz anahtar kelimeler, kullanıcılar tarafından birebir aratıldığı zaman reklamlarınızı tetikleyen yöntemdir. Tam eşleme arama hacmi yüksek jenerik aramalarda kullanılabilir. Ayrıca Tam eşleme yöntemi ile ilgisiz trafiğin önüne geçmiş olabiliriz. Kampanya bütçesi ve hedef kitle sınırlı ise en uygun yöntemdir. [ ] simgesi istenilen kelimeye/öbeğe uygulanarak bu özellik etkinleştirilir.

Negatif Eşleme Yöntemi

Geniş eşleme yöntemini anlatırken bahsetmiş olduğum negatif eşleme yöntemi, belirlemiş olduğunu kelimelerde reklamlarınızın çıkmasını engellediğiniz yöntemdir.i Negatif eşleme yöntemi, ilgisiz aramaları engelleyrek tıklama oranını arttırmak, tıklama başına maliyetini düşürmeye ve ROAS’ı arttırmanıza yardımcı olur.

Negatif kelimeleri belirledikten sonra önemli olan negatif eşlemenin yukarıda anlattığım yöntemlerden hangisi ile yapacağınızdır. Geniş eşleme ile yapılırsa o terimi içeren hiçbir aramada reklam gözükmeyecektir. Tam eşleme ile eklerseniz eklenmiş kelime birebir aratıldığında reklam gösterilmeyecektir.

Bir anahtar kelimeyi negatif olarak eklemek istiyorsanız başına (-) simgesi koymanız yeterlidir.  Merak edenler için Negatif anahtar kelime eşleme stratejileri yazımızda detaylı anlatım bulunmaktadır.

EŞLEME TÜRÜ ANAHTAR KELİME TETİKLENEN ARAMALAR TETİKLENMEYEN ARAMALAR
Geniş Eşleme Akıllı Telefon Telefon al / Akıllı Samsung Telefonlar / Telfon Al Negatif Anahtar Kelimeleriniz ve Eşleme Yöntemleri
Geniş Eşleme Düzenleyici (+)AkıllıTelefon Akıllı Samsung Telefon / Akıllı Cep Telefonları HTC Telefon/En ucuz Telefonlar
Sıralı Eşleme ”Akıllı Telefon” Akıllı Telefon/ En Ucuz Akıllı Telefonlar / Akıllı Telefon Fiyatları Akıllı Samsung Telefon / Akıllı Ucuz Telefonlar
Tam Eşleme [Akıllı Telefon] Akıllı Telefon Akıllı Telefon Al / Akıllı Ucuz Telefonlar/ Uygun Akıllı Telefon

 

Yukarıdaki tabloda eşleme türleri ve örneklerini görebilirsiniz. Negatif eşleme türünü kendi içerisinde incelemek, yukarıdaki tablodan sonra daha anlamlı olacaktır.

EŞLEME TÜRÜ NEGATİF ANAHTAR KELİME TETİKLENEN ARAMALAR TETİKLENMEYEN ARAMALAR
Geniş Eşleme (-)İkinci El Samsung Telefonlar / Telefon Fiyatları İkinci el telefonlar/ İkinci El Samsung Telefonlar
Sıralı Eşleme ”Samsung Telefon” Samsung Akıllı Telefon/ Ucuz Akıllı Telefonlar Samsung Telefon Al / Akıllı Samsung Telefonlar
Tam Eşleme [İkinci El Telefon] İkinci El Telefon Al / Samsung İkinci El Telefon İkinci el Telefon

 

Anahtar kelimelerinizi reklam grubunuza eklerken bu bilgiler ışığında oluşturmanızı tavsiye eder, iyi çalışmalar dilerim.

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti Günümüzde İnternet ve sosyal medya kullanımının artması ile birlikte markalar reklamlarını bu alana kaydırmakla birlikte televizyon reklamları dijital reklamların...

Dijital Pazarlama ve Renk Psikolojisi

Dijital Pazarlama ve Renk Psikolojisi Renk psikolojisi ve algısı, dijital pazarlamanın en ilginç ve en tartışmalı alanlarından biridir. Sorun her zaman analizin derinliği olmuştur. Renklerin insanlar üzerindeki...

Dijital Pazarlamada Sezonsallık Etkisi

Dijital Pazarlamada Sezonsallık Etkisi Sezonsallık; Belirli bir zaman aralığında tahmin edilebilir hareketler bütünüdür. Bir AdWords uzmanının sezonsallık kavramına hakim olması ve bunu kampanyalara adapte edebilmesi,...

Reklam Performansını Arttırmanın 9 Yolu

Reklam Performansı Nasıl Arttırılır? Reklam performansı artan rekabet ortamı ve yapılan bazı ufak hatalar nedeniyle olumsuz etkileniyor ve reklam yatırımlarının geri dönüşünü beklentilerin altında kalıyor....

AdWords Express Nedir? – Nasıl Kullanılır? – Video Anlatım

AdWords Express Nedir? - Nasıl Kullanılır? Google Adwords Express, adwords'teki yüksek teknik bilgi ve nispeten karışık panele gerek kalmadan, basit bir şekilde firmaların Google'da reklam...

BU HAFTA