Google AdWords (Ads) Kalite Puanınızı Nasıl Artırırsınız?

0
Google Kalite Puanınızı Nasıl Artırırsınız

Google reklamlarınızın daha iyi performans göstermesi için, kalite puanınızı nasıl yükselteceğinizi öğrenerek reklam maliyetlerinizi düşürebilir ve daha etkili reklam çalışmaları yapabilirsiniz. Öncelikle kalite puanı nedir? Sorusunu cevaplayalım.

Kalite Puanı: Arama sonuçları ve reklamlarınız arasında belirlenen ilgi düzeyi hesaplaması ile; tıklama oranı, reklam metni alaka düzeyi,anahtar kelime geçmiş performansı ve açılış sayfası performansına göre bir formül geliştirerek puanlama yapmaktadır. 1-10 arasında değişen puanlarda kalite puanı ne kadar yüksekse o kadar düşük maliyetle reklam verilebilmektedir. Genel olarak Google üzerinde anahtar kelimemiz aratıldığında ve görüntülendiğinde Google bu faktörlere dayanarak kelime için bu puanları oluşturmaktadır.

Peki kalite puanı nasıl yükseltilir?

Kalite Puanı Arttırma Yöntemleri

Kalite puanını arttırmak için en hızlı ve en etkili yöntemler;

Reklamlarınızı agresif bir şekilde test edin

Tıklama oranı, kalite puanındaki en büyük etkendir ve tıklama oranını iyileştirmenin en iyi yolu, yeni reklamların test edilmesidir. Bunun için eski reklam verilerinizi gözden geçirin.

Anahtar kelimelerinizi reklam gruplarına ayırın

Her bir reklam grubu özelinde anahtar kelimeler belirleyin. Tüm anahtar kelimelerinizi tek bir reklam grubu altında toplamayın.

Kampanyalarınızdaki tüm yüksek trafikli reklam gruplarını optimize ederek toplam tıklanma oranını bu sayede kalite puanınızı arttırabilirsiniz.

Açılış Sayfalarınızı Daha Alakalı Hale Getirin

Açılış sayfaları kullanıcıları ilk karşıladığınız alandır. Bu noktada kullanıcılara iyi bir deneyim fırsatı sunmanız gerekir.

Genel kural, kalite puanınız dört veya daha düşükse, açılış sayfanızın iyileştirilmesi gerektiğini gösterir. Kalite puanınız beş veya beşten daha yüksekse açılış sayfanız yeterli koşulları sağlıyor demektir ve bu durumda tıklama oranlarınızı arttırmaya yönelik çalışmalar yapılması önerilmektedir.

Negatif Anahtar Kelimeler Ekleyin

Tıklama oranlarının iyileştirilmesi için negatif anahtar kelimeler oldukça etkidir. Negatif anahtar kelimeler alakasız gösterimlerin önüne geçerek bu sayede daha iyi tıklanma oranları ve daha yüksek kalite puanı elde etmenizi sağlar.

BENZER:  Google Ads Duyarlı Arama Ağı Reklamları

Gösterim = 1.000

Tıklanma Sayısı = 50 ise Tıklanma oranı %5 olacaktır.

Negatif anahtar kelimeler ile alakasız gösterimlerin önüne geçerek yine aynı şekilde tıklanma oranı elde ederseniz tıklanma oranınızı arttırabilirsiniz.

Bir anahtar kelimeyi negatif olarak eklemek istiyorsanız başına (-) simgesi koymanız yeterlidir.  Merak edenler için Negatif anahtar kelime eşleme stratejileri yazımızda detaylı anlatım bulunmaktadır.

PAYLAŞ
Önceki İçerikGoogle Analytics’e Rakip 20 Web Site Analiz Aracı
Sonraki İçerikFacebook Jobs Özelliği Türkiye’de
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz