Çarşamba, Ocak 22, 2020
Ana Sayfa Pazarlama Sosyal Medya Pazarlama 10 Seçenekle Facebook Reklam Hedeflemesi ve Kullanım Sektörleri

10 Seçenekle Facebook Reklam Hedeflemesi ve Kullanım Sektörleri

Doğru yapıldığında Facebook Reklamları çok etkilidir. İşte ben de bu yazımda Facebook Reklamlarınızın performansını iyileştirmek ve hedeflemenizi sektörünüze göre güçlendirmek için 10 seçenek göstereceğim size.

Facebook Reklam Hedeflemesi ve Kullanım Sektörleri

Bildiğiniz gibi artık neredeyse herkesin bir Facebook hesabı var. Sosyal medya hayatımızın bir parçası gibi oldu. Tek bir platformda milyonlarca, milyarlarca insan. Bu aynı zamanda işletmeler için muazzam bir pazar yeri anlamına geliyor. Ciddi bir fırsat.

Fakat ne yazık ki, potansiyel müşterilere ürünlerinizi/reklamlarınızı göstermek artık o kadar kolay değil.  Facebook reklam ürünleri pazarlama ekibi lideri Brian Boland’ın açıklamasını biliyoruz.

Ayrıca bir de Facebook algoritmasını Ocak ayında önemli bir şekilde değiştirdi ve markaların, medya kuruluşlarının…vb haber beslemelerinde etkileşimlerini önemli seviyede düşürecek bir güncelleme yapmıştı.

Evet, artık hedef kitlenize ulaşmak için organik paylaşımlardan ziyade reklamlar giderek önem kazanıyor. Ama elbette para harcamak ve reklam yapmak eşittir başarı değildir. Facebook reklamlarına yatırım yapacaksanız ne yaptığınızı ve ne istediğinizi iyi biliyor olmanız gerekiyor.

İşte ben de bu yazımda Facebook Reklamlarınızın performansını iyileştirmek ve hedeflemenizi sektörünüze göre güçlendirmek için 10 seçenek göstereceğim size. Facebook reklamları alaka düzeyi puanı yüksek ve doğru hedef kitle seçimi yapılmış ise, tıklama başı maliyetleriniz de önemli seviyede düşecektir. (Bununla ilgili şöyle bir araştırma var.)

Başlıklarımız şöyle olacak:

  1. Demografik Hedefleme
  2. Kitlemizin İlgi Alanlarına Göre Hedefleme
  3. Ürünümüzü/Hizmetimizi Almak İsteyenleri Bulma
  4. Gelir Düzeyine/Sektörüne veya İşine Göre Hedefleme
  5. Eğitim Seviyesine Göre Hedefleme
  6. Ebeveynlik Durumu ve Çocukların Yaşına Göre Hedefleme
  7. Seyahat İlgi Alanına Göre Hedefleme
  8. Alışveriş İlgi Alanına Göre Hedefleme
  9. Teknoloji İlgi Alanına Göre Hedefleme
  10. Önemli Gelişmeler İlgi Alanına Göre Hedefleme

Hadi başlayalım.

1. Demografik Hedefleme

Bir reklam oluştururken, Facebook’un yapmasını istediği ilk şey hedef pazarın yerini, yaşını ve cinsiyetini seçmektir.

Facebook Lokasyon, Yaş Aralığı, Cinsiyet ve Dil Hedefleme

Fakat sadece bu birkaç hedefleme seçeneğinin seçilmesi büyük bir hataya sebep olacaktır. Zira kitleniz çok büyük olacaktır ve bu da ilgili ilgisiz herkese reklamınızın gösterilmesine, dolayısıyla maliyet/performans/gelir denkleminizin istemeyeceğiniz sonuçlar vermesine neden olacaktır.

Ayrıca satışını/tanıtımını yaptığınız ürün/hizmet veya bilgi 18 yaşından 65 yaşına kadar herkes için kullanabilir olsa bile, aynı reklamla herkesin ilgisini çekmeye çalışmanız kesinlikle yanlış bir hedefleme taktiği olacaktır.

Bu yüzden reklamdaki iletişim diliniz ve görsel tasarımınıza göre yaş aralığı seçimi daha iyi sonuçlar verecektir.

2. Kitlemizin İlgi Alanlarına Göre Hedefleme

Evet, ideal müşterinizi/kitlenizi sadece yaş ve cinsiyet gibi demografik özelliklere dayalı olarak hedeflemeye çalışmak yanlış bir hedefleme taktiği dedik. Peki ne yapmamız lazım?

Cevap: Hedef kitlemizi daraltırken çok spesifik olmamız gerekiyor. Spesifik bir hedefleme de, ideal müşterilerimizin/kitlemizin çıkarlarını ve ilgi alanları bilmekten geçiyor.

Facebook Reklamlarında iyi hedefleme yapabilmek için yüzlerce hatta binlerce farklı  ilgi alanı var

Facebook İlgi Alanlarını Hedefleme

Buradan müşterilerimizin/kitlemizin ilgi alanlarını soldaki kutucuklara tik koyarak seçebileceğimiz gibi, arama kutusuna da ilgili bir ilgi alanını yazarak seçebiliriz. Zaten Facebook sizin için öneriler sunacaktır. Üstelik bu ilgi alanını Facebook’ta kaç kişinin paylaştığını gösteren bir açıklama da sunacaktır size.

Facebook İlgi Alanı – Saat

Ancak tek bir ilgi alanı seçmek, yine de yeterli bir daraltmaya yetmez! Bu yüzden muhakkak birden çok kesişen ilgi alanını seçmemiz gerekiyor.

3. Ürünümüzü/Hizmetimizi Almak İsteyenleri Bulma

Bu biraz ürpertici ama bilmeniz gerekir ki Facebook, genellikle bir şey satın almak için internette arama yapıp yapmadığımızı söyleyebiliyor. Elbette bu, ürünümüzü/hizmetimizi satın almaya hazır müşterileri hedeflemek için mükemmel bir yoldur.

Tüketicilerin %70’inden fazlası, satın almadan önce almak istediği ürünü internette araştırıyor. Bunu zaten tahmin ediyorsunuz ve hatta siz de yapıyorsunuzdur.

Ancak satın alma kararını verme süresi çok büyük değil. Çoğu ürün için müşteriler bir haftadan daha az sürede kararını verirler.

Satın Alma Karar Süreleri – KPMG international 2017

Facebook, halihazırda satın alma aşamasında olan müşterilerinizi hedefleyebilir ve reklamınızı onlara gösterebilir.

Üstelik bu müşteriler, henüz sizden haberdar bile olmayabilir ve sadece rakip sitelerde araştırma yapıyor olsalar bile, bu müşterileri sizden almaya ikna etmek için güzel bir fırsatınız olur.

Biliyorsunuz tüketicilerin çoğu fiyatlara dayalı olarak kararlarını verdiğinden, sizden satın almaya ikna etmek için indirim sunan hedefli bir Facebook Reklamı bile yeterli olabilir. Ama maalesef bu özellik Türkiye için şu anda aktif değil 🙁 Bunu bu yazı ile öğrenmiş olun ve beklemede kalın.

Peki Türkiye’de aktif olursa bunu nereden yapacağız?

Facebook Reklamlarında, Davranışlar adlı bir bölüm var. Türkiye’de aktif olduğu zaman bu bölümün altında bu özelliği görebileceğiz.

Facebook Davranışlar Bölümü

4. Gelir Düzeylerine/Sektörüne veya İşine Göre Hedefleme

Sattığınız ürün veya hizmetin alıcıları hangi gelir aralığına sahipler hiç düşündünüz mü? Cevap hayır ise düşünmeye başlasanız iyi olur. Facebook bazı ülkelerde tüketicileri 30 farklı finansal davranışla hedeflemenizi sağlar.

Facebook Gelir Durumu Hedefleme

Ama ülkemizde bu özellik de aktif değildir; fakat müşterilerimize dair yaklaşık tahminleme yapmamızı sağlayan bir alan Türkiye’de de aktif. Bu alan demografik bilgilerin altında yer alan iş sekmesi! Bu alan sayesinde gelirlerini yaklaşık olarak bildiğimiz meslekleri, gelir durumu hedeflemesi için kullanabiliriz. Yine sektör hedeflemesi işinize yarayacak en önemli alanlardan birisi olabilir.

Facebook İş Alanı Hedefleme

5. Eğitim Seviyesine Göre Hedefleme

Bazı ürünler/hizmetler vardır ki herkesin işini görmez. Onlar sadece belli bir eğitim seviyesindeki insanlara hitap ederler. Örneğin üniversite hazırlık kitapları, soru bankaları, yaprak testleri…vb. İşte eğer sizin ürününüz de böyle ise eğitim seviyesine göre hedefleme tam aradığınız filtre!

Eğitim seçeneği de Demografi bölümünün altında yer alıyor.

Facebook Eğitim Seviyesi Hedefleme

6. Ebeveynlik Durumu ve Çocukların Yaşına Göre Hedefleme

Demografi altında, kullanıcıları ebeveynlik durumlarına ve çocuklarının yaşlarına göre hedeflemeyi seçebilirsiniz.

Facebook Ebeveyn Durumu ve Çocuk Yaşına Göre Hedefleme

Bu seçenekler, özellikle ebeveynler için çocuk ürünleri veya hizmetleri satıyorsanız çok faydalıdır.

Araştırmalar, aile veya hane satın alımlarını yaparken çocukların ilgi alanlarını da dikkate aldıklarını göstermektedir. Bu yüzden hedefleme yaparken bu seçenek, reklam performansınızı arttıracaktır.

7. Seyahat İlgi Alanına Göre Hedefleme

Facebook reklamları size, seyahat davranışlarına göre kitlenizi seçme olanağı da sunar. Bu alanı şu yolu izleyerek bulabilirsiniz: İlgi Alanları -> Hobi ve Faaliyetler -> Seyahat

Facebook Seyahat Hedefleme

Eğer bir seyahat acentesi ve aracı kurumu iseniz doğal olarak burası çok ilginizi çekecektir. Bununla beraber sık sık seyahat edenlere yönelik bir ürün veya hizmet sunanlar için de bu seçenek değerli bir hedefleme sunacaktır.

8. Alışveriş İlgi Alanına Göre Hedefleme

Alışveriş ilgi alanını hedefleme, alışverişe meraklı olan, indirimleri takip eden bir kitleyi hedeflemek anlamına geliyor. Bu aynı zamanda online alışveriş alışkanlığı olan veya online alışveriş yapabilen kullanıcıları da seçebileceğimiz alanlardan birisidir. Çünkü sadece online hizmet sunan bir işletme iseniz veya fiziki mağaza satışlarınızı online satış ile desteklemek istiyorsanız bu ilgi alanını es geçmemelisiniz!

Facebook Alışveriş İlgi Alanı Hedefleme

9. Teknoloji İlgi Alanına Göre Hedefleme

Teknoloji ilgi alanını hedefleme birçok facebook reklamı için çok faydalı olabilir. Öncelikle bu alana nasıl ulaşacağınızı söyleyelim: İlgi Alanları -> Hobi ve Faaliyetler -> Teknoloji

Facebook Teknoloji İlgi Alanı Hedefleme

Mesela bu ilgi alanının altında Tüketici Elektroniği diye bir sekme var. Buna bir tıklayalım ve içine bakalım.

Facebook Tüketici Elektroniği İlgi Alanı Hedefleme

Görüldüğü üzere seçenekler, başta telefon satıcıları olmak üzere birçok işletmenin işine yarayabilecek filtreleme imkanları sunmaktadır. Böylece belki de nokta atışı hedefleme yapabilir, maliyet/gelir oranını minimize edebiliriz.

10. Önemli Gelişmeler İlgi Alanına Göre Hedefleme

Eğer hediyelik eşya satan bir işletme iseniz bu ilgi alanına bayılacaksınız. Zira müşterinizi can evinden vurabilir, ürününüzü satabilirsiniz. Aşağıdaki ekran alıntısında da görüleceği gibi, ailesinden uzakta olan, önemli gün kutlamalarına önem veren müşterilerinizi sunduğunuz hediyelik eşyalar ile tavlayabilirsiniz. 🙂

Facebook Önemli Gelişmeler İlgi Alanı Hedefleme

Sonuç

Facebook Reklamları, işletmenize çok ciddi katkılar sağlayabilir. Yukarıda da  dediğim gibi iyi bir kitle hedefleme işin en can alıcı noktası!

Benim bir kısmını sunduğum hedef kitle tanımlama kombinasyonundan başka seçebileceğiniz bir sürü kombinasyon var. Mümkün olduğunca reklamınıza mükemmel bir hedef kitle eşleşmesi sağlamaya çalışın.

Doğru yapıldığında Facebook Reklamları çok etkilidir. Reklam verdikçe ve sonuçları karşılaştırdıkça reklamlarınızın getiri oranının arttığını göreceksiniz.

Siz de fikir ve görüşlerinizi yorum alanında bizimle paylaşabilirsiniz.

İdeal pazar ve müşterilerinizi bulma yolunda başarılar dilerim.

Cengizhan SALİH
Konvansiyonel ve dijital medya kampanyalarının planlanması ve icra edilmesi üzerine çalışan ve https://dijilopedi.com'un kurucularından olan Cengizhan SALİH, dijital pazarlama özelinde SEO, AdWords, PPC, Analytics ve Sosyal Medya Reklamları konularında çalışmalar yürütmektedir. "Dijital Araçlar"ı kullanım bilgisinin yanında, "İstatistik" ve "Pazarlama" bilgisini de kullanarak, dijital pazarlama dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen buraya görünüşünüzü giriniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Arama Motoru Pazarlamasının Önemi ve Faydaları

Arama Motoru Pazarlamasının Önemi ve Faydaları 1. Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Nedir? Arama motorları, aradıklarımızı en hızlı ve kolay yoldan bulmamızı sağlayan araçlardır. Bir arama yaptığınızda...

Dijital Pazarlama Stratejisi

Dijital Pazarlama Stratejisi İnternetin hızlı gelişimi sayesinde reklamcılık, günümüzde dijital ve fiziksel medyanın birlikte yürütüldüğü karma bir model haline gelmiştir. Birçok firma artık dijital pazarlama...

Web Site Trafiği Öğrenme Yöntemi – 3 Alternatif

WEB SİTE TRAFİĞİ ÖĞRENME YÖNTEMLERİ Dijital pazarlamada gerek kendi web siteniz gerek rakip sitelerin aldığı trafiği görmek için üç farklı web sitesi trafik sorgulama yöntemini...

Reklam Performansını Arttırmanın 9 Yolu

Reklam Performansı Nasıl Arttırılır? Reklam performansı artan rekabet ortamı ve yapılan bazı ufak hatalar nedeniyle olumsuz etkileniyor ve reklam yatırımlarının geri dönüşünü beklentilerin altında kalıyor....

Yaş Gruplarına Göre Sosyal Medya Tercihleri

Türkiye’de dijital dünya ve sosyal medya istatistikleri ile ilgili her alanda bilgi bulmanız işten bile değil! Ancak size aktarmak istediğim bu çalışmada hedef kitle...

BU HAFTA