Dijital Pazarlamada Kullanılan Anket Yöntemleri

Matematiksel Modelleme ile Dijital Pazarlama

0
dijital pazarlama tahminlemesi

Dijital Pazarlamada Kullanılan Anket Yöntemleri

Dijital pazarlama araçları günümüzde birçok soruya cevap verecek şekilde hizmet vermektedir. Dijital araçlardan elde edilen istatistikler doğru şekilde yorumlandığında başarısız olma ihtimalini minimuma düşürecektir.  Bu verilerin doğru bir şekilde kullanılarak stratejik bir plan oluşturmak, reklam etki analizi, favori reklam biçimi, satış ve reklam ilişkileri, hedef kitle ve reklam arasındaki ilişki uyumu, maliyetlerin gelirinize etki oranı ve daha birçok farklı konuda kullanılabilmesi için ilgili tüm yöntem ve analiz bilgisini sizlere aktarmak adına bu hususta yazılar kaleme alınmıştır/alınacaktır.

Genel hatlarıyla konuya giriş yapacak olursak;

Veri toplama, bin yıldan daha eskilere dayanan bir çalışma faaliyetidir. Bu çalışmaların temelleri anketlere dayanmaktadır.

Anket: Daha önceden hazırlanmış bir soru kağıdının çok sayıda cevaplayıcı ile görüşülme metoduna dayanan veri toplama çalışmasıdır.

Günümüz teknolojisinin getirmiş olduğu değişiklikler anket çalışmalarına da yansımış, veri toplama sürecinin maliyetini düşürmüş ve sonuçlanma hızını arttırmıştır. Anket çalışmalarının başlangıcı kağıt kalem ile yapılan standart anket yöntemi üzerinden yürütülmüştür. Yeni teknoloji ile birlikte bilgisayar, telekomünikasyon hizmetlerinin anlamlı düzeyde gelişmesi ile birlikte veri toplama çalışmalarında yeni ve etkili yöntemler ortaya çıkmıştır.

Neden Anket Yapılmalıdır?

Anket yöntemi, önemli miktarda verinin ekonomik ve etkili yollarla toparlanmasını sağlayan sistem olması nedeniyle bizim dijital pazarlama çalışmalarında ihtiyacımız olan verilerin elde edilmesine olanak sağlayacaktır.

Anket çalışmaları tüm cevapların belirli bir standardizyon içerisinde olması, uygulaması kolay, elde edilen veriler üzerinde istatiksel analizlerin kolay uygulanması, cevaplayanlar arasındaki farklılıklarda alt kırılımlara gidebilmek(yaş,cinsiyet vb.) gidilebilme imkanı verdiği için, dijital pazarlama alanında verilecek kararların alınmasını sağladığı için, tercih edilmesi gereken bir yöntemdir.

Temel Anket Yöntemleri Nelerdir?

Öncelikle anket yöntemleri hakkında sizleri bilgilendirmek ve bu yöntemlerin dijitale uygunluğunu göstermek istiyorum. Anket yöntemleri;

  • Kişisel Görüşme Yöntemi: Anketörün soruları yüz yüze ya da telefonda anket katılımcılarına okuması yoluyla aldığı cevapları kağıda yazarak yaptığı anket yöntemi Maliyetler arttıkça ve bilgisayar teknolojisi geliştikçe popülerliği azalmıştır.
  • Bilgisayar Destekli Anketler: Kişisel görüşme yöntemine benzer bir yöntem ile, anketör soruları anket katılımcılarına okur ve cevapları bilgisayara kaydeder. Veriler daha hızlı elde edilmektedir. Ancak yüksek maliyetlidir.
  • Katılımcı Uygulamalı Anketler: Herhangi bir aracı ve ya süreci yöneten bir kişi olmadan, anket katılımcısı kendi başına cevaplarını yazdığı yöntemdir. Tipik kalem kağıt anketi olarak da ifade edebiliriz. Düşük maliyetlidir. Aracı kişinin olmaması nedeniyle daha rahat bir şekilde katılımcılar cevaplarını yazabilmektedirler. Tüm soruların cevaplanmaması, ilgisiz cevapların verilmesi gibi farklı sorunları da barındırmaktadır.
  • Bilgisayar Uygulamalı Anketler: Anketin hazır olarak, katılımcılarını beklediği web sayfasında, katılımcıların cevapladığı çevrimiçi anket çalışmasıdır. Düşük maliyetli, hızlı ve kolay uygulanabilir bir anket yöntemidir.
BENZER:  Site İçi SEO Faktörleri – 8 Önemli On Page SEO Faktörü

Pazarlama faaliyetlerinin yeni teknolojiyle başka bir noktaya evrilmesi, yani dijital pazarlamanın teknolojik imkanları kullanarak interaktif alanlarda yapılması nedeniyle, dijital pazarlama stratejisi ve ölçümlemesi için bilgisayar uygulamalı anketler tercih edilebilir.

Yapılan bir satış faaliyeti sonrasında, ya da kullanıcılar sayfanızı ziyaret ettiği zamanlarda, kullandığınız sosyal medya araçları üzerinden bu anketi uygulayabilir, uygulanmasını teşvik edebilirsiniz.

Firmanın bilinirliği ile ilgili yapmış olduğunuz bir etkinlik çalışmasında ya da katılmış olduğunuz bir fuar alanında katılımcı uygulamalı anket yöntemini kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki anket yöntemlerini bulunduğunuz durum ve elinizdeki imkanlar dahilinde uygulayabilirsiniz.

Anket çalışmalarını marka bilinirliği, ürünlerin ya da hizmetlerinizin kullanıcılar üzerindeki bıraktığı etkileri, reklam faaliyetlerinin beğenilme oranlarını, ihtiyaçları ne kadar karşılayabildiğinizi, müşteri memnuniyet oranlarını, sizi neden tercih ettiklerini, hangi sıklıkla alışveriş yaptıklarını ya da sitenizi ziyaret ettiklerini, size nerelerden ulaştıkları gibi bir çok konu hakkında anket düzenleyebilirsiniz.

Yapmış olduğunuz anket çalışmalarının sonucunda elde etmiş olduğunuz verilerin analizini yapmadan önce gruplandırma çalışması yapmalısınız. Anket Verilerini Gruplandırma ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

PAYLAŞ
Önceki İçerikKampanya Nasıl Hazırlanır?
Sonraki İçerikSosyal Medya Pazarlama Nedir
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz