Cuma, Nisan 3, 2020
Ana Sayfa Dijital Araçlar 5 Muhteşem Rakip Analizi Aracı

5 Muhteşem Rakip Analizi Aracı

Bu yazımızda, kitleniz ve rakip firmalarınızı analiz etmek, rekabet gücünüzü görebilmek ve pazarlama/içerik stratejisi geliştirebilmek için gerekli en popüler rakip analizi araçlarından sizlere bahsedeceğiz.

SEO ve Dijital Pazarlama Rakip Firma Analizi Araçları

Rakipleriniz hangi anahtar kelimeleri hedefliyor? Rakipleriniz hangi sitelerden backlink almış ve içeriklerini tanıtmak için hangi platformları kullanıyorlar? Gerçekte sizin hedef kitleniz kimler?

Tüm bu sorular, özellikle dijital pazarlama ve SEO uzmanları için cevaplanması gereken önemli sorulardır. Rakibinizin ne yaptığını bilmek, pazarlama stratejinizde size çok yardımcı olabilir.

Bu yazımızda, kitleniz ve rakip firmalarınızı analiz etmek, rekabet gücünüzü görebilmek ve pazarlama/içerik stratejisi geliştirebilmek için gerekli  bazı araçlardan sizlere bahsedeceğiz. Bu araçlar en popüler rakip analizi araçlarıdır dersek abartmış olmayız diye düşünüyorum. Bunlar:

 1. Ahrefs
 2. Semrush
 3. Advanced Web Ranking
 4. Buzzsumo
 5. Ubersuggest

Hadi başlayalım.

1. Ahrefs

Rakip Analizi Aracı – Ahrefs

Ahrefs tartışmasız backlink izleme, anahtar kelime ve rakip analizi için en kapsamlı SEO aracıdır.

Rakiplerinizin nerelerden backlink aldığını (keza sizin backlink denetiminizi), rakiplerinizin ve sizin hangi anahtar kelimelerde sıralamada nerede olduğunuzu (sıra takibi) ve sitenizin sergilediği performansı ölçmek/görmek için ahrefs’i kullanabilirsiniz.

Ahrefs’in tüm maharetleri bunla sınırlı değil. İçerik geliştirmek için de harika bir anahtar kelime araştırma aracıdır ahrefs. Fakat fiyatları biraz tuzlu. Müşterilere 99 dolardan başlayan paketler sunuluyor.

2. Semrush

Rakip Analizi Aracı – Semrush

Bir diğer güçlü analiz aracımız Semrush.

Ebay, Disney, Booking gibi büyük birçok referansa sahip olan Semrush, SEO denetimi, rakip analizi, sıra takibi, backlink denetimi ve analizi gibi harika donanımlara sahip.

Fiyatları ahrefs’le aynı gibi, paketleri 99,95 USD’den başlıyor.

3. Advanced Web Ranking

Rakip Analizi Aracı – Advanced Web Ranking

Advanced Web Ranking (AWR), gelişmiş bir web sıralaması aracıdır (sıra bulucu). AWR masaüstü yazılımı veya çevrimiçi bir uygulama olarak satın alınabiliyor.

AWR, sıralamalarınızı izlemeyi ve rakipleriniz olan firmalarla karşılaştırma yapmanızı kolaylaştıran bir uygulama. Sıralama gelişiminiz hakkında farklı raporlar üretebiliyor. Ayrıca içerisinde SEO denetimi de mevcut.

Bonus özelliği, Google Analytics ve Google Search Console ile entegrasyonu. Bu özellik sayesinde AWR olmadan bu verilere erişebiliyorsunuz. AWR müşterilerine, 49 Dolar’dan başlayan paketler sunuyor.

4. Buzzsumo

Rakip Analizi Aracı – Buzzsumo

Buzzsumo , ana sayfasında söylediği gibi “Hangi içeriğin veya rakiplerin paylaşımlarında en iyi performansı gösterdiğini analiz ediyor”.

Yapmanız gereken şey, arama kutusuna bir konu veya alan adı girmektir. BuzzSumo size, herhangi bir konuda en çok paylaşılan içeriği gösterecektir. Bu harika aracı kendiniz kullanabilir veya rakiplerinizin neler yaptığını görebilirsiniz.

Buzzsumo‘nun ayrıca, belirleyeceğiniz anahtar kelimeler için uyarılar oluşturmanıza imkan tanıyan bir web izleme aracı da var. İsterseniz güncellemeleri e-postayla alabilirsiniz. Buzzsumo müşterilerine, 79 USD’den başlayan kullanım paketleri sunuyor.

5. Ubersuggest

Rakip Analizi Aracı – Ubersuggest

Ubersuggest, Google’ın otomatik tamamlama sonuçlarına göz atarak yüzlerce uzun kuyruk anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olur. Gerçekten çok faydalı bir anahtar kelime analizi aracı. Kullanıcısına anahtar kelime analizi, yeni anahtar kelime teklifleri, anahtar kelimelerin mevsimler aranma eğilimlerini, rekabet gücünü…vb birçok kritik bilgiyi sunuyor.

Web ağında, haberlerde, görsellerde, youtube’da…vb alanlarda özel arama ve ülke seçeneği de sunan Ubersuggest’in en güzel yanı ücretsiz. 🙂

Yazımızın burada sonuna geldik. Sizin de kullandığınız, tavsiye edeceğiniz rakip analizi araçları varsa, yorumlara yazarsanız memnun oluruz.

Cengizhan SALİH
Konvansiyonel ve dijital medya kampanyalarının planlanması ve icra edilmesi üzerine çalışan ve https://dijilopedi.com'un kurucularından olan Cengizhan SALİH, dijital pazarlama özelinde SEO, AdWords, PPC, Analytics ve Sosyal Medya Reklamları konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

10 YORUMLAR

  • Ads panelinde anahtar kelimeler menüsüne tıklayın, orada açık arttırma bilgileri şeklinde üst kısımda bir sekme var. Bu kısımda rakiplerinizi, sizin ve onların reklamlarının gösterilme oranlarını..vb bilgileri görebilirsiniz.

   Başarılar.

 1. SEO anlamında ciddi avantaj sağlayabilecek araçların listesi için teşekkürler. Backlink konusunda her ne kadar SEM Rush’ı tek geçsem de, bir çok kişinin işine yarayabilecek ve ücretsiz olan Ubersuggest’ı pas geçemem. Güzel bir blog yazısı, teşekkürler.

  • Tahir Bey, siteye reklam ekleme için farklı eklentiler mevcuttur. Kullandığınız sistem WordPress tabanlı ise kolaylıkla halledebilirsiniz. Farklı bir yapıda siteniz var ise “header” reklam ekleme olarak arama yapabilirsiniz.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dijital Reklam Dünyası

Dijital Reklam Dünyası İnternetin hızlı bir şekilde gelişmesi birçok yeniliği beraberinde getirdi. Dijital Çağ’da internetin girmediği bir alandan söz edemez olduk. Tabi bu gelişmeler, özellikle...

3 Adımda Google Adwords’te (Ads) Kampanya Oluşturma – Resimli Anlatım

Google Adwords'te (Ads) Kampanya Oluşturma Dijital pazarlama artık vazgeçilmez uzmanlık alanlarından birisi haline gelmeye başlıyor. Büyümek ve rekabet gücünüzü sürdürebilmek için her gün yüz binlerce hatta...

Dijital Reklam Harcamaları İlk Çeyrekte Rekor Kırdı

Dijital Reklam Harcamaları İlk Çeyrekte Rekor Kırdı IAB tarafından hazırlanan İnternet Reklam Yatırımları Raporu'nun yayınlanması ile birlikte 2018 yılının ilk çeyreğinde dijital reklam harcamalarının nasıl...

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti

Dijital Reklam Harcamaları Televizyon Reklamlarını Geçti Günümüzde İnternet ve sosyal medya kullanımının artması ile birlikte markalar reklamlarını bu alana kaydırmakla birlikte televizyon reklamları dijital reklamların...

Web Site Trafiği Öğrenme Yöntemi – 3 Alternatif

WEB SİTE TRAFİĞİ ÖĞRENME YÖNTEMLERİ Dijital pazarlamada gerek kendi web siteniz gerek rakip sitelerin aldığı trafiği görmek için üç farklı web sitesi trafik sorgulama yöntemini...

BU HAFTA