Pazartesi, Şubat 24, 2020
Ana Sayfa Pazarlama Mobil Pazarlama En Çok Kullanılan Mobil Pazarlama Teknikleri

En Çok Kullanılan Mobil Pazarlama Teknikleri

En Çok Kullanılan Mobil Pazarlama Teknikleri

Mobil cihazlar, gelişen teknoloji ile birlikte içinde yaşadığımız dünyayı oldukça hızlı bir şekilde değiştirdi. Bu hızlı değişime ayak uydurmak için mobil pazarlama günümüzün olmazsa olmazı haline geldi. Biraz geçmişe gidersek, 1973 yılında cep telefonu ile ilk aramanın yapılması ve 1984 yılında ilk taşınabilir ticari cep telefonunun piyasaya çıkartılması arasında 11 yıl bulunmaktadır. Günümüzde ise yeni teknolojilerin hızına yetişebilmek bir hayli zor.

Günümüzde mobil cihazlar artık sadece arama yapmak için değil, İnternet’e girmek, mailleri kontrol etmek, fotoğraf çekmek, navigasyon ile istediğimiz noktaya kolayca ulaşmak ve özellikle de sosyal medya platformlarını kullanmak için kullanılıyor.

Mobil Pazarlama
İnternet, Sosyal Medya ve Mobil Kullanıcı İstatistikleri

2017’de dünya nüfusunun %66’sı birer mobil kullanıcısı olarak karşımıza çıkıyor. Ocak 2016’dan bu yana toplam mobil kullanıcısı %5 artmış durumda. Bu rakamda 222 milyon kişiye denk geliyor! Ayrıca yapılan araştırmalara göre Türkiye, akıllı telefon kullanım oranının en yüksek olan ülkelerdendir. Türkiye’deki kullanıcılar günde ortalama 70 kez cep telefonunu kontrol etmektedir.

Mobil Pazarlama
İnternet, Sosyal Medya ve Mobil Kullanıcı İstatistikleri Yıllık Değişim Oranları

Yine yapılan araştırmalar, internet trafiğinin cihazlar içindeki payı incelediğinde ise geçen seneye göre %30 artış gözlemlenmektedir.

Tüm bunlar dijital pazarlama dünyasında mobil pazarlamayı çok önemli bir yere taşımaktadır. Marka bilinci yaratmak, sadık müşterilere ulaşmak, satışlarınızı arttırmak için mobil çağına ayak uydurmanız gerekmektedir.

Mobil çağa ayak uydurmanın temelinde mobil pazarlama stratejileri gelmektedir. Kullanıcıların diğer İnternet araçlarına göre İnternet’e daha çok akıllı telefonlarından girmekte olduğunu göz önüne alırsak, mobil çağa uyum sağlamanız şart!

Mobil çağın yeni pazarlama faaliyetlerini(mobil pazarlama), hedef kitlenize mobil cihazlar üzerinden ulaşma yöntemleri olarak adlandırabiliriz.

Mobil pazarlama, hedef kitleye hızlı ve kolay ulaşım sağlaması, düşük maliyetli olması, ölçülebilir ve yenilikçi bir yöntem olması yönüyle avantaj sağlamaktadır.

Mobil pazarlama denince akla ilk mobil uyumlu web siteleri gelmektedir. Mobil uyumlu web siteleri, mobil ziyaretçilerin kullandığı araçların ekranlarına uyum sağlayan iyi tasarlanmış, kolay kullanıma sahip, içeriklerin kolay okunabildiği ve kullanıcıların aşina olduğu sistematiğe sahip siteleri mobil uyumlu sitelere örnek gösterebiliriz. Bu tür siteler daha çok kişiye ulaşabilmek için mobil SEO çalışmaları da yapmaktadır.

Mobil SEO için önemli olan, performans ve kullanılabilirliktir. Sitenin hızı bu alanda ilk sıradadır. Site içerisinde kullanılan dosya boyutları sitenin hızını etkilemektedir. Sitenin kullanılabilirliği, bir ziyaretçinin sitenizde yaşadığı deneyimi ifade eder.

Google’ın Mobil Uyumluluk Testi’ni kullanarak, mobil uyumluluğunuzu kontrol edebilirsiniz.

Mobil pazarlama faaliyetleri, sadece mobil uyumlu web sitelere sahip olunma durumunu kapsamaz. Mobil pazarlamada birçok yöntem mevcuttur.

En Çok Kullanılan Mobil Pazarlama Teknikleri

SMS/MMS: En eski mobil pazarlama yöntemidir. İndirimlerin, kampanyaların veya fırsatların hızlı bir şekilde hedef kitleye iletilmesini sağlar.

Mobil pazarlama yöntemleriMobil Reklamlar: Cep telefonu yada tablet gibi mobil cihazlarda web sayfalarında ve uygulamalarda gösterilebilen bir reklam türüdür.

Mobil Uygulama: Marka bilinirliğini ya da satışların arttırılması için mobil cihazlara özel yapılan uygulamalardır.

Konum Bazlı Servisler (LBS): GPS ile kullanıcının konumuna bağlı olarak yapılan mobil pazarlama yöntemidir.

QR Kod Kullanımı: QR kod çevrimiçi ve çevrimdışı pazarlama faaliyetlerini desteklemek için kullanılır. Bu yöntem ile kullanıcılar, ulaşılması istenen linke yönlendirilirmobil pazarlama yöntemleri.

Mobil Pazarlama doğru yapıldığında çevrimiçi ve çevrimdışı pazarlama faaliyetleri arasında bir köprü görevi görecektir.

Çağın gerekliliklerine ayak uyduran yenilikçi markalar, her zaman başarılı olacaktır. Yeniliğe açık olun!

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2019 Yılında Dijital Pazarlama Trendleri

2019 Yılında Dijital Pazarlama Trendleri Yeni yıla sayılı zaman kala hemen birçok alanda dijital pazarlama dünyasının geleceği hakkında yazılar yazılıyor, tahminler yapılıyor ve yeni fikirler...

3 Adımda Google Adwords’te (Ads) Kampanya Oluşturma – Resimli Anlatım

Google Adwords'te (Ads) Kampanya Oluşturma Dijital pazarlama artık vazgeçilmez uzmanlık alanlarından birisi haline gelmeye başlıyor. Büyümek ve rekabet gücünüzü sürdürebilmek için her gün yüz binlerce hatta...

5 Muhteşem Rakip Analizi Aracı

SEO ve Dijital Pazarlama Rakip Firma Analizi Araçları Rakipleriniz hangi anahtar kelimeleri hedefliyor? Rakipleriniz hangi sitelerden backlink almış ve içeriklerini tanıtmak için hangi platformları kullanıyorlar? Gerçekte sizin hedef...

Kaliteli İçerik Oluşturmak için 7 Ücretsiz Araç

Kaliteli İçerik Oluşturma Araçları Bildiğiniz gibi içerik, bir web sitesi için damardaki kan gibi önemlidir. Kaliteli ve özgün içerik web sitesine can verir, kalite katar. Esasında bloğunuzun...

En Etkili Video Pazarlama Yöntemleri

En Etkili Video Pazarlama Yöntemleri Teknolojinin büyük bir hızla gelişmesi ve İnternetin hızının artması ile birlikte video izleme oranları oldukça artmış durumda. Günümüzde internet araçlarını...

BU HAFTA