Facebook Veri İhali: Android Cihazlardan İzinsiz Veri Toplanmış

Cambridge Analytica ve Facebook'un 50 milyon kişinin verilerini izinsiz kullanması iddialarının ardından yeni bir veri ihlali krizi daha yaşandı.

0

Cambridge Analytica ve Facebook‘un 50 milyon kişinin verilerini izinsiz kullanması iddialarının ardından yeni bir veri ihlali krizi daha yaşandı.

Ülkemizde en çok kullanılan ve en popüler sosyal medya ağlarından biri olan Facebook, mobil uygulamaları sayesinde Android cihazlar üzerinden arama geçmişini ve SMS verilerini izinsiz topladığı ortaya çıktı. Facebook‘un söz konusu bilgileri Android cihazlarda yayın olarak kullanılan Facebook Messenger adlı mobil uygulama ile edindiği bildirildi.

Facebook’un yıllardır Android cihazlardan izinsiz arama bilgisi ve SMS verilerini kaydettiği, bir Twitter kullanıcısının indirilebilir Facebook dosyalarını paylaşması ile farkedildi.

Facebook Android Cihazlardan İzinsiz Veri Çekti - Facebook Açıklama

Dylan McKay isimli Twitter kullanıcısının paylaşımında, Facebook‘un Android telefondaki isimleri, telefon numaralarını ve yapılan ya da gelen her bir çağrının sürelerinin kayıt altına aldığı ve bu işlemlerin iki yıl öncesinden başlattığı görülüyor.

Bu iddialardan sonra kullanıcılar Facebook verilerini kontrol etti ve Android cihaz kullanan çoğu kişi bu ihlalin gerçekleştiğini fark etti.

Facebook Veri İhlali Nasıl Gerçekleşti?

Facebook, kullanıcılara arkadaş önerme özelliğinde kullandığı algoritmanın bir parçası olarak telefon bağlantısı verisi kullanıyor. Facebook Messenger  ve Facebook Lite uygulamaları, kısa mesaj ve görüşmelere erişmeyle ilgili izin istiyor. Bu sayede Facebook bu verilere ulaşabiliyor.

Dikkati çeken nokta ise kullanıcılar bu uygulamalara izni vermese de Facebook’un bu verilere ulaştığı iddialar arasında. Özellikle Android 4.1‘den önce bahsi geçen uygulamaları indirirken bu izinleri veren kullanıcıların verileri de izinsiz kullanıldığı belirtiliyor.

iOS cihazlarda sorun yok

Mesaj ve arama geçmişi dökümlerinde, iOS mobil işletim sistemine sahip ürünlerde rastlanmadığı bildirildi. Android işletim sisteminden farklı olarak iOS işletim sisteminde uygulamaların, mesaj ve arama geçmişine ulaşmasına izin vermemektedir.

Facebook Veri İhlali ile İlgili Açıklama Yaptı

Facebook, elde ettiği verileri üçüncü kişilere herhangi bir şekilde satmadığını ve veri ihlailin olmadığını belirtti. Yapılan açıklama ise;

BENZER:  Sosyal Medya Reklamları ve Markaların Sosyal Medya Eğilimleri

Facebook Android Cihazlardan İzinsiz Veri Çekti - Facebook Açıklama

“Yakın zaman önce Facebook‘un insanların arama ve SMS geçmişine izinleri dışında girdiği yönündeki haberleri görmüş olabilirsiniz. Arama ve SMS geçmişi günlüğü tutma, Android işletim sisteminde Facebook Lite ve Facebook Messenger kullanan kişiler için onay alınan bir özelik. Bu size önem verdiğiniz insanları bulma ve onlarla temasta kalma konusunda yardım ediyor ve Facebook üzerinde daha iyi bir deneyim sunuyor. İnsanlar bu özelliği kullanmak için onay veriyor. Eğer herhangi bir zamanda bu özelliği kullanmamak isterlerse ayarlar kısmından bu özelliği kapatabilirler ve daha önce paylaşılan tüm arama ve SMS geçmişini silebilirler”

PAYLAŞ
Önceki İçerikYouTube Director 170 Ülkede Kullanıma Sunuldu
Sonraki İçerikApple Düzenlediği Etkinlikte Neler Tanıtacak?
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz