Facebook Veri İhlali Skandalı Büyüyor

0

Kuruluşundan bugüne Facebook‘un en büyük veri ihlali geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmış ve Facebook‘un 2015 yılında 50 milyon kullanıcının verilerini izinsiz bir biçimde kullandığı iddia edilmişti.

50 milyon kullanıcının kişisel verilerini izinsiz şekilde aldığı iddia edilen analiz şirketi Cambridge Analytica hakkında soruşturma başlatıldı.

The New York Times Gazetesi’nin haberine göre 50 milyonu geçen Amerikalı Facebook kullanıcılarının verileri toplandı ve analiz edildi. Analiz edilen bu verilerin ”This is Your Digital Life” isimli uygulama sayesinde yapıldığı ve bu uygulamayı indiren kişilerin Facebook arkadaşlarına ait verilerinin de kullanıldığı, bu çalışmalar sonucunda elde edilen verilerin analizler başkanlık seçimlerinde etkili olabilecek bir araca dönüştürülecek şekilde kullanıldı.

facebook veri ihlali

İngiliz Channel 4 News televizyon kanalının yayınladığı gizli çekilmiş görüntülerde İngiliz şirket Cambridge Analytica‘nın Yönetim Kurulu Başkanı Alexander Nix‘in seçim öncesi Donald Trump ile çok sık buluştuğunu, Cambridge Analytica’nın Trump‘ın seçim kampanyasının son aylarında büyük rol oynadığını belirtiliyor. Bu gelişmelerin sonucunda Alexander Nix’in görevden alındığını da belirtmiş olalım.

Facebook Veri İhlali İddialarına Ne Diyor?

Facebook kullanıcı verilerini izinsiz bir biçimde kullandığı iddialarının gözden geçirileceğini ve Cambridge Analytica‘nın faaliyetlerinin incelenmesi için kendi dijital adli bilişim uzmanlarından oluşan bir ekip oluşturduğunu bildirdi.

Zuckerberg İfade Verecek

İngiltere Bilgi Komisyonu (ICO), Facebook’taki kullanıcı verilerinin izinsiz bir biçimde kullandığı iddialarının detaylı şekilde incelenmesi amacıyla soruşturma başlatıldığını duyurdu.

İngiltere Parlamentosu’nun Dijital, Kültür, Medya ve Spor (DCMS) Komisyonu soruşturmada kullanılmak üzere Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’i ifade vermeye çağırdı ve oturuma  Zuckerberg‘in 26 Mart’a kadar komisyona geri dönüş yapmasını istedi. Ayrıca Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani, Zuckerberg’i AP’de konuşma yapmaya davet etti.

BENZER:  Google AdWords Yerini Google Ads'e Bırakıyor

Kullanıcılar Twitter’da Tepkilerini Duyurdu

Yaşanan bu skandalın ardından kullanıcılar Facebook‘a tepki göstermek için Twitter‘da #FacebookuSil ve #FacebookuBoykotEt etiketlerini kullandı ve Facebook‘u protesto eden kullanıcılar “Facebook’u Sil” kampanyası başlattılar.

Facebook Hisseleri Düşüyor

Daha öncesinden yapmış olduğu algoritma değişikliğinden dolayı zarara uğrayan Facebook‘un bu iddialar neticesinde hisseleri 3 günde %5’den fazla düşüşe geçti ve  milyarlarca dolar zarara sebep oldu. Bu sert düşüş 538 milyar dolar piyasa değerine sahip Facebook‘un 30 milyar dolar kaybetmesine yol açtı. Forbes milyarderler sıralamasında 5’inci sırada bulunan Zuckerberg’in hisselerininde değer yitirmesiyle bir günde 4 milyar dolar zarara uğradı.

İddialar Doğrulanırsa Ceza Büyük

Federal Ticaret Komisyonu(FTC)’nda Tüketici Koruma Bürosu’nda görevi David Vladeck‘e göre, izinsiz veri kullanımında ihlal başına 40.000$’a kadar ceza verebileceğini ve 50 milyon kullanıcının verilerinin izinsiz kullanılmış olması durumunda cezanın trilyon dolarlara ulaşabileceğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz