Cuma, Nisan 3, 2020
Ana Sayfa Dijital Araçlar Google Adsense 6 Soruda Google Adsense | Kayıt ve Para Kazanma

6 Soruda Google Adsense | Kayıt ve Para Kazanma

Arama motoru pazarlamacılığı içerisinde değerlendirilebilir bir sistem olan Google Adsense, Google’ın web site sahiplerine, çevrimiçi içerik üzerinden para kazanma imkanı veren ücretsiz bir reklamcılık hizmetidir.

6 Soruda Google Adsense

Arama motoru pazarlamacılığı içerisinde değerlendirilebilir bir sistem olan Google Adsense, Google’ın web site sahiplerine, çevrimiçi içerik üzerinden para kazanma imkanı veren ücretsiz bir reklamcılık hizmetidir.

Ülkemizde en çok kullanılan arama motoru olan Google’ın Adsense sistemi Türkçe dahil 37 farklı dili desteklemektedir. Adsense sistemine dahil olan yüzbinlerce web sitesi ve Youtube kanalı bulunmaktadır. Google Adsense sistemi birçok site sahibine gelir sağlamaktadır. Kazanılacak reklam gelirlerinde ise herhangi bir üst limit bulunmamaktadır.

Google AdSense, içeriğinize ve ziyaretçilerinize göre Google reklamlarını sitenizle eşleştirerek çalışır. Reklamlar, ürünlerini tanıtmak isteyen reklamverenler tarafından oluşturulur ve ödenir. Bir nevi Google AdWords reklamlarının yayınlandığı siteler Adsense sistemine dahil olan sitelerdir.  Adsense, Adwords sisteminin sonuçlarının bir yansımasıdır da diyebiliriz. Bu nedenle Google Adsense sistemini anlamak için öncelikle AdWords sisteminin bilinmesi gerekmektedir. Google Adwords ile ilgili bilgi sahibi olmak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Google Adsense ile Nasıl Para Kazanılır?

Google Adsense sisteminde reklamın türüne bağlı olarak, sitenizde gösterilen reklamlara yapılan tıklamalara veya gösterimlere göre ödeme yapılır.

Google Adsense sistemi ile yüksek miktarlarda para kazanmak için iyi içerik üreticisi konumunda olmanız gerekmektedir. Ayrıca site trafiğinizin ya da Youtube kanalınız için izlenme sayılarınızın yüksek olması gerekmektedir. Web site trafik arttırma ile ilgili bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Google Adsense Reklam Hedeflemesini Kim Yapar?

Google Adsense hangi reklamın sitenizde çıkacağını otomatik olarak belirler. Bu hedefleme içerik ve hedef kitle kriterlerine göre yapılır. Ayrıca sitenizde çıkacak olan reklamların reklam açık arttırmasına göre belirlendiğini de belirtmekte fayda var.

Belirlenen bu reklamları daha sonrasında;

 • Reklam Veren URL’i

Sitenizde reklamlarının çıkmasını istemediğiniz web sitelerin reklamlarını url ekleme sistemi ile,

 • Genel Reklam Kategorisi

Giyim, İnternet, Emlak ve Taşıtlar ile ilgili reklamları genel kategorilere göre,

 • Hassas Reklam Kategorisi

Din, Politika ve Cinsel İlişki ve Cinselliğe Atıfta Bulunma gibi hassas konularla ilgili kategorilerdeki reklamları filtreleyebilirsiniz.

 Google Adsense’e Nasıl Kayıt Olunur?

Yüksek bir trafiğe sahip bir web sitesine yada izlenme sayıları yüksek bir Youtube kanalına sahipseniz tıklayarak üyelik için başvuruda bulunabilirsiniz. Google başvurunuzda sitenizle ilgili çeşitli metrikler bazında incelemesini gerçekleştirip size dönüş sağlar.

Adsense başvuruları ortalama 15-30 gün arasında onaylanmaktadır. Genellikle içeriği kötü olan(yasadışı içerik, spam, özgün olmayan içerik vb.) web sitelerinin başvuruları onaylanmamaktadır.

Üyeliğiniz onaylandıktan sonra panel içerisinde gerekli düzenleme ve ayarlamaları yapıp, bu işlem sonucunda oluşan kodları sitenize gömebilirsiniz.

Google Adsense ve Youtube İlişkisi

Google Adsense sistemine kayıt olduktan sonra Youtube kanalınız ile Adsense hesabınızı birleştirebilir ve Youtube kanalınız üzerinden para kazanabilirsiniz.

Google Adsense Ödemeyi Ne Zaman Yapar?

Google, ödemeleri site sahiplerinin kazancı $100’ı geçtikten sonra yapmaktadır. Ayrıca başvuru yaptıktan sonra 4 ay içerisinde, Google’ın ödeme gönderebilmesi için adresinizi doğrulamanız zorunludur. Bunun için, ödeme adresinize bir Kişisel Kimlik Numarası (PIN) gönderilir. Bu PIN’i hesabınıza girerek ödemenizi alabilirsiniz.

Adsense Hesabı İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Google getirmiş olduğu kuralları denetlemesi için oluşturduğu algoritmaları ile kötü kullanımların önüne geçmeye çalışmaktadır ve bu kurallara uymayan hesapları kapatır. Bu nedenle Google Adsense Politikalarını incelemenizi öneririm.

Google Adsense Reklam Politikaları Nedir?

Tüm Adsense kullanıcılarının bilmesi ve uygulaması gereken bir takım kurallar bulunmaktadır.

 • Geçersiz Tıklamalar ve Gösterimler; Adsense kullanıcısı olarak kendi reklamlarınıza tıklamamalısınız. Ayrıca daha fazla para kazanmak için organik olmayan yollara başvurmamalısınız.
 • İçerik Yönergeleri; Adsense kullanıcısı olarak aşağıdaki yasaklanan içeriklere Adsense kodunu koymamalısınız.
  • Tehlikeli veya hakaret barındıran içerik
  • Keyif verici madde ve uyuşturucularla ilgili içerik
  • Alkolle ilgili içerik
  • Yetişkenlere Uygun İçerik
  • Tütün ürünleriyle ilgili içerik
  • Sağlık hizmetleriyle ilgili içerik
  • Bilgisayar korsanlığı ve program kırmayla ilgili içerik
  • Ödeme programları sunan sayfalar
  • Gerçeği yansıtmayan içerik
  • Şiddet barındıran içerik
  • Silahlarla ilgili içerik
  • Dürüst olmayan davranışlara imkan veren içerik
  • Yasa dışı içerik
 • Telif Hakkıyla Korunan Materyal; Adsense kullanıcısı olarak telif hakkı yasasıyla korunan içeriğin bulunduğu sayfalarda Adsense reklamlarını yayınlamamalısınız.
 • Taklit Ürünler; Google reklamlarını taklit ürünler satan veya tanıtan web sayfalarında yayınlayamazsınız.
 • Reklam Yerleşimi; AdSense kodunu Pop-Up, E-Posta veya yazılım gibi uygun olmayan yerlere yerleştiremezsiniz.

Yukarıda bahsettiğim kuralları ihlal etmeniz durumunda hesabınız kapatılacaktır.

Tüm bu bilgiler ışığında iyi içerik üreten bir siteniz ya da izlenmesi yüksek bir Youtube kanalına sahipseniz Google Adsense sistemine kayıt olarak yüksek gelirler elde edebilirsiniz. İyi şanslar dilerim

Halil Bayrak
Sosyal medya yönetimi üzerine çalışan ve Dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Dijilopedi'nin kurucularından olan Halil BAYRAK, SEO, AdWords, Analytics ve Sosyal Medya Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

5 YORUMLAR

 1. Merhabalar,

  Sitem Google Adsense onayı aldım. PİN’imide gönderdim. Açıkçası, sadece ödenecek ücret limitini doldurup beklemedeyim.

  Aklıma takılan soru şu; sitem de excel de kendi yaptığım küçük programı satıyorum. Sitemde bu tür kazanç sağlamam, Google Adsense’yi iptal olur mu?

  • Merhabalar,

   Sitenizde bir şey satmanız, adsense ile ilişkili değildir. Bu yüzden problem olacağını sanmıyoruz.
   Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Adwords (Ads) Çalışma Mantığını Anlamak

Google Adwords'ün (Ads) Çalışma Mantığı Şirketi olan insanlar biraz para kazanmaya başlar başlamaz, hemen farklı alanda yatırım yapma hakkında konuşmaya başlarlar. Tamamen yanlış bir tutum olduğu...

Kaliteli İçerik Oluşturmak için 7 Ücretsiz Araç

Kaliteli İçerik Oluşturma Araçları Bildiğiniz gibi içerik, bir web sitesi için damardaki kan gibi önemlidir. Kaliteli ve özgün içerik web sitesine can verir, kalite katar. Esasında bloğunuzun...

5 Muhteşem Rakip Analizi Aracı

SEO ve Dijital Pazarlama Rakip Firma Analizi Araçları Rakipleriniz hangi anahtar kelimeleri hedefliyor? Rakipleriniz hangi sitelerden backlink almış ve içeriklerini tanıtmak için hangi platformları kullanıyorlar? Gerçekte sizin hedef...

Dijital Pazarlama ve Renk Psikolojisi

Dijital Pazarlama ve Renk Psikolojisi Renk psikolojisi ve algısı, dijital pazarlamanın en ilginç ve en tartışmalı alanlarından biridir. Sorun her zaman analizin derinliği olmuştur. Renklerin insanlar üzerindeki...

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir?

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir? Dijital Pazarlama, günümüzdeki teknolojik imkanların kullanılarak yapılan tanıtım, reklam ve satış işlemlerinin yürütüldüğü sistemdir. Bu sistemin daha iyi anlaşılması...

BU HAFTA