En Etkili E-Mail Pazarlama Yöntemleri

0
E mail pazarlaması

En Etkili E-Mail Pazarlama Yöntemleri

E-mail pazarlaması, uygun maliyetle potansiyel ve mevcut müşterilerle ilişki kurmanızı, müşteri sadakati elde etmenizi ve müşterilerle etkileşime girmenizi sağlar.

E-mail pazarlamasında önemli olan hedef kitlenizi belirlemek, kitlenize ulaşmak için doğru kişi listesi oluşturmak ve kitlenizin ilgi alanları düzeyinde kullanacağınız dili seçmenizdir.

E-mail pazarlaması ile sitenizin trafiğini arttırabilir, satışlarınızı yükseltebilir ya da marka bilinirliği oluşturabilirsiniz.

Mail listesi oluşturmak için, müşterilerinizin mail bilgisini almak için özel kampayalar düzenleyebilirsiniz ya da siteniz üzerinden bir form aracılığıyla ziyaretçilerinizi mail aboneliğine katılmalarını sağlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz formu kısa ve doldurulması kolay biçimde hazırlayın. Kullanıcıların vaktini almayacak kadar kısa ve kolay bir form oluşturarak, kayıtlı abone sayısını arttırabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken nokta, ticari amaçlı mail gönderimi yapabilmeniz için kullanıcılardan izin almanız gerektiğidir.

Etkili E-Mail Pazarlaması: Mail Hazırlama

Doğru bir mail çalışması yapmak için, göndereceğiniz mailinizi sade ve dikkat çekici hazırlamanız gerekmektedir. Maile çok fazla içerik eklemeniz maillerinizin okunma oranını düşürecektir. Ayrıca mail gönderim zamanlarını, kitlenizi sıkmayacak periyotlara yaymanız gerekmektedir. Kitlenize daha az mail alma seçeneğini her kampanyanızda ekleyin. Bu sayede, sizden daha az haber almak istedikleri için abonelikten ayrılmalarının önüne geçebilirsiniz.

Maillerinizi kullanıcı adı düzeyinde göndermeniz, daha samimi bir hava oluşturacaktır. Maillerinizi kitlenin ilgi alanları düzeyinde kategori ederek göndermeniz, doğru kişilere doğru maili göndermenizi sağlayacaktır. Ayrıca bu kategori çalışması, çapraz satış tekniklerinde de işinize yarayacaktır.

E-mail pazarlaması yaparak markanı hakkında hedef kitlenize bilgi ve tanıtım yaparken, siz de ilgili hedef kitleniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Mail abonelerinize sizin markanız ya da ürünleriniz hakkında bilgi almak isteyip istemediklerini sorun. Kendilerine hangi yollarla ulaşmak istediklerini öğrenin. Örneğin, hedef kitleniz sizden haftalık ya da aylık mail almak istiyor olabilir.

İnsanlar ihtiyaçlarına yönelik atılan mailler ile daha çok ilgilenir. Müşterilerinizin geçmiş sipariş bilgilerini kullanarak, verdiği sipariş özelinde farklı mail kampanya gurupları oluşturarak ilgili ürünleri ihtiyacı olan kişilerin karşısına çıkartarak satış oranlarınızı arttırabilirsiniz. Bu tür maillerinizde sezonsallık durumuna göre indirim fırsatları sunarak daha etkili bir kampanya yürütebilirsiniz. Bu sayede kullanıcıların yalnızca malinizi okumakla kalmayıp, sitenizi ziyaret etme şanslarını da artırabilirsiniz.

Unutmayın! Mail listenizdeki müşterilerinizi analiz eder ve ne kadar bilgi edinirseniz, kişiselleştirilmiş içerik sunma şansınızı arttırırsınız.

Mail kampanyası yürütürken, belirli periyotlarda eğlenceli içerikler bulunduran mailler hazırlayıp göndermenizi öneriyorum. Neden mi? Çünkü bu sayede standart markalardan farklı olarak, onlarla iletişim kurmanızın tek sebebi satış derdiniz olmadığı imajını oluşturabilirsiniz.

E-Mail pazarlamasında, hedef kitlenize gönderdiğiniz tüm maillerin ürünlerinizden bahsetmediğinden emin olun. İlgi alanları hakkında eğlenceli ya da bilgi verici içeriğe sahip mailleri kullanıcılarınız yararlı bulabilir. Böylece potansiyel müşterilerinizi gerçek müşterilerinize çevirebilirsiniz.

Mail listenizdeki kişilerden alışveriş deneyimleri hakkında memnuniyetleri ile ilgili görüşlerini paylaşmalarını isteyebilir, sorun yaşamış müşterilerinizin sorunlarına çözüm bulabilir, onlarla markanız arasında daha sıkı bir bağ oluşturabilirsiniz.

Oluşturduğunuz mail listesinde kişiler hakkında ne kadar fazla bilgi edinirseniz, mailleriniz de o kadar amacına uygun olacaktır.

e mail pazarlama

Mail pazarlamasında dikkat edilecek diğer bir konu da, atılan maillerinizin genel olarak telefon ya da tabletten görüntüleneceğidir. Gönderdiğiniz maillerin mobile uyumlu hale getirmeniz oldukça önemlidir.

Hedef kitlenize gönderdiğiniz maillerin ilgi görmesi için iyi bir izlenim oluşturmanız gerekmektedir. Herhangi bir markadan mail kutunuza bir mail geldiğini düşünün. İlginizi çekmeyen, ilgi alanlarınız dışında gelen bir maili açar mıydınız?

Kullanıcıların bir mailde gördüğü ilk şey, mailin kimden geldiği ve ne hakkında olduğudur. Etkili bir konu başlığına sahip mail, ilgi çekecektir. İlgi uyandırmayan, kötü bir konu başlığı ise mailin direk çöp kutusuna gönderilmesine neden olur.

Konu başlığını sade ve kısa tutun. Mailde vurgu yapmak istediğiniz en etkili anahtar kelimenizi konu başlığında kullanabilirsiniz. Mümkün oldukça konu açıklamasını kişiselleştirin. Bu samimiyeti arttırıcı bir unsurdur.

“Ücretsiz”, “indirim”, “özel” gibi kelime ve kelime gruplarından, lira (₺) gibi sembollerden ve ünlem işaretlerini kesinlikle konu başlığında kullanmayın. Mail servisleri bu tür mailleri otomatik olarak filtreler ve gereksiz mail klasörüne atar.

Mail içeriğini kısa ve öz tutun. Uzun bir içeriğe sahip bir şey paylaşmanız gerekiyorsa, bunu mailde değil, maile ekleyeceğiniz link üzerinden paylaşın. Mail içeriğini ikna edici ve kitlenizi harekete geçirici cümleler üzerinden kurgulayın. Hitap ettiğiniz hedef kitle özelinde dil kullanımına dikkat edin.

En etkili mail müşteri adlarının kullandığı maillerdir ve dikkat çeken bir soru ya da sözle ilgilerini çekebilirsiniz.

Vurgulamak istediğiniz içerikler için kalın bir yazı tipi ve farklı tasarım kullanabilirsiniz.

Kullanıcılara gönderdiğiniz mailin en alt kısmında abonelikten ayrılma veya mail kişisel bilgilerini güncelleyebileceği bir link eklemeyi unutmayın.

Mailinize eklediğiniz linkin, kullanıcıların istediğiniz açılış sayfasına yönlendiriyor olmasına dikkat etmelisiniz.

Daha iyi mail pazarlama kampanyaları yürütmek için, rakiplerinizin yaptığı mail çalışmalarını yakından takip edin. Bu sayede en etkili yöntemleri belirlemek için fikir edinebilirsiniz.

Mail Raporları Pazarlama Kurgusu İçin Önemli

E-mail pazarlama faaliyetleri sonucunda elde ettiğiniz raporları inceleyerek, en çok okunan gün ve saat hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu sayede bir sonraki mail pazarlama faaliyetinde bu verileri kullanarak, daha uygun zamanlarda mail gönderiminde bulunabilirsiniz.

Mail raporları, müşterilerinize gönderdiğiniz maillerin ne kadar ilgi gördüğünü, ne kadar okunduğunu ve hangi satırın ilgi çektiğini göstererek, hangi içeriğin kullanıcıları sitenizi ziyaret etmesini sağladığını öğrenebilir ve ideal kampanya mail taslağınızı oluşturabilirsiniz. Benzer mail kampanyalarınızda oluşturduğunuz taslağı tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

E-mail pazarlama raporları size, mail içeriğinde verdiğiniz linke yapılan tıklamaları göstermektedir. İlgili linkin sitenize ait olduğunu düşünerek, ilgili link üzerinden sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizde ne yaptıklarını web analiz araçlarını kullanarak öğrenebilirsiniz. Ziyaretçilerin siteye girer girmez ne yaptıklarını takip edebilir, Bu sayede onların ilgi alanları ve davranışları hakkında bilgi edinebilir, onlara daha spesifik mailler gönderebilirsiniz.

Mail pazarlama faaliyetlerini yürütürken maillerinizi test edin. Kitlenizin maillerinize daha fazla ilgi göstermesini ve sayede ana hedeflerinize ulaşmak için birden fazla mail oluşturarak, hangisinin daha çok tıklandığına bakın. Bunu mail içeriğinizde, mail konu açıklamasında, gönderim tarihlerinde ve içeriklerde kullandığınız resimler üzerinde yaparak, ideal mail kurgunuzu ortaya çıkartabilir, ilerleyen mail pazarlama kampanyalarınızda, oluşturduğunuz ideal mail taslağınızı kullanabilirsiniz.

Tüm bu bilgilerden hareketle yürüteceğiniz mail pazarlama kampanyaları sizi hedeflerinize ulaştıracaktır.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBacklink Hizmetleri
Sonraki İçerikSosyal Medyanın Blog Trafiğine Etkisi
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz