Pazartesi, Şubat 24, 2020
Ana Sayfa Pazarlama Dijital Pazarlama Dijital Reklam Harcamaları İlk Çeyrekte Rekor Kırdı

Dijital Reklam Harcamaları İlk Çeyrekte Rekor Kırdı

IAB tarafından hazırlanan İnternet Reklam Yatırımları Raporu'nun yayınlanması ile birlikte 2018 yılının ilk çeyreğinde dijital reklam harcamalarının nasıl gerçekleştiğine dair yeni bilgiler sunulmuş oldu.

Dijital Reklam Harcamaları İlk Çeyrekte Rekor Kırdı

IAB tarafından hazırlanan İnternet Reklam Yatırımları Raporu‘nun yayınlanması ile birlikte 2018 yılının ilk çeyreğinde dijital reklam harcamalarının nasıl gerçekleştiğine dair yeni bilgiler sunulmuş oldu.

İnternet Reklam Yatırımları Raporu‘na göre geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 40,3 milyar $ olarak gerçekleşen dijital reklam harcamaları 2018 yılının ilk çeyreğinde ise %23 artışla 49,5 Milyar $’a ulaşmış durumda.

Ayrıntılı olarak inceleyecek olursak;

  • Video reklam harcamaları 2017 yılına oranla %60 artış göstererek 2018 yılının ilk çeyreğinde 7 milyar $’a ulaştı. Bu harcamaların %60’ı ise mobil video reklamlar için yapıldı.
  • Dijital reklam yatırımlarının yarısından fazlasını (%63) mobil reklamlar oluşturuyor. 2017 yılının ilk çeyreğinde göre %54 artışla bu büyümeye eğilimi devam ediyor.
  • Markalar 2018 yılının ilk çeyreğinde 2017 yılının aynı dönemine göre mobil reklamlara %42 artışla 30,9 milyar $ harcama yaptı. 2017’de bu rakam 21,8 milyar $ olarak gerçekleşmişti.
  • Mobil arama reklam yatırımları %37 artış göstererek 13,5 milyar $’a ulaştı. Masaüstüne yönelik yapılan toplam reklam harcamaları ise 9,3 milyar $
  • Mobil arama reklam harcamaları, toplam arama motoru reklamlarının %59’unu oluşturdu.
  • Mobil görüntülü reklam harcamaları, 2018 yılının ilk çeyreğinde %45 artışla 11,7 milyar $ a ulaştı.
  • Sosyal medya reklam harcamaları 2018 yılının ilk çeyreğinde %38 artışla 13,1 milyar $ olarak gerçekleşti.

Bu artış eğilimlerinin tüketicilerin fiziksel mağazalardan alışveriş yapmak yerine internet ortamında ürünleri doğrudan tüketiciyle buluşturan markaları (direct-to consumer) ve ürün gruplarını tercih etmelerine ve hemen hemen birçok ürünün genellikle fiziksel mağazalarda yer almaması gibi nedenlerden dolayı tüketicilerin artan güvenlik önlemleri ile internet üzerinden alışverişe daha fazla yönelmelerini temel sebep olarak görüyor.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan IAB CEO’su Randall Rothenberg: “Bu rakamların reklam türü fark etmeksizin dijital pazarlama faaliyetleri ile markaların tüketicileriyle güçlü iletişim kurduğu mekanizmalardan biri olduğunu ortaya koyduğunu” söyledi.

2017-2018 İlk Çeyrek Dijital Reklam Harcamaları(milyon $)

2017-2018 İlk Yarı Dijital Reklam Yatırımları Büyüklük Karşılaştırması
2017-2018 İlk Yarı Dijital Reklam Yatırımları Büyüklük Karşılaştırması

Masaüstü ve Mobil Karşılaştırması (milyon $)

Masaüstü ve Mobil Karşılaştırması
Masaüstü ve Mobil Karşılaştırması

Dijital reklam harcamalarında arama motoru reklamları geçen yıla göre düşüş göstermekle birlikte hala birinci sırada yer alırken, mobil reklamlara yapılan harcamalar masaüstü reklamlarını geçmiştir.

KaynakIAB
Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

5 Muhteşem Rakip Analizi Aracı

SEO ve Dijital Pazarlama Rakip Firma Analizi Araçları Rakipleriniz hangi anahtar kelimeleri hedefliyor? Rakipleriniz hangi sitelerden backlink almış ve içeriklerini tanıtmak için hangi platformları kullanıyorlar? Gerçekte sizin hedef...

2019 Yılında Dijital Pazarlama Trendleri

2019 Yılında Dijital Pazarlama Trendleri Yeni yıla sayılı zaman kala hemen birçok alanda dijital pazarlama dünyasının geleceği hakkında yazılar yazılıyor, tahminler yapılıyor ve yeni fikirler...

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir?

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir? Dijital Pazarlama, günümüzdeki teknolojik imkanların kullanılarak yapılan tanıtım, reklam ve satış işlemlerinin yürütüldüğü sistemdir. Bu sistemin daha iyi anlaşılması...

Müşteri Sadakati Nasıl Elde Edilir?

Etkili ve başarılı bir dijital pazarlama stratejisi belirleyip uygulamaya aldınız diyelim. Hedefleriniz doğrultusunda gerekli çalışmaları yaptınız ve başarılı bir kampanya yönetimi sonrasında neye odaklanmanız...

Dijital Pazarlamanın Temel Taşı: Hedef Kitle Belirleme

Dijital Pazarlamanın Temel Taşı: Hedef Kitle Belirleme Bir firma için dijital pazarlama açısından en kritik konulardan birisi de hedef kitle belirlemektir. Genellikle “hedef kitleniz kim”...

BU HAFTA