Perşembe, Ocak 23, 2020
Ana Sayfa Pazarlama Dijital Pazarlama Dijital Pazarlama Dünyası - Strateji, Dijital Varlık Oluşturma, SEO, SEM

Dijital Pazarlama Dünyası – Strateji, Dijital Varlık Oluşturma, SEO, SEM

Dijital pazarlama dünyasında her markanın kendine has hedefleri bulunmaktadır. Bir marka olarak hedeflerinizi belirlemeniz ve belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için yapacağınız çalışmaları analiz etmeniz gerekmektedir.

Dijital Pazarlama Dünyası

Dijital pazarlama dünyasında her markanın kendine has hedefleri bulunmaktadır. Bir marka olarak hedeflerinizi belirlemeniz ve belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için yapacağınız çalışmaları analiz etmeniz gerekmektedir. Bu sayede doğru stratejiler belirleyebilir ve hedeflerinizi hayata geçirebilirsiniz.

“Sadece yazıp, sonra da insanların gelip onları okumasını bekleyemezsiniz”

Anita Campbell

Genel olarak belirlenebilecek hedefler ve bu hedefleri hayata geçirmek için yapılabilecek olan çalışmaları örneklendirmek istiyorum.

Marka Tanıtımı ve Bilinirlik

Dijital pazarlamada en kritik hedef dönüşümlerdir. Dönüşümlerinizi arttırmak için daha çok müşteriye ihtiyaç duyabilir, mevcut müşterilerinize daha çok satış yapmak isteyebilirsiniz. Yeni müşteriler elde etmek için marka bilinirliğini arttırmanız gerekmektedir. Marka bilinirliğini arttırmaya başladığınızda daha fazla kullanıcı markanızı keşfedecektir.

Markanızı daha çok kişiye duyurmak için web sitenizi yerel dijital dizinlere ekleyebilirsiniz. Böylelikle kullanıcılar arama motorlarında veya İnternet’teki haritalarda üzerinden size ulaşabilir.

Sosyal medya üzerinden markanız ile ilgili organik ya da sponsorlu paylaşımlar yapabilirsiniz.

Dijital Varlıkların Oluşturulması

Markanıza ait dijital varlıkları birçok farklı yöntem kullanarak oluşturabilirsiniz. Bir web sitesi kurabilir, sosyal medya hesapları açabilir ya da mobil uygulamalar tasarlayarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Bu konuda asıl önemli olay bu seçimleri doğru bir şekilde yapmaktır. Markanızın bilgilerini yerel işletme dizinine girerek, sosyal medya sitelerinde markanıza ait sayfalar oluşturarak, basit veya kapsamlı e-ticaret sitesi ya da bir mobil uygulama tasarlayarak veya bunların hepsini bir arada yaparak bunu başarabilirsiniz.

Hatırlatma olarak; Bir web sitesine sahip değilseniz, size internetteki kullanıcıların ulaşabilmesi için markanızı ya da işinizi Google My Business dizinlerine ekleyebilirsiniz. Bu dizinler işletmelerin ya da markaların açıklama, yorum, konum ve resim gibi ayrıntılar sunmalarını sağlar.

Dijital bir varlığın oluşturulmasında en çok tercih edilen yöntem web siteleridir.

Ulaşılabilir Olmak

Dijital varlıklarınızı oluşturduktan sonra kullanıcıların sizi bulmasını sağlamaya çalışmalısınız. Peki bunu nasıl sağlarsınız?

Web sitenize yeni kullanıcılar arama motorları sayesinde ulaşmaktadır. Arama motorları ile ilgili sitenize kullanıcıların ulaşmasını sağlamak için iki farklı yöntem bulunmaktadır.

Sitenizi arama sonuçlarında ücretsiz olarak tanıtmanıza yardımcı olacak olan çalışma arama motoru optimizasyonu yani SEO’dur. (Search Engine Optimization)

Arama sonuçlarında kullanıcılara reklam yolu ile sitenizi ulaştırabileceğiniz çalışma ise arama motoru pazarlaması yani SEM’dir. (Search Engine Marketing)

Sosyal Medya platformları, kullanıcıları markanıza ulaştırabilecek başka bir yöntemdir. Sosyal mecralar müşterilerle iletişime geçme konusunda oldukça yararlıdır.

Size en iyi sonucu verecek olan yöntemi kendiniz belirleyebilirsiniz. Dijital pazarlama yöntemlerini ne kadar çok denerseniz, hedef kitlenize ulaşmak için o kadar şansınız olur.

Hedeflerin Gerçekleştirilmesi ve Dijital Pazarlama Stratejisi

Her markanın kendine has hedefleri olduğuna değinmiştik. Bu hedeflere ulaşmak için her marka farklı strateji belirler ve belirlediği planlar doğrultusunda hareket eder.

Size en yüksek faydayı sağlayacak pazarlama stratejisini oluşturabilmeniz için uzun soluklu bir çalışma yapmanız gerekmekte. En başta sabırlı olmanız gerekiyor. Oluşturduğunuz hedeflere çok hızlı zamanda ulaşabilmeniz her zaman mümkün olmayabilir. Pazarlama stratejinizi belirlerken gerçekçi hedefler oluşturun, günlük-haftalık-aylık periyotlarda işlerliğini izleyin ve değişimlere sürekli açık olun.

Dijital pazarlama, pazarlamanın ölçülebilir halidir. Bu ölçümlemeler etkin bir kampanya yürütmek için oldukça işinize yarayacak bir süreçtir. Bu sayede ziyaretçilerinizin hangi kaynaklardan sitenize geldiklerini bilmeniz, sitenize gelen kullanıcıların sitenizde ne yaptıklarını, en çok hangi sayfalara ilgi gösterdiklerini, dönüşümleri, satın alımların başlangıcından sonuna tüm adımlarını görebilirsiniz.

Tüm bu verilerden hareketle yapmak istediğiniz reklam faaliyetlerini iyi analiz ederek etkili ve verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de güncel olmaktır. Değişimlere sürekli ayak uydurabilecek yapıda çalışmalarınızı kurgulamalısınız.

Başarılar dilerim.

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

2 YORUMLAR

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dijital Pazarlama Dünyası – Strateji, Dijital Varlık Oluşturma, SEO, SEM

Dijital Pazarlama Dünyası Dijital pazarlama dünyasında her markanın kendine has hedefleri bulunmaktadır. Bir marka olarak hedeflerinizi belirlemeniz ve belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için yapacağınız çalışmaları analiz...

Site Isı Haritasının (Heat Map) Etkili Kullanımı

Kullanıcıların sitenizdeki etkinliklerini gösteren, oldukça faydalı bir araç olan ısı haritaları (Heat Map) ziyaretçiler ile siteniz arasındaki bağı ortaya koymaktadır. Gerek SEO gerek SEM...

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti Günümüzde İnternet ve sosyal medya kullanımının artması ile birlikte markalar reklamlarını bu alana kaydırmakla birlikte televizyon reklamları dijital reklamların...

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir?

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir? Dijital Pazarlama, günümüzdeki teknolojik imkanların kullanılarak yapılan tanıtım, reklam ve satış işlemlerinin yürütüldüğü sistemdir. Bu sistemin daha iyi anlaşılması...

2019 Yılında Dijital Pazarlama Trendleri

2019 Yılında Dijital Pazarlama Trendleri Yeni yıla sayılı zaman kala hemen birçok alanda dijital pazarlama dünyasının geleceği hakkında yazılar yazılıyor, tahminler yapılıyor ve yeni fikirler...

BU HAFTA