Dijital Pazarlama ve İstatistik

0
dijital pazarlama ve istatisitk

Dijital pazarlama faaliyetlerinde yürüteceğiniz reklam çalışmaları için, reklam yöneticisi olan sizlerin doğru karar vermelerinde önemli rol üstlenen istatistik çalışmalarının neler olduğunu ve sizlere ne gibi faydalar sağlayacağı üzerine fikir vermesi için bu konu ile ilgili herkesin okuması ve bilmesi gereken istatiksel analizler hakkında bilgi vereceğim. Unutulmamalıdır ki etkin ve başarılı reklam yönetimi için dijital pazarlama ve istatistik vazgeçilmez ikilidir.

Birkaç yıl öncesine kadar işletmeler, pazarlama alanında kendisi tarafından yönetilen reklam faaliyetlerini geleneksel mecralarla yürütürken, günümüzde ise bu faaliyetler dijital pazarlama ile başka bir yöne evrilmiştir. Günümüzde potansiyel müşterilere ulaşmak için internet üzerinden yürütülen birçok dijital pazarlama seçeneği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle pazarlamanın bu bakış açısı pazarlama faaliyetlerinin müşteri odaklılıktan daha fazlasına sahip olmaları gerekmektedir.

Müşteriler pazarlama sürecinde daha aktif bir rol almaktadırlar. Sizlerin de bu değişikliğe ayak uydurmak için yapılacağı çalışmaların temeli, müşteri odaklı olmak ve onları dinlemektir. Daha önceki yazılarımızda pazarlamanın tanımını yapmıştık. Doğru bir pazarlama faaliyeti, ihtiyaçları karşılanacak doğru hedef kitleye doğru ürünleri göstermekle olur. Değişen dünya ile sizlerde müşterilerinizi dinlemeli ve onları isteklerine karşı aksiyon almalısınız.

Dijital Pazarlama Sürecinde, Müşteri Odaklı Olmak İçin Nasıl Bir Yol İzleyeceğiz?

Dijital pazarlama araçları sizlere reklam faaliyetleri ile ilgili performans metriklerini sunmaktadır. Ancak dijital pazarlama faaliyetleri yürütürken seçmiş olduğunuz mecralara göre müşteriler sizlere reklamınızın onlarda bıraktığı etkilerin ne olduğunu gösterecek geri dönüşü her mecrada sağlayamazlar. Sosyal medya üzerinden yürütmüş olduğunuz reklam çalışmaları ve organik paylaşımlardan belirli oranda geri dönüş alıyor olmak, doğru bir dijital pazarlama faaliyeti için yeterli değildir.

İhtiyacınız olan verileri elde etmek için kullandığınız mecraların sağladığı verilerin bekleneni sağlamaması nedeniyle müşterilerin beklenti ve memnuniyetlerini belirten müşteri anketleri kullanmanız, dijital pazarlama faaliyetini daha etkili ve analitik bir şekilde yürütmenize olanak sağlayacaktır. Doğru belirlenmiş dijital pazarlama stratejisi ile yapılan reklam faaliyetleri, sadece potansiyel müşterileri üründen haberdar etmekle kalmaz, marka değerini maksimize etmek ve arzu edilen konumlandırmaya ulaşmak için marka algısını şekillendirir. Eğer yanlış yapılırsa marka imajı zarar görür, satışlar büyümez.

Buradaki en kritik noktaların başında, hangi anket türlerinin kullanılabileceği, ve bu anketlerin nasıl analiz edileceği hakkındaki bilgi ve tecrübe birikimidir. Bu anketlerin neticesinde elde edilecek verilerin analizinden önce hangi veri grubunun nasıl gruplandığını ve tanımlandığını bilmeniz gerekmektedir.

Bahsi geçen süreç kafanızda soru işaretleri oluşturmuş olabilir. Ancak sizlere bu konu ile ilgili faydaların somutlaşmış halini göstermek istiyorum. Dijital pazarlama faaliyetlerinde elde ettiğiniz verileri bir gözden geçirin. Performans metrikleri dışında elde edeceğiniz veriler ile neler yapacağınıza bir kaç örnekle açıklamış olayım.

Bir web site yöneticisi olduğunuzu ve dönüşümlerinizi satış faaliyetleri üzerinden ölçtüğünüzü varsayalım. Siteye trafik çekmek için yapmış olduğunuz çalışmalar neticesinde elde ettiğiniz trafik ile satış oranlarınız arasındaki ilişki analizi size bir çok konu hakkında bilgi verecektir. Ya da bu yöntemi yürütmüş olduğunuz reklamların, akılda kalıcılığını test etmek isteyebilir ve bunun satışlarla olan ilişkisini merak edebilirsiniz. Bu gibi konularda fikir edinmek için ilişki analizini kullanabilirsiniz.

Belirli dönemler içerisinde birden çok reklam modeli ve seçeneği kullandığınızı varsayalım. Hangi reklam modelinin favori reklamınız olduğunu belirlemek için hangi yolları kullanırsınız? Bu konu ile ilgili yapacağınız istatiksel farklılık analizi size hangi reklamın favori reklamınız olacağını gösterecektir.

Dijital Pazarlama & İstatistik

Dijital pazarlama ve istatistik birleştirildiğinde;

  • Reklama ne kadar harcanmalıdır?
  • Doğru reklam kampanyasını seçmek için neleri ölçmek gerekir?
  • Reklamın müşteriyi yakalama gücü nedir?
  • Hangi mecra ne kadar etkindir?
  • Bütçe optimize şekilde nasıl dağıtılır? gibi soruların cevapları istatistik çalışmalarında ve matematiksel denklemlerde saklıdır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz