Perşembe, Kasım 21, 2019
Ana Sayfa Dijital Araçlar Facebook Facebook Güçlü ve Başarılı Marka Oluşturma Kılavuzu

Facebook Güçlü ve Başarılı Marka Oluşturma Kılavuzu

Geçtiğimiz günlerde Facebook tarafından marka yönetimi ile ilgili güçlü ve başarılı marka oluşturma kılavuzu yayımlandı. Facebook’ta güçlü ve başarılı marka nasıl oluşturulur gelin birlikte bakalım…

Facebook Güçlü ve Başarılı Marka Oluşturma Kılavuzu

Facebook güçlü marka oluşturmak için analiz ve ölçümleme yaklaşımının başarıyı getireceğini belirtiyor.

Analiz ve ölçümleme odaklı marka yönetiminin tam olarak ne olduğunu tanımlamak için  yapılan araştırmaları inceleyen, yeni dijital yerli şirketler ve ajanslar ile görüştüklerini belirten Facebook, başarılı marka oluşturmak için markaların doğru kanal kullanımı, yaratıcı fikirler, doğru bütçe kullanımı, doğru zamanlama ile başarılı marka oluşturulacağının altını çiziyor.

Veri Odaklı Bir Mantıkla Başlayın

Başarılı dijital markalar kuran pazarlamacılar, analiz ve ölçümleme odaklı marka yönetiminin başarının temeli olduğunu söylüyor.

Uzun vadede analiz ve ölçümleme odaklı marka yönetimi başarılı bir markalaşmanın her yönünü etkilemekte ve belirleyici olmaktadır. Doğru ve geniş kapsamlı analizlerin yapılması ve bunun sürekli hale getirilmesi gerekmektedir.

Her Alanda Markalaşma

Dijital markalaşma konusunda başarılı olan pazarlamacılar; markalaşmanın her alanda yani yaptığınız her işte hayata geçirilmesi gerektiğini ve markalaşmanın sadece müşteriler ile ilgili değil; yaptığınız işlerdeki her alanda etkili olduğunu belirtiyor.

Yapılan işler sadece kısa vadeli geri dönüş elde etmek için yapılmaz. Her şey marka olmak zorunda; Aksi halde, markayı uzun vadede başarısız olacaktır” – Facebook

Güçlü ve başarılı bir marka, satışları arttırmaktan sadık müşteri kitlesine ulaşmaya kadar her konuda yardımcı olabilir.

“Tüm pazarlama faaliyetleri markanın oluşturulmasına yardımcı olmalıdır” Facebook

Dijital Reklamlar ile Markalaşma

Güçlü ve başarılı marka oluşturmak için genellikle çevrimdışı medyanın kullanılması gerektiği düşünülmektedir. Ancak dijital reklamların marka oluşturmak için oldukça etkili olduğu belirtilmektedir.

Farklı markaların dijital kampanyalarını inceleyen Facebok, Facebook reklamlarının farkındalığı arttırdığını ve 6 aylık süre içerisinde marka bilinirliğini önemli ölçüde arttırdığını belirtmektedir.

Dijital reklamlar ile başarılı bir marka oluşturmak için çok kanallı bir yaklaşım benimsemek, mobil davranışları hesaba katmak ve performans analizi yapılması gerekmektedir.

Markalaşma Maliyetleri

Güçlü ve başarılı bir marka oluşturma, uzun vadeli maliyetlere sahiptir.

Yine incelenen markalardan hareketle Facebook, başarılı marka sahibi firmaların, markalaşmaya büyük bir bütçe ayırarak, uzun vadeli çalışmalar ile analiz ve ölçümleme metoduyla yatırımlarını optimize ederek başarıya ulaştıklarını belirtiyor.

Markalaşma Sürecinde Tutarlılık ve Yaratıcılık

Araştırmaya konu markalar, etkili marka oluşturmanın yaratıcılık ve tutarlık temelleri üzerine kurulması gerektiğini söylüyor.

Yüksek bütçeli reklamların test edilmesi ve stratejik düşüncelerin denenmesi ve yeniliğe açık olmak başarılı marka oluşturmak için oldukça önemli. Ayrıca, dijital reklamları genel manada test edebilmek için düşük bütçelerle denemeler yaparak, hangi reklam türünün ve reklam alanının markalaşma sürecine faydalı olacağını anlamak için etkili bir yoldur.

Markalaşma ve Optimizasyon

Her markanın alanı, sektörü ve hedef kitlesi farklı olduğu için marka oluşturma konusunda genel bir yaklaşım yoktur.

Bu nedenle uzun vadeli ve yüksek bütçe ile yürütülen markalaşma sürecinde başarısızlıkları test ederek en iyi sonuca varmak için analiz ve ölçümleme sonuçlarına göre sürekli optimizasyon yapılması gerektiği belirtilmektedir.

Doğru analiz ve ölçümleme yöntemlerini kullanmaya başlayın. Neyin işe yarayıp yaramadığını tespit etmeniz uzun vadede markanıza çok fazla zaman ve para kazandıracak – Facebook

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2019 İçerik Pazarlama İstatistikleri

2019 İçerik Pazarlama İstatistiklerini inceleyerek, pazarlama stratejinizi mükemmel hale getirebilirsiniz. Hubspot tarafından hazırlanan 2019 İçerik Pazarlama istatistiklerine göre; Pazarlamacıların %55'i blog içeriklerinin önde gelen pazarlama yöntemi...

Dijital Reklam Dünyası

Dijital Reklam Dünyası İnternetin hızlı bir şekilde gelişmesi birçok yeniliği beraberinde getirdi. Dijital Çağ’da internetin girmediği bir alandan söz edemez olduk. Tabi bu gelişmeler, özellikle...

Dijital Pazarlamada Matematiksel Modelleme

Dijital Pazarlamada Matematiksel Modelleme İyi bir dijital pazarlama planı -ki bu aynı zamanda kampanya planlamasının bir alt alanıdır- tahminlerden, şuna şu kadar olsun, buna şu...

En Etkili Video Pazarlama Yöntemleri

En Etkili Video Pazarlama Yöntemleri Teknolojinin büyük bir hızla gelişmesi ve İnternetin hızının artması ile birlikte video izleme oranları oldukça artmış durumda. Günümüzde internet araçlarını...

AdWords Express Nedir? – Nasıl Kullanılır? – Video Anlatım

AdWords Express Nedir? - Nasıl Kullanılır? Google Adwords Express, adwords'teki yüksek teknik bilgi ve nispeten karışık panele gerek kalmadan, basit bir şekilde firmaların Google'da reklam...

BU HAFTA